Ekspert radzi

Autor

Piotr Zawodny

Chciałabym zapytać, które zabiegi można wykonywać latem. W internecie są dokładne opisy wszystkich zabiegów, ale ciężko jest znaleźć informację dotyczącą czasu kiedy można je robić, a kiedy nie. Dodatkowo ciekawi mnie dlaczego tak jest, że bezpiecznym okresem jest jesienno - zimowy, na wykonanie niektórych zabiegów.

Okres jesienno-zimowy w naszej strefie klimatycznej jest czasem gdy promieniowanie słoneczne nie jest tak intensywne. Dlatego jest bezpiecznym do wykonywania zabiegów z użyciem technologii IPL, zabiegów laserowych, kwasowych i innych, w których dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry. Ekspozycja słoneczna miejsc podrażnionych przez zabiegi skutkuje powstaniem przebarwień w związku z czym unika się wykonywania tego typu terapii latem. 

Wszelkiego rodzaju zabiegi liftingujące z użyciem fali radiowej, fali ultradźwiękowej, podczerwieni czy skoncentrowanej wiązki ultradźwiękowej (HIFU) są dozwolone przez cały rok, ponieważ nie przerywają ciągłości naskórka. 

Dodatkowo ważne jest aby w tym okresie zadbać o skórę, by dłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem. Lato to czas kiedy nasza skóra wysuszana jest przez promieniowanie UV oraz klimatyzację. Dostarczanie kwasu hialuronowego do skóry w różnych formach mezoterapii gwarantuje długotrwałe nawilżanie i ochronę skóry przed odwodnieniem.  Oprócz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji domowej, w skład której powinny wchodzić kremy nawilżające, kremy ochronne z filtrem UV. Dla Pań borykających się z uciążliwymi przebarwieniami istotne jest stosowanie kremów hamujących powstawanie nowych przebarwień, ale również rozjaśniających plamy, które pojawiły się już na skórze. 

Słyszałam różne opinie na temat zabiegów laserowych latem. Chciałabym  zasięgnąć opinii eksperta w tej sprawie. Interesuje mnie depilacja laserowa okolic intymnych i pach. Mam już dość swojego owłosienia i nie chcę czekać do jesieni żeby móc rozpocząć zabiegi.

Okres jesienno-zimowy dla większości pacjentów jest niewątpliwie najbezpieczniejszym momentem do wykonywania zabiegów laserowych. W tym czasie ekspozycja na słońce jest zminimalizowana, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych typu przebarwienia. Nawiązując do Pani problemu wykonywanie depilacji laserowej latem jest możliwe w momencie kiedy pacjent świadomy jest ryzyka oraz deklaruje przestrzeganie zaleceń pozabiegowych - zakazu ekspozycji na światło słoneczne miejsc poddanych działaniu lasera. Wśród pacjentów naszej kliniki są osoby, które latem większość czasu spędzają w pracy, a swój urlop przekładają na jesień / zimę dzięki czemu nie są tak narażeni na promieniowanie słoneczne. 

Kwestia możliwości wykonywania zabiegów uzależniona jest również od wybranych partii ciała oraz trybu życia. Miejscami, które ciężko jest nam uchronić to przede wszystkim twarz, przedramiona czy łydki. Okolice intymne, pachy a nawet uda są partiami częściej zakrytymi przez odzież dlatego mogła spotkać się Pani z dużą rozbieżnością opinii. 

Kierując się wyborem pory roku na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy wybrany obszar będzie Pani w stanie zabezpieczyć, by uniknąć powstania przebarwień. Najważniejszą kwestią w ochronie pozabiegowej jest stosowanie kremów z filtrem UV (SPF 50), sama odzież nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. 

 
6( 105)
Czerwiec'17
gajda