Żółty Juke podbije ulice

Kanarkowy Nissan Juke zachwyca oryginalnym wyglądem. Niskie zużycie paliwa, w połączeniu z doskonałymi osiągami sprawiają, że jest to doskonały samochód przeznaczony nie tylko do miejskiej jazdy ale również do dalekich podróży. 

Autor

Andrzej Kus

Trudno prognozować, jak w najbliższych miesiącach zachowywały się będą ceny paliwa. Trudno jednak podejrzewać, że stanowcza spadną. Dlatego przy wyborze nowego samochodu warto wziąć pod uwagę nie tylko komfort i bezpieczeństwo. Należy również zwrócić uwagę na to, by nowe auto gwarantowało nam niskie zużycie. Przyjrzyjmy się bliżej japońskiej marce, która jeszcze nigdy w niczym nie zawiodła swoich klientów. 

Nissan Juke to nie jest zwykłe, miejskie auto. Wyróżnia się pod wieloma względami, także wyglądem. Możemy go dostać ze stylowymi kołpakami lub opcjonalnie – w pakiecie z personalizacją – zażyczyć sobie posadzonego na 18-calowych czarnych, aluminiowych felgach z kolorowymi wstawkami. Kanarkowy metalizowany kolor dodaje nie tylko uroku ale sprawia, że samochód jest jeszcze bardziej oryginalny. Mocno zaokrąglona przednia szyba oraz ukryte uchwyty tylnych drzwi podkreślają integralność konstrukcji, która zapewnia wysoką aerodynamikę auta. Atrakcyjnie wyglądające lampy LED zostały zainstalowane w nowych oprawach górnych z przodu i z tyłu, w celu zapewnienia lepszej widoczności w ciągu dnia. Natomiast w reflektorach zastosowana została technologia ksenonowa dla najwyższej wydajności i natychmiastowego uzyskania odpowiedniej intensywności oświetlenia. 

Model po liftingu wyposażony został m.in. w silnik 1,2DIG-T o mocy 115 KM. Obsługuje go sześciobiegowa skrzynia biegów. Pozwala to osiągnąć doskonały wynik średniego spalania wynoszący zaledwie 5,6 l/100 km. Poza miastem spalanie spada poniżej 5 litrów. 

Nie można jednak nie zwrócić uwagi na poziom bezpieczeństwa. Zamontowanych zostało mnóstwo poduszek powietrznych: są przednie poduszki kierowcy i pasażera, są również kurtynowe. Mamy także poduszki boczne. W nowym modelu znajdziemy m.in. ESP, czyli elektroniczny system stabilizacji toru jazdy. Automatycznie aktywuje ABS i układ kontroli trakcji, pomagając zapanować nad pojazdem w trakcie trudnych manewrów, takich jak gwałtowna zmiana pasa ruchu. Dodatkowo jeżeli w tzw. martwym polu znajdzie się inny pojazd, po włączeniu kierunkowskazu sygnalizującego rozpoczęcie manewru kierowca zobaczy i usłyszy stosowne ostrzeżenie. Niezwykle pomocny jest system, który sygnałem wizualnym i dźwiękowym ostrzega kierowcę w przypadku podejrzenia niezamierzonej zmiany pasa ruchu. System działa w sposób inteligentny: ostrzeżenia przestają być emitowane z chwilą włączenia kierunkowskazu. Nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o oszczędną jazdę dba system pomiaru ciśnienia w oponach. 

Co natomiast znajdziemy na pokładzie? Wszystko to, czego wymagamy od wysokiej klasy miejskiego samochodu. Do dyspozycji mamy zintegrowany system nawigacji z 5,8” dotykowym wyświetlaczem obsługującym USB, MP3 oraz iPoda. Połączone jest to z sześcioma wysokiej klasy głośnikami oraz kamerą cofania. System kamer 360° nie tylko pomaga w zaparkowaniu samochodu, ale także w opuszczeniu miejsca parkingowego. Na podstawie obrazu z czterech kamer system generuje wirtualny obraz pojazdu widocznego z góry i obejmujący pełne 360º. Aby lepiej ocenić sytuację, kierowca może także wyświetlić zbliżenie przodu, tyłu lub boku pojazdu. Przeszkody nie zawsze jednak są nieruchome (np. wózki sklepowe). Ostrzeżenie o poruszających się obiektach pomaga w obserwacji otoczenia Nissana Juke i informuje kierowcę o znalezieniu się takiego obiektu w pobliżu pojazdu. Ułatwieniem jest możliwość sterowania z kierownicy. 

System Nissan Dynamic Control w modelu Juke pozwala zmienić styl jazdy za naciśnięciem przycisku. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb – w zależności od nastroju. Oprócz stylu jazdy możemy także regulować automatyczną klimatyzację oraz prowadzić statystykę osiągów. To wszystko dzieje się nie wychodząc z samochodu.

Udogodnień jest znacznie więcej: elektryczne szyby, tempomat, asystent zmiany biegów czy nawet czujniki deszczu i zmierzchu. Warto jednak przekonać się samemu. Najnowszego Nissana Juke można zobaczyć w salonach Grupy Polmotor w Szczecinie i Koszalinie

Nissan Juke 1.2  DIG-T Turbo Benzyna
Moc 115 KM
Skrzynia manualna 6-biegowa
Przyspieszenie 0-100 km/h: 10,8 s
Prędkość maksymalna 178 km/h
Średnie zużycie paliwa 5,6 l/100
Cena od 66,300 zł 

Prestiż  
Styczeń 2017