Zostać akcjonariuszem Horum SA.

Jeśli ktoś 5 lat temu kupił 1% akcji Revoluta, dzisiaj jest multimilionerem. Fintech założony przez dwóch młodych przedsiębiorców w ciągu pięciu lat stał się innowacyjnym, międzynarodowym bankiem wycenianym dziś na prawie 6 miliardów dolarów. Podobną drogą kroczy Horum, polski projekt, który ma zrewolucjonizować bankowość i wyjść z innowacyjną ofertą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw w całej Europie. Co ważne, na obecnym etapie Horum umożliwia zakup udziałów w spółce wybranym inwestorom indywidualnym – mówi Robert Łasek, Prezes Zarządu Horum S.A.

Autor

Jakub Jakubowski

Jak wygląda proces tworzenia Horum Banku krok po kroku? Jakie etapy już przeszliście i jakie kolejne etapy przed Wami?

Horum jest na etapie wdrożenia i pisania oprogramowania bankowego, celem jak najszybszego uruchomienia pierwszych funkcjonalności. Uruchomienie banku jest przewidziane na trzy etapy: etap koncepcyjny, etap pre-bankingu, który już się rozpoczął oraz etap banku. Ponadto finalizujemy listę partnerów technologicznych i finansowych z którymi uruchomimy część prebanking. Czeka nas ponad 20 integracji. Pierwsze już są za nami. Horum Bank będzie bankiem paneuropejskim. Dlatego rozmawiamy zarówno z partnerami z obszaru Europy, jak i tymi, którzy dostarczają swoje usługi poza rynkami europejskimi. Finalnym krokiem drugiego etapu będzie uruchomienie aplikacji pre-bankingowej. Da to ogromne bezpieczeństwo naszym inwestorom, gdyż jeszcze przed uzyskaniem licencji bankowej zaczniemy świadczyć pierwsze usługi. Natomiast po uzyskaniu licencji bankowej wejdziemy w etap Banku.

Jak przedstawione etapy mają się do zaawansowania prac projektowych?

Pierwszy etap, etap koncepcyjny, był to etap od rozpoczęcia Projektu do momentu zakończenia tworzenia architektury. Projekt jest już na wysokim stopniu zaawansowania rozwojowego. Rozpoczęliśmy współpracę z zewnętrzną firmą badawczą Cogision+. Celem jest stworzenie profesjonalnej i wyróżniającej się na rynku mapy doświadczeń użytkownika Platformy Horum. Nasza aplikacja ma być dla przedsiębiorcy narzędziem do codziennego prowadzania firmy i ekspansji biznesu, to znaczy, narzędziem zarówno prostym jak i efektywnym, wymagającym od użytkownika minimum wysiłku. Kończymy etap analizy i projektowania usług opartych o blockchain dla naszych pierwszych modułów: faktoringu i obsługi faktur. Trwają też już zawansowane prace nad implementacją fundamentów Platformy Horum, na których wkrótce ruszy część prebankingowa z pierwszymi usługami dla naszych klientów. Tak jak w budownictwie - dobrze przygotowany fundament budynku to jeden z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie. To na tym fundamencie, czyli filarze podtrzymującym całą Platformę, w kolejnym etapie postawimy bank.

Rynek MSP, który zamierzacie zagospodarować jest ogromny. Jak oceniacie jego potencjał w Polsce i za granicą i jakie macie założenia determinujące uzyskanie zakładanych prognoz finansowych?

Rynek MSP stanowi ogromną, niezagospodarowaną przestrzeń na rynku nie tylko polskim, ale europejskim. Obecnie nie ma podmiotu bankowego, który w sposób efektywny pomagałby małym oraz średnim firmom w rozwoju ich biznesu. Nasze założenia biznesowe mówią o pozyskaniu 5% zakładanego rynku w okresie 5 lat, co pozwoli nam – zgodnie z naszym modelem - na uzyskanie zysku na poziomie 58 mln EUR.

Jak zamierzacie pozyskać klientów i partnerów biznesowych na rynkach międzynarodowych?

Nasza strategia akwizycji klienta jest oparta o siedem dobrze przemyślanych kanałów dotarcia. Łączymy w sobie zarówno dobrze sprawdzone strategie, takie jak hook producty, dzięki którym klient w łatwy sposób może zacząć korzystać z naszych usług, jak i nowoczesne podejście – chociażby poprzez emisję własnych tokenów komercyjnych. Oczywiście nie możemy przekazać na tym etapie naszych najbardziej innowacyjnych pomysłów, ale wystarczy rzec, że podobne rozwiązania sprawdziły się już u najlepszych, najbardziej istotnych graczy na rynku europejskim i wierzymy, że okażą się sukcesem również dla nas.

W jaki sposób jest finansowany Horum Bank? Jak zamierzacie pozyskać pieniądze na rozwój?

Projekt jest finansowany trójetapowo. W pierwszej fazie rozwój projektu oparty był o środki własne założycieli. W drugim, trwającym etapie, dajemy okazję inwestorom indywidualnym do inwestycji w Horum. Stary model bankowości sprawiał, że bank kojarzył się z ogromnym, nieprzyjaznym molochem, niedostępnym i trudnym do współpracy. Przełamujemy ten schemat i w pierwszej kolejności zapraszamy inwestorów indywidualnych i przedsiębiorców do współpracy, aby wspólnie tworzyć nowy Bank i ekosystem usług. Wierzymy w ogromną siłę społeczności biznesowej, jak również to, że niejeden z nas w przeszłości chciał być współwłaścicielem banku. Po zakończeniu drugiego etapu, pozostała oferta zostanie skierowana i objęta przez fundusz inwestycyjny i uruchomiony zostanie bank.

Przyjmijmy, że ma wolne środki i szukam możliwości inwestycyjnych? Czy mogę zostać akcjonariuszem Horum S.A.? Jeśli tak, to jakie warunki muszę spełnić?

Potencjalny akcjonariusz Horum S.A. musi spełnić odpowiednie warunki, potwierdzające rzetelność inwestora. Horum S.A posiada jedynie ograniczoną pulę akcji dla inwestorów indywidualnych, emitowanych w subskrypcji prywatnej, dlatego w przypadku chęci bycia naszym wspólnikiem i objęcia części akcjonariatu, wskazany byłby bezpośredni kontakt z Zarządem spółki. Można tego dokonać́ poprzez formularz kontaktowy dostępny u dołu strony www.horum.eu lub bezpośredni kontakt mailowy na office@horum.eu.

Zakładacie, że po 5 latach Horum osiągnie zysk netto na poziomie 58 mln euro. Cyfry robią wrażenie, potencjalna stopa zwrotu kusi. Oczywiście, nie ma na rynku inwestycji bez ryzyka. Proszę powiedzieć, gdzie należy upatrywać ryzyka w inwestycji w Horum Bank i jak te ryzyka staracie się minimalizować?

Jak słusznie zostało zauważone, stopa zwrotu z inwestycji dyskontuje potencjalne ryzyko. Z punktu widzenia inwestora indywidualnego najistotniejszym czynnikiem powinien być fakt, że nieczęsto zdarza się okazja, by być współwłaścicielem projektu paneuropejskiego banku. Oczywiście, odpowiednio zdefiniowaliśmy ryzyka i skutecznie nimi zarządzamy, czego dowodem jest efektywne prowadzenie projektu i kolejne podwyższenia kapitału w czasach pandemii, gdy tak wiele projektów borykało się z problemami finansowymi. Przez ostatnie dwa lata udowodniliśmy naszym obecnym inwestorom, że mądrze zarządzamy i alokujemy nasze inwestycje, czego najlepszym chyba dowodem jest fakt, że wszyscy oni są zadowoleni z dokonanego wyboru.

Proszę o przykłady fintechów, które przeszły podobną drogę do Horum, i które odniosły sukces na rynku?

Jest wiele przykładów tzw. Challenger Banków, które w ostatnich latach uzyskały ogromny sukces dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań. Przykładem może być Revolut i jego karta wielowalutowa. Revolut jest obecnie wyceniany na 5,5mld USD. Inny przykład to niemiecki, mobilny N26 Bank, którego obecna wycena wynosi 3,5mld USD. Ważnym jest wskazanie jednak, że wszystkie wymienione Challenger Banki działały w obszarze klienta detalicznego, natomiast rynek klienta MŚP jest jeszcze mocno niezagospodarowany, co stwarza ogromny potencjał dalszego wzrostu i sukcesu projektu Horum Bank.

5( 19)
Grudzień'20