Jeszcze szybsze, jeszcze bardziej terenowe

Dynamiczne, nieco narcystyczne, bogato wyposażone. Ma bardziej muskularną, ale i zgrabną sylwetkę i naprawdę dużą moc pod maską. Oto najnowsze BMW X6.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Kiedy myślę o BMW zawsze do głowy przychodzi mi genialna kampania reklamowa z 2001 roku, kiedy m.in. Guy Ritchie zrealizował krótkometrażowy film „Escape”. W roli kierowcy wystąpił brytyjski aktor Clive Owen oraz najnowszy model BMW. Wśród pasażerów pojawiła się sama Madonna. Jakość tej filmowej perełki przekładała się na jakość samego samochodu. Nie mogło być inaczej, w końcu ten niemiecki cud motoryzacji to klasa sama w sobie.

Gdyby ten pojazd miał ludzkie cechy to byłby on pewny siebie, stąpający twardo po ziemi, świadomy swojej wartości. Nasz bohater nie tyle błyszczy, co się świeci, a wszystko za sprawą  sporej wielkości „nerek”, z funkcją podświetlenia. Wśród wyjątkowych rozwiązań świetlnych X6 zastosowano adaptacyjne reflektory LED, a w opcji dodatkowej jest możliwość doposażenia pojazdu w reflektory laserowe, które potrafią świecić na odległość nawet 500 m. Nad całym system świetlnym czuwa asystent świateł drogowych, który dba o to, aby nie zachodziło ryzyko oślepienia innych kierowców.

W zakresie bezpieczeństwa, nowe BMW wyposażone jest w szereg systemów asystujących, które wspomagają i chronią kierowcę. System Active Protection (dostępny jako opcja) to prewencyjna ochrona pasażerów. Aktywuje się po uruchomieniu silnika i przy ruszaniu z miejsca automatycznie lekko napina przednie pasy bezpieczeństwa. W krytycznych sytuacjach, na przykład przy nagłym hamowaniu, następuje automatyczne naprężenie przednich pasów bezpieczeństwa, zamknięcie szyb bocznych i przesuwnego dachu, jeśli taki został zastosowany w danym modelu. Dwie boczne poduszki powietrzne z tyłu zwiększają bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o samego kierowcę, to system asystujący obejmuje działające na bazie kamery ostrzeganie przed kolizją czołową z funkcją hamowania, asystenta ograniczeń prędkości ze wskazaniem ograniczenia prędkości i zakazu wyprzedzania z funkcją przewidywania oraz ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu. Ponadto urządzenia radarowe obejmują ostrzeganie przed ruchem poprzecznym, ostrzeganie przy zmianie pasa ruchu, a także ostrzeganie przed kolizją. X6 nie dość, że jest bardzo bezpieczne, to także przyjemne w prowadzeniu. Nowym BMW można sterować za pomocą gestów. Polega to na obsłudze określonych funkcji odpowiednim ruchem dłoni. Proste gesty, takie jak przesunięcie, wskazanie czy obrót palcem wskazującym, rozpoznawane są w strefie nad przednią konsolą środkową i umożliwiają na przykład odebranie lub odrzucenie przychodzącego połączenia telefonicznego, regulację głośności lub prowadzenie do celu w systemie nawigacyjnym. Oprócz standardowych funkcji sterowania gestami, system umożliwia zaprogramowanie dwóch innych gestów dodatkowych.

Prowadząc ten model w ogóle nie odczuwamy tego, że jest duże, ciężkie i wysoko zawieszone. To zasługa m.in. szybko działającej automatycznej skrzyni biegów i dopracowanego zawieszenia, które z jednej strony pozwala na jazdę w sportowym stylu, a z drugiej nie pozwala nam odczuć żadnych niedogodności przy jeździe po nierównej nawierzchni. Najnowszy model BMW X6 może zostać również wyposażony w zawieszenie pneumatyczne, zapewniające jeszcze większą radość z jazdy. Dodatkowo za komfort podróżowania odpowiadają fotele z szerokimi możliwościami regulacji, opcjonalną wentylacją oraz funkcjami masażu, a także podgrzewana kierownica i podłokietniki.

Pod maską nie znajdziemy kompromisów. BMW postawiło na dużą pojemność silników i znakomite osiągi. Najnowszy model BMW X6 dostępny jest w kilku wersjach silnikowych generujących moc od 286 KM do 530 KM, natomiast dla kierowców żądnych najmocniejszych wrażeń, BMW przygotowało wersję silnikową X6M Competition o mocy 625 KM. 

Prezentacja wywołuje lekki dreszczyk emocji. Mamy przed sobą wielkomiejski samochód, skąpany w neonowym świetle SUV, który dzięki swoim możliwościom staje się wręcz futurystycznym pojazdem.

 
BMW Bońkowscy
Ustowo 55
Szczecin
Nowe BMW X6

Moc silnika: 286 KM
Prędkość maksymalna: 235 km/h
Przyśpieszenie: 6,1s 0-100 km/h
Zużycie paliwa: 7,5-8,4 l/100km

5( 19)
Grudzień'20