Dama z brzytwą

Kto powiedział, że kobiety nie potrafią sprawnie posługiwać się… brzytwą? Otóż w Polsce, najlepiej z męskim zarostem i włosami radzi sobie filigranowa brunetka ze Szczecina. Maria Bielecka jest szefową barber shopu Gentleman i tegoroczną zwyciężczynią Mistrzostw Polski w Barberingu.

Autor

Aneta Dolega

– Byłam jedną z dwóch kobiet startujących w zawodach, a poza rywalizowało ze mną kilkudziesięciu facetów – śmieje się Maria Bielecka. – Nie byłam do końca przekonana czy powinnam w ogóle brać w tym udział. Jestem raczej nieśmiałą osobą.

W czasie zwodów uczestnicy musieli wykonać tzw. klasykę. Pani Maria nie byłaby sobą gdyby nie podwyższyła sobie sama poprzeczki. I za modela wybrała swojego klienta Rafaela. – To było spore wyzwanie dla mnie gdyż Rafael ma twarde włosy i właściwie nosi afro, czyli nożyczkami jest ogromnie trudno z takich włosów wykonać klasyczną fryzurę, jeszcze pięknie przystrzyc brodę i to w ciągu 50 minut – wspomina. – Do tej pory nie wiem jak to zrobiłam. Maria nie jest debiutantką. W zawodzie pracuje już prawie 13 lat, choć w Polsce zaledwie kilka. – Co ciekawe na miejscu poszłam pracować do męskiego fryzjera ze względu na język. Nie znałam wtedy angielskiego, posługiwałam się tylko dobrze niemieckim. Pomyślałam więc, że nie będę musiała się tam za bardzo wysilać. Tymczasem zobaczyłam coś niesamowitego, te wszystkie brzytwy, sposób golenia, cięcia, ten klimat… Zakochałam się od pierwszego wejrzenia. 

fot. Krzysztof Pawlaczyk

7( 106)
Lipiec'17
gajda