Dawcy szczęścia

W połowie grudnia 2016 roku w Międzywodziu odbył się Dzień Dawcy Szpiku dla Kamili Barszczewskiej i Innych. Tego dnia Organizatorzy przygotowali prawdziwą masę atrakcji dla wszystkich uczestników. Między innymi Dziwnowska Liga Biegowa zorganizowała „Bieg na rzecz Kamili i innych”, a także „Morsowanie” w wodach Bałtyku, a Sportowcy z Pogoń Szczecin Football Schools rozegrali kilka emocjonujących meczów piłkarskich. Imprezę zorganizowała Jolanta Fabijańska z Mareny Wellness & Spa przy współpracy Gminy Dziwnów i samej Mareny, która opowiedziała nam o całej akcji.

Autor

Aneta Dolega

Skąd u Pani pomysł, by wziąć udział w akcji?

Kamila to moja koleżanka z branży hotelarskiej, dyrektor generalny Hotelu Senator w Dźwirzynie i mama 5 letniej Marysi. W sierpniu zeszłego roku rozpoczęły się jej problemy zdrowotne. Po licznych badaniach zostały zdiagnozowane, jako chłoniak B-komórkowy o wysokiej agresywności. Silny charakter i wola walki Kamili nie pozwoliły jej czekać bezczynnie. Wraz z przyjaciółmi i znajomymi zainicjowała akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. 

Dlaczego nasza pomoc jest tak ważna?

Z nowotworem walczy coraz więcej ludzi. Ta choroba nie zna ograniczeń wieku. Podczas naszego Dnia Dawcy Szpiku, byliśmy razem, bawiliśmy się, i rejestrowaliśmy do bazy potencjalnych dawców, oddawaliśmy krew. Mimo tego, że kilka dni przed imprezą Kamila wyszła ze szpitala – przyjechała do nas do Międzywodzia. Jak wracała do domu napisała sms: „Chcę żebyś wiedziała, że ta akcja dała mi strasznie pozytywnego kopa i od wyjścia ze szpitala tak dobrze się nie czułam. Dziękuję”. Osobom walczącym z nowotworem potrzebny jest nie tylko bliźniak genetyczny ale też wsparcie i świadomość, że nie są sami. Skoro nas to nie kosztuje, zatrzymajmy się na chwilę. Aby dać szczęście nie musimy wydawać masy pieniędzy, możemy spędzić razem czas i dać kawałek siebie. 

Jak Marena wspiera fundację?

Tu raczej Ja Jola - korzystam z infrastruktury i możliwości, które daje mi Marena. Promowanie w środowisku hotelarskim na konferencjach, sympozjach; zbieraniem i zachęcaniem Gości do darowizn na rzecz fundacji, organizowanie Dnia Dawcy Szpiku. Pierwsza impreza za nami, kolejne już w planach…. Przy okazji tej imprezy otrzymałam duże wsparcie od Gminy Dziwnów, od ludzi, z którymi pracuję w Marenie. Bardzo wiele firm i ludzi zaangażowało się i pomogło. Nie sposób wymienić wszystkich… ale każdy jest wyjątkowy.

Jaka jest szansa, że ktoś kto potrzebuje przeszczepu szpiku w Polsce odnajdzie swojego bliźniaka genetycznego?

Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje dawcą. Na zostanie dawcą wyższe szanse mają osoby młode. Procent z nich zostaje dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne i ważne.

W jaki sposób pobierany jest szpik?

Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych bądź szpiku. Pierwszy to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, stosowane w ok. 80 % przypadków. Drugi sposób to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje dawcy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Styczeń 2017