Pełnoletnia restauracja

Najstarsza restauracja chińska w Szczecinie, Jin Du, obchodzi we wrześniu swoje 18 urodziny. Z tej okazji wraz z jej właścicielem, Yuanmingiem Wangiem, zapraszamy do odbycia kulinarnej podróży w czasie i przestrzeni. 

Autor

Karina Tessar

Restauracja Jin Du powstała w 1999 roku. Skąd pomysł, aby zacząć działać w branży gastronomicznej?

W Szczecinie było wtedy wiele restauracji azjatyckich, z których większość nazywała siebie „chińską”, ale wcale taką nie była. Proponowano zwykle kuchnię wietnamską, bo w latach 90 jeszcze mało kto je odróżniał, a różnice są ogromne. Prawdziwej kuchni chińskiej jeszcze u nas nie było, dlatego wydawało mi się wtedy, że to będzie łatwy biznes. Myliłem się: nie jest i nie było lekko, ale dzięki temu, że od 18 lat wspiera nas wciąż rozrastające się grono stałych klientów, nadal trwamy i się rozwijamy, podczas gdy w tym czasie kilka dużych restauracji azjatyckich upadło. Chcielibyśmy podziękować naszym gościom za to, że są z nami.

To nie była Pana pierwsza firma. Co sprawiło, że związał Pan swoje życie ze Szczecinem?

Z wykształcenia jesteśmy z żoną lekarzami i to w tym zawodzie stawialiśmy swoje pierwsze kroki w Polsce. W 1992 roku dotarliśmy do Krakowa po tygodniowej podróży koleją transsyberyjską. Potem były jeszcze Łódź, Płock i Warszawa, aż w 1993 roku dotarliśmy do Szczecina. Koleje losu sprawiły, że prowadziliśmy nie tylko gabinet medyczny, ale też zajęliśmy się handlem. 5 lat później nadszedł czas na zmiany, a że kuchnia chińska jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa, to znaleźliśmy w Jin Du pole do połączenia naszej pasji do medycyny i gotowania. 

W Jin Du stawia Pan na tradycję, ale coś na pewno zmieniło się przez te lata.

Tak, przede wszystkim zmienili się nasi klienci. Świat stoi teraz otworem, wielu naszych gości było w Chinach i doskonale wie, jak tamtejsza kuchnia powinna smakować. To dla nas wzywanie, bo odwiedzając różne regiony, klienci poznają też charakterystyczne dla nich smaki. Są takie miejsca, gdzie dania są niezwykle łagodne, sosy białe, wręcz klarowne, a podstawę smaku stanowi sam produkt, ale są też regiony, w których Europejczyk je i jednocześnie płacze od mocy zastosowanych przypraw. To zróżnicowanie wynika z klimatu poszczególnych regionów Chin. My takich ostrych przypraw nie potrzebujemy, dlatego staramy się dostosować potrawy do gustu polskich gości, ale dla koneserów kuchni chińskiej jesteśmy w stanie przygotować dania spoza menu, charakterystyczne dla każdego regionu Chin. 

Jakie potrawy upodobali sobie Państwa goście?

Menu jest bogate, ale specjalnością Jin Du są dania z kaczki, przyrządzane ściśle według wskazówek chińskiej sztuki kulinarnej. Ich sekret stanowi sos, który codziennie przygotowujemy na świeżo – nigdy nie korzystamy z półproduktów. W Chinach mówi się, że sos do gotowania kaczki ma tyle lat, ile restauracja. Każda szanująca się restauracja posiada bowiem swój własny przepis i strzeże jak oka w głowie tej tajemnicy. 

Obecnie dania chińskie można zjeść już w kilku punktach w mieście. Co sprawia, że przez tyle lat Jin Du opiera się konkurencji?

Zaufanie, jakim obdarzyli nas klienci, świadczy o ich przywiązaniu do oryginału. Lokalizacja i tradycyjny wystrój nie stanowią dla nich problemu, a wręcz przeciwnie – dla wielu są zaletą. Nasi goście doceniają duże porcje, w rozsądnych cenach, bo każdy wychodzi od nas najedzony do syta. Najważniejszy jest przecież smak, a ten – wraz z pochodzącym z Chin zespołem doświadczonych kucharzy – znamy doskonale. 

18 urodziny to zawsze dobra okazja do zabawy. Szykuje Pan jakąś niespodziaankę dla swoich gości? 

9 września zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Do każdego zamówienia dołączony zostanie miły upominek, ale będzie to też okazja do premiery naszego specjalnego menu. Co dwa miesiące będziemy prezentować kilka sztandarowych dań z wybranego regionu. W ten sposób, nie ruszając się ze Szczecina, każdy będzie miał możliwość odbyć kulinarną wyprawę po Chinach. 

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Restauracja Jin Du
Jana Pawła II 17
Szczecin
8( 107)
Wrzesień'17