Piękno i zdrowie OD NOWA Uwolnić ciało od bólu

W zdrowym ciele zdrowy duch… ale czy przypadkiem nie jest na odwrót? Już jakiś czas temu nauka wykazała, że w wielu przypadkach wpływ na nasze zdrowie fizyczne ma nasze samopoczucie i stres, który jest wszechobecny. Żyjemy w epoce, która pod tym względem nas nie rozpieszcza. 

Autor

Aneta Dolega

Życie pod ciągłą presją jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych i schorzeń psychosomatycznych. Jedną z dziedzin medycyny, która pomaga w zwalczaniu urazów spowodowanych silnym stresem jest fizjoterapia bądź terapia manualna. 

– W terapii manualnej nosi to nazwę psychogenność dysfunkcji narządów ruchu – tłumaczy Agnieszka Wietrzyńska, fizjoterapeutka z Centrum Zdrowia i Uroda Odnowa.  – Bodźce emocjonalne wysyłane z mózgu są przetwarzane na napięcie w ciele. Na przykład często mamy problemy z miednicą objawiające się np. u kobiet bolesnym miesiączkowaniem, u panów bólem jąder, a także zaburzeniami oddawania moczu.

Czasem jednak sama terapia manualna nie wystarczy, by pozbyć się bólu albo jej działanie jest bardzo krótkie. W takiej sytuacji należy się zastanowić czy problem nie tkwi gdzie indziej. – Warto wtedy zapytać pacjenta, oczywiście bardzo delikatnie, czy nie ma w jego życiu traumatycznych sytuacji, czy może coś niepokojącego się dzieje, co mogłoby być źródłem silnego stresu – wyjaśnia Agnieszka Wietrzyńska. – Oczywiście nie przeprowadzamy psychoterapii tylko szukamy przyczyn dolegliwości. I nagle może okazać się, że ból pleców nie wynika wcale z tego, że źle spaliśmy, że ukłucia w klatce piersiowej to nie stan zawałowy a zaciskanie zębów, to nie problem ze szczękami.

W fizjoterapii pierwszym krokiem jest podanie informacji pacjentowi, o tym, iż istnieją sytuacje emocjonalne, które mają wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego, na nasze ciało. Człowiek posiada jeszcze z dzieciństwa wypracowane dwa wzorce reagowania na silny stres. Oba pochodzą ze świata zwierzęcego: albo zastygamy w bezruchu albo przystępujemy do ataku. Ciało pamięta każdą taką sytuację. – Radzę wtedy pacjentowi by poobserwował swoje reakcje w sytuacjach podlegających stresowi.  Kiedy pacjent zacznie zauważać, że np. drętwiejąca ręka pojawia w momentach silnego zdenerwowania, a ból w karku w wyniku intensywnej pracy to możemy zacząć współpracę – mówi fizjoterapeutka. – Pracujemy z ciałem poprzez igłoterapię, terapię punktów spustowych, ale warto także wprowadzić techniki relaksacji, np. trening autogenny Schultza, technikę medytacji, technik wyciszania się, pracę z oddechem. 

Czasem zalecana jest również wizyta u psychologa. – Jako fizjoterapeuci nie posiadamy kompetencji by prowadzić psychoterapię, wręcz nie możemy tego robić – podkreśla Agnieszka Wietrzyńska. – Stosujemy za to ćwiczenia podobne do coachingowych, albo formułę wybaczania, która działa na zasadzie afirmacji. Zasada jest jedna: nie wymuszamy, tylko czekamy aż pacjent sam zacznie mówić o problemie. 

Fizjoterapeuta oprócz samego leczenia, uczy pacjenta jak ma samodzielnie radzić sobie ze stresem. – Pokazujemy bardzo konkretne ćwiczenia rozciągające, mobilizację uciskową. Uczymy bardzo uspokajającego oddechu przeponowego, pokazujemy techniki automasażu. W momencie, kiedy pacjent ma już świadomość tego, co się z nim dzieje wie jak reagować. Pracując z ciałem uwalniamy emocje, uwalniając emocje, uwalniamy ciało – dodaje na koniec. 

Centrum Zdrowia i Urody. Odnowa
ul. Bohaterów Warszawy 40
Szczecin

Galeria Nowy Turzyn, I piętro, lokal 2.F.17
tel. 91 383 32 06
recepcja@odnowaturzyn.pl
www.odnowaturzyn.pl

7( 106)
Lipiec'17
gajda