Dobrze zadane pytania

Autor

Aneta Dolega

Dwa plakaty szczecińskiego grafika Dawida Czajkowskiego zostaną pokazane w czerwcu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Lahti i wezmą udział w konkursie, który już ma dziesięcioletnią tradycję. 

Te plakaty to „Pucz” ilustrujący wydarzenia w Ankarze z 19 lipca zeszłego roku, kiedy zostały zablokowane mosty oraz przestrzeń powietrzna nad miastem, a 40 minut później wojsko oświadczyło, że przejmuje kontrolę w kraju. Drugi wyróżniony plakat to „Nicea” ilustrujący zdarzenie z 15 lipca 2016 r., kiedy rozpędzona ciężarówka, kierowana przez terrorystę, wpadła w tłum na promenadzie w Nicei. Zginęło 84 ludzi, w tym dzieci. W projektowaniu kieruję się jedną zasadą. Pytaniem – mówi Dawid Czajkowski, autor plakatów. Pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Pytania prowokują komentarze, a komentarzem są moje plakaty. Czasem między pytaniem a komentarzem nie ma granicy i na tej niezauważalnej linii lubię balansować.

Konkurs w Lahti jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie. Samo dostanie się do grona prac dopuszczonych na wystawę jest dużym sukcesem. Później następuje kolejna weryfikacja i ogłoszenie dużych nagród pieniężnych oraz wyróżnień. Trzymamy za Dawida kciuki.

3( 102)
luty'17
gajda