ABC zimowej pielęgnacji włosów

Utrzymanie ładnej fryzury zimą nie jest łatwe. Fryzjer Paweł Zieliński przedstawia wskazówki, jak dbać o włosy i co robić, kiedy się elektryzują lub przetłuszczają podczas noszenia nakrycia głowy. Dowiemy się również, jak je suszyć oraz jak reanimować oklapniętą przez czapkę fryzurę.

Autor

Karina Tessar

galeria

Czy zimą należy dbać o włosy w jakiś wyjątkowy sposób?

O włosy należy dbać zawsze, ale zima jest szczególnie trudna w pielęgnacji, bo mogą pojawić się problemy. Chłodne czy też mroźne powietrze sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, pozbawiając włosy sebum, czyli ich naturalnej ochrony. Z tego powodu robią się słabsze i mogą nadmiernie wypadać. Jak to działa? Przy niskiej temperaturze naczynka krwionośne zwężają się i do mieszków dociera zdecydowanie mniej składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania włosa. Dlatego właśnie pielęgnacja włosów o tej porze roku jest bardzo istotna i trochę się różni od tej, którą stosujemy np. latem. 

Czy do zimowej pielęgnacji powinno się stosować jakieś specjalne kosmetyki?

Tak, jak najbardziej. Proponuję myć włosy szamponami nawilżającymi, nieobciążającymi włosów, można również stosować szampony do codziennego mycia lub do włosów delikatnych. Jeżeli chodzi o odżywki, polecam te nawilżające. Należy pamiętać, aby bardzo dokładnie je spłukać. Ostatnie płukanie zalecam wykonać chłodną wodą, która zamknie łuski włosów i wygładzi ich powierzchnię. Raz w tygodniu nałóżmy maseczkę nawilżającą (pomijając nasadę włosów). Aby wzmocnić jej działanie, owińmy włosy ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, dzięki czemu w głąb wniknie więcej substancji odżywczych. Można także pomóc sobie suszarką do włosów, nagrzewając ręcznik owinięty na głowie.

Jak poradzić sobie z elektryzowaniem się włosów?

Proponuję myć je szamponem nawilżającym, ale nieobciążającym struktury włosa oraz chociaż raz w tygodniu użyć nawilżającą maskę do włosów. Po każdym myciu używajmy odżywek z jedwabiem, nawilżających i wygładzających włosy. Pamiętajmy, aby były to kosmetyki pozbawione składników negatywnie wpływających na kondycję włosa, czyli im bardziej naturalnych, tym lepiej. 

Warto też zrezygnować z czapek ze sztucznego materiału. Najlepsza będzie wełna lub bawełna, ponieważ dzięki nim włosy zdecydowanie mniej się elektryzują. Do czesania zalecam użyć szczotki z naturalnego włosia, a do suszenia koniecznie suszarki z jonizacją.

Znam jeszcze jeden fajny i bardzo prosty sposób. Aby szybko przygładzić naelektryzowane włosy, przeciągnij po nich zwilżonymi wodą dłońmi. Woda eliminuje ładunki elektryczne, dzięki temu łatwiej uporasz się z problemem. 

Pod czapką włosy szybciej się też przetłuszczają.

Problemy z przetłuszczającymi się włosami spowodowane są tym, iż pod nakryciem głowy skóra przegrzewa się i gruczoły pracują zdecydowanie mocniej, wytwarzając przy tym więcej sebum. Nie twierdzę, że nie należy nosić czapek, ale wybierajmy te bardziej przewiewne.

Włosy przetłuszczające się można myć codziennie. Należy używać szamponów do włosów delikatnych lub przetłuszczających się. To samo tyczy się odżywek. Proponuję odżywki do włosów delikatnych i koniecznie do spłukiwania. Bardzo pomaga polanie głowy chłodną wodą w końcowej fazie mycia (na tyle chłodną, na ile jesteśmy w stanie to wytrzymać). To ostudzi skórę głowy, zminimalizuje wytwarzanie sebum, a włos będzie wyglądać świeżo i lśniąco. 

Czapka równa się także oklapniętej fryzurze. Jak ją reanimować?

Włosy są oklapnięte, ponieważ nakrycie głowy je przygniata. Nigdy nie wolno wychodzić z domu z włosami wilgotnymi, przez to jeszcze bardziej przylegają do głowy. W tym wypadku do mycia warto używać szamponów nadających objętość, a jeśli ktoś je lubi, to także pianek o takim działaniu. Proponuję również, aby źródło powietrza podczas suszenia nie było zbyt ciepłe. Gorące powietrze przesusza włosy. Suszmy włosy, przeczesując je palcami lub szczotką. Można pochylić głowę w dół, wtedy bardziej odbijemy włosy od nasady. Po zdjęciu czapki trzeba je przeczesać szczotką lub palcami. Taki mały trik zawsze pomoże. 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Paweł Zieliński
ul. Maksyma Gorkiego 26
Szczecin
4( 14)
Grudzień'19