Sześć metrów nad ziemią

Autor

Jerzy Chwałek

Piotr Lisek z klubu OSOT Szczecin jest pierwszym Polakiem, który w skoku o tyczce pokonał wysokość 6 metrów. Własny rekord Polski (poprzedni wynosił 5,92) poprawił podczas mityngu halowego w Poczdamie.

Do tej pory tylko 21 zawodników w historii (w tym dziesięciu w hali) skoczyło 6 metrów i wyżej. Rekord świata należy do Francuza Renauda Lavillenie (6,16). – W Poczdamie skakałem jak w amoku – powiedział nam po wielkim wyczynie Lisek. – Wiedziałem, że to był mój dzień, jaki w życiu może się nie powtórzyć.

Pięć miesięcy temu zawodnik wziął ślub, i jak mówi – to również ma wpływ na jego dyspozycję w tym sezonie, a z obrączką ślubną nie rozstaje się podczas żadnych zawodów. Wybranką serca najlepszego polskiego tyczkarza jest Aleksandra Wiśnik, która w przeszłości uprawiała tą samą konkurencję w szczecińskim klubie.

Po mityngu w Poczdamie Lisek zanotował serię zwycięstw w kolejnych mityngach: Istaf w Berlinie, Orlen Cup w Łodzi i mistrzostwach Polski w Toruniu. Jako jedyny zawodnik na świecie, który w tym sezonie skoczył 6 metrów, był głównym faworytem do złotego medalu podczas halowych mistrzostw Europy, które odbyły się od 3 do 5 marca w Belgradzie.

3( 102)
luty'17
gajda