Kronika Prestiżowa
Prestiż magazyn szczeciński
(16)

Po premierze musicalu „Rent”

Bilety są już wyprzedane do końca roku. – Jestem zachwycona wspaniałym wokalem młodych ludzi, a przede wszystkim ich niesamowitym entuzjazmem – podsumowuje Aleksandra Nieżychowska-Stankiewicz, znawczyni szczecińskiej opery. – Na pewno wybiorę się raz jeszcze.

Autor musicalu „Rent” Jonathan Larson stworzył sztukę opartą na „Cyganerii” Giacomo Pucciniego, osadzoną we współczesnych realiach. Opowiada ona o życiu wielkomiejskiej bohemy – rockmanie z ambicjami, tancerce go-go – narkomance, lesbijkach, a nawet drag queen. Młodzi buntownicy skłóceni ze współczesnym światem wybierają nieskrępowaną wolność, za którą płacą wysoką cenę. A ceną jest choroba (wielu z nich zmaga się z wirusem HIV), a czasem śmierć. Wszystko opowiedziane w stylistyce rockowej, wzbogaconej elementami popu, gospel i tanga.

W Szczecinie artyści zostali wyłonieni w castingu spośród dwustu osób. W nawiązaniu do wersji oryginalnej twórcom zależało, by w role bohaterów  wcielili się nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy. Przed premierą aktorzy, by przybliżyć szczecinianom kultowe hity z broadwayowskiego oryginału, śpiewali w wybranych lokalach.