Z jogą jej do twarzy

– Joga to praca nad budowaniem samoświadomości – mówi Agata Surdy, właścicielka Strefy Jogi. To nie tylko ćwiczenia fizyczne oraz wzmacniające ciało, ale też nie religia. Dla niej joga to styl życia, któremu jest wierna od 2004 roku. Chcąc dzielić się nią z innymi, stworzyła w Szczecinie wyjątkowe miejsce i zachęca do spróbowania swoich sił w tej praktyce. Jak sama podkreśla: joga zmienia życie, z roku na rok przynosząc coś nowego.

Autor

Karolina Wysocka

Joga ma starożytne pochodzenie, które sięga 2300-1500 r. p.n.e. Od tego czasu powstało wokół niej wiele mitów. Niektórzy uważają, że jest religią, inni kojarzą ją tylko jako aktywność fizyczną. Wiele osób boi się jej spróbować, myśląc, iż jest zarezerwowana tylko dla mocno rozciągniętych osób. Spore grono uważa, że jest nudna. Jak jest naprawdę? By się przekonać: najlepiej spróbować. – Joga jest kompleksową pracą na umyśle i ciele – podkreśla właścicielka Strefy Jogi i podpowiada, od czego zacząć.  

Instruktorka uważa, że wchodząc na ścieżkę praktyki jogi należy być otwartym na nowe doświadczenia, naukę oraz chęć poznania siebie. – To praca nad sobą. Joga pozwala poznać własne potrzeby. Zaczynamy od fizyczności, ale to, co dzieje się na macie, później przenosi się na nasze życie – wyjaśnia Agata. Joga nie tylko wzmacnia ciało, kształtuje prawidłową postawę, ale pomaga też się wyciszyć, rozluźnić, zredukować stres i znaleźć życiowy balans. Uspokaja zbyt energiczne osoby, pobudza nazbyt spokojne. – Na każdego działa według jego potrzeb – dodaje instruktorka.

Najpierw więc powinniśmy się otworzyć, a później znaleźć dobrego nauczyciela. Instruktorka przestrzega przed czerpaniem wiedzy z internetowych źródeł. – Odradzam zaczynanie przygody z jogą od filmików z popularnych serwisów, lepiej odnaleźć szkołę jogi, w której wykonując pozycje pod okiem nauczyciela zostaniesz odpowiednio poprowadzony i skorygowany. Nauczyciel zwróci uwagę na najważniejsze elementy podczas wykonywania asan i dostosuje je do twoich możliwości – wyjaśnia Agata Surdy. Instruktorka podkreśla też, że bardzo ważne jest, by znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. – Najlepiej u certyfikowanego nauczyciela, który praktykuje od kilku lat i podchodzi indywidualnie do swoich uczniów, zwraca uwagę na możliwości oraz ograniczenia ich ciała. Dobrze jest odwiedzić kilka szkół. Sprawdzić, gdzie poczujemy się najlepiej. Wtedy będziemy mieli pewność, że w konkretnym miejscu panuje dobra dla nas energia i to właśnie w nim praktyka jogi będzie nam przynosiła najwięcej korzyści – dodaje Agata.

Kiedy już się otworzymy, znajdziemy odpowiedniego nauczyciela i miejsce: możemy zacząć. Pierwsze zajęcia zawsze są dla początkujących dużym zaskoczeniem. – 90% osób zauważa, jak bardzo są spięci i ile przed nimi pracy – mówi instruktorka. Joga uczy jednak akceptacji tego, czego nie potrafimy zrobić. Praktyka pomaga nam też w obserwacji siebie. – W Stefie Jogi ćwiczymy w miarę możliwości, spokojnie i z rozwagą, tak by było bezpiecznie. Nie przekraczamy granicy „przyjemnego bólu”, odpuszczamy w odpowiedniej chwili. Nie robimy nic na siłę, ani nie oceniamy nikogo. Tu każdy praktykuje w swoim tempie – wyjaśnia Agata. – Joga szybko przynosi rezultaty. Kiedy już zaczniemy, to wpadamy jak śliwka w kompot – mówi z uśmiechem.
Co następuje później? Joga sprawia, że zaczynamy żyć inaczej. Zmieniają się nasze cele i priorytety. Zyskujemy dystans, zauważamy, co jest dla nas najważniejsze. Łatwiej jest nam się odnaleźć w trudnych sytuacjach, dokonywać różnych wyborów. Odzyskujemy balans w życiu prywatnym i zawodowym. – Zaczynamy przyciągać ludzi z dobrą energią – dodaje na koniec właścicielka Strefy Jogi.

 

 
Strefa Jogi
ul. Santocka 18/16
Szczecin
4( 14)
Grudzień'19
gajda