Ozonoterapia dla zdrowia i młodości

Znasz czysty, ostry zapach powietrza po burzy? To ozon, potężna trzyatomowa cząsteczka tlenu, która powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Ozon medyczny powstaje tak samo, tylko w warunkach kontrolowanych, w specjalnym aparacie. W tej postaci jest wykorzystywany terapeutycznie – dzięki swoim właściwościom wpływa na przebieg wielu procesów metabolicznych, poprawiając jakość życia i wydajność organizmu. O zaletach i ryzyku ozonoterapii opowiada dr n. med. Jolanta Szymańska-Pasternak z kliniki vitaCare.

Autor

Karina Tessar

Komu może pomóc terapia ozonem?

Ozon to bardzo silny utleniacz. Wszystkim znana jest warstwa ozonowa, która chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale nie każdy wie, że gaz ten znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ozonoterapia jest przeznaczona dla osób, które chcą szybko i skutecznie odzyskać zaburzoną przez proces chorobowy równowagę organizmu i poczuć się lepiej. Ozon obniża poziom „złego” cholesterolu, uśmierca bakterie, grzyby i pierwotniaki oraz neutralizuje wirusy. Dzięki wielotorowemu działaniu ozonoterapia znalazła zastosowanie w dermatologii, stomatologii, kardiologii, neurologii, reumatologii i innych dziedzinach medycyny. Jest szczególnie pomocna w leczeniu chorób skórnych (takich jak: trądzik, liszaj, opryszczka, ropnie, łuszczyca), owrzodzeń, trudno gojących się ran i odleżyn oraz oparzeń. Z całą pewnością wyraźną poprawę odczują również osoby zmagające się chorobami nowotworowymi, układu krążenia, cukrzycą i innymi schorzeniami przewlekłymi. 

Ozonoterapia w praktyce jest również stosowana w medycynie przeciwstarzeniowej (anti-aging), kompensując i spowalniając zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem i jest jednym z najbardziej skutecznych zabiegów rewitalizujących. Pacjenci obserwują intensywniejszy wzrost włosów i paznokci oraz poprawę kondycji skóry, która odzyskuje blask, elastyczność i jędrność, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Metoda ta doskonale sprawdza się jako uzupełnienie zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii.

Terapia ozonem jest stosowana także przez sportowców. Ozon zwiększa utlenowanie krwi, poprawia funkcjonowanie mózgu, zwiększa wydolność organizmu i czas pracy mięśni bez uczucia zmęczenia. Ozonoterapia jest dopuszczalna do stosowania nawet przed zawodami. 

Na czym polega?

Technik ozonowania jest kilka. W Centrum vitaCare stosujemy ozonowanie soli fizjologicznej (którą podaje się w postaci kroplówki) lub niewielkiej próbki własnej krwi, którą po ozonowaniu wprowadza się z powrotem do krwiobiegu. Zabieg jest prosty, bezpieczny i krótki, trwa około 30 minut. W przyszłości planujemy wprowadzenie kąpieli ozonowej kończyn w rękawach, aby skutecznie leczyć powierzchniowo trudno gojące się rany. Poprawa samopoczucia jest dostrzegalna zazwyczaj już po pierwszym zabiegu. Jednak, zależnie od celu terapii, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i choroby podstawowej, zaleca się serię 4-10 zabiegów, 2 razy w tygodniu, co pozwala na osiągnięcie trwałego efektu. Cykle można powtarzać co 3 miesiące.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jak każda terapia, również ozonoterapia ma pewne przeciwwskazania, ale dotyczą one bardzo wąskiej grupy osób. Nie należy jej stosować u pacjentów z udarem krwotocznym, hemofilią, ostrym zatruciem alkoholowym, mutacją w obrębie genu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, kłębuszkowym zapaleniem nerek, ostrym zawałem mięśnia sercowego, ostrym lub przewlekłym zapaleniem trzustki, nadczynnością tarczycy. Ozonoterapii nie zaleca się także kobietom w trakcie miesiączki i będącym w ciąży.

Dziękuję za rozmowę.

 

Terapia ozonem jest bezpieczna, ale należy pamiętać, iż ozonu w postaci gazowej w wysokich stężeniach nie wolno wdychać, działa on bowiem toksycznie na układ oddechowy. Nie stosuj ozonu na własną rękę. Korzystaj tylko z certyfikowanych ośrodków.

 

 
Dr n. med. Jolanta Szymańska-Pasternak

Adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, założycielka Centrum Witaminowego
VITACARE w Szczecinie.

Centrum vitaCare
ul. Mickiewicza 6/2
Szczecin

tel. 91 829 65 26
centrum@centrumvitacare.pl
centrumvitacare.pl

4( 14)
Grudzień'19
gajda