Piękno i zdrowie OD NOWA Trzymać się prosto

Styl naszego życia często powoduje, iż w znaczny sposób obciążamy kręgosłup, co prowadzi do jego urazów i jest źródłem bólu. „Siedząca” praca, brak ruchu, niewłaściwa postawa ciała. Czynników jest wiele, a konsekwencje niestety bardzo nieprzyjemne. Zanim więc zaczniemy szukać lekarstwa, należy odwiedzić fizjoterapeutę. To on wybierze najwłaściwszy sposób w pokonaniu problemu, bo tabletka przeciwbólowa nie jest żadnym rozwiązaniem.

Autor

Aneta Dolega

Zawsze powtarzam swoim pacjentom, że najważniejsza jest diagnostyka. Ból bólowi jest nierówny. Nawet jeśli pacjenci zgłaszają jednakowe dolegliwości,  wynikać one mogą z bardzo różnych przyczyn – wyjaśnia Agnieszka Wietrzyńska, fizjoterapeutka z Centrum Zdrowia i Urody Odnowa. – Jeśli faktycznie mamy do czynienia z zaburzeniami w układzie ruchu, to zalecam różnego rodzaju rozwiązania, takie jak ćwiczenia, igłoterapia, terapie manualne, techniki relaksacji. Wachlarz jest bardzo duży.

Zanim poddamy się konkretnemu zabiegowi ważne jest sprawdzenie źródła bólu. Sama wizyta u fizjoterapeuty bez wcześniejszej diagnozy nam nie pomoże. Może przynieść ulgę, ale tylko na jakiś czas, a problem wciąż pozostanie. Zazwyczaj wracamy do tych samych złych nawyków i po jakimś czasie ból także wraca. – Wciąż zaniedbywanym aspektem jest profilaktyka i edukacja. Każdy pacjent powinien wiedzieć, co należy robić, żeby wyzdrowienie było trwałe, a nie tylko zaleczone – stwierdza fizjoterapeutka. – W osiągnięciu sukcesu ważne są te trzy rzeczy: diagnostyka, odpowiednio dobrana terapia i autoterapia, a także profilaktyka i edukacja.

Dobrze dobrany sposób leczenia może przynieść naszemu kręgosłupowi ulgę.  To bardzo indywidualna sprawa, na którą składa się wiele czynników. – Zwracam uwagę na typ osobowości pacjenta, np. jeśli jest bardzo wrażliwy na ból, to raczej nie zalecę mu igieł czy mocnego uciskania – wymienia Agnieszka Wietrzyńska. – Z drugiej strony są pacjenci, którzy potrzebują intensywnej terapii, bo wtedy jak twierdzą: „czują, że żyją”. Inna grupa to osoby, które boją się niektórych form terapii, np. tam gdzie uciska się niektóre partie kręgosłupa i następuje charakterystyczne kliknięcie. 

Co zatem robić na co dzień, żeby zawsze trzymać się prosto, a kontakt z fizjoterapeutą ograniczyć do minimum? – Warto w życiu zadbać o równowagę – zaleca specjalistka z Odnowy. – Jesteśmy chronicznie zmęczeni, niewyspani, przepracowani, żyjemy w ciągłym stresie. To także ma duży wpływ na powyższe dolegliwości. Warto zadbać o ruch i nie trzeba od razu uprawiać sportów wyczynowych. Czasem wystarczy spacer, szczególnie kiedy mamy siedzący tryb pracy. Od czasu do czasu warto wybrać się do fizjoterapeuty lub masażysty, ale nie wtedy, kiedy już nas boli tylko profilaktycznie, dla zdrowia i przyjemności.

Centrum Zdrowia i Urody. Odnowa
ul. Bohaterów Warszawy 40
Szczecin

Galeria Nowy Turzyn, I piętro, lokal 2.F.17
tel. 91 383 32 06
recepcja@odnowaturzyn.pl
www.odnowaturzyn.pl

5( 104)
Maj'17