Na dworze u królowej

Autor

Aneta Dolega

galeria

Córka rodu Habsburgów, Maria Antonina była nastolatką, kiedy została żoną 16-letniego Ludwika Augusta, przyszłego króla Francji. Po przybyciu do Wersalu musiała znaleźć sposób na odnalezienie się w obcym jej świecie, szczególnie, że młody król nie okazywał jej zbytniego zainteresowania. Ładna, świetnie ubrana, jak na epokę w której żyła, i smutna, trzymała się blisko francuskiej arystokracji. Jej ówczesny wygląd, uroda i styl zainspirowały Kingę Szarłowską do stworzenia kostiumów.

– Główną inspiracją był mój ukochany film Sofii Coppoli „Maria Antonina”, wzmocniony serialem „Wersal” i odwiedzinami tego miejsca w Paryżu – wyjaśnia Kinga Szarłowska. – Któregoś dnia pomyślałam, że nasz pęd za „mieć”, skrajny konsumpcjonizm niczym się nie różni od rozpustności francuskich władców i ich dworu. W nawiązaniu do tej myśli, stworzyłam kilka sylwetek, w których mogłam nawiązać do tematu. Moje ukochane koronki, koraliki, cekiny i kryształki, mogły pójść w ruch. 

Sesja we wnętrzach hotelu Dana powstała na potrzebę zajęć z Mariuszem Przybylskim w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie gdzie Kinga studiuje. Kinga Szarłowska to urodzona szczecinianka (również z wyboru). Na co dzień projektuje suknie ślubne dla jednej z lokalnych marek. Przez wiele lat grała na dj’ce, robiła wizaże do wielu sesji zdjęciowych. Jak mówi „Grunt to być elastycznym i spełniać swoje marzenia.”

 

Projekty i stylizacja: Kinga Szarłowska

Asystenta projektanta: Natalia Pestonyuk

Zdjęcia: Filip Kacalski / www.filipkacalski.com

Modelka: Hanna Pietrzak

3( 102)
luty'17
gajda