Na zapleczu wielkiej mody

Tomasz Lazar jeździ po świecie by uchwycić swoim obiektywem to, co najciekawsze. Po podróży do Japonii, gdzie zrobił fascynujący materiał o nocnym życiu w Tokio i Lesie Samobójców przyszedł czas na tegoroczny fashion week w Paryżu.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Pierwsza tego typu impreza była w Łodzi następne już w Londynie, Mediolanie i Paryżu, kiedy Tomasz Lazar otrzymał zlecenie zrobienia zdjęć z tych wydarzeń do modowego dodatku The New York Magazine. W tym roku zawitał ponownie na „haute couture” w Paryżu, tym razem pracował dla prawdziwej biblii mody, czyli CR Fashion Book, które obok Vogue’a jest najbardziej opiniotwórczym, w temacie mody, magazynem na świecie. – Tego typu zlecenie to chyba marzenie każdego fotografa – mówi Tomasz Lazar. – Aktualnie magazyny mają na to bardzo mało czasu, zlecenie zazwyczaj trwa 4-5 dni. Wynika to zazwyczaj z ograniczonego budżetu i tego by materiał ukazał się możliwie jak najszybciej. To nie te czasy, kiedy fotografa wysyłano na półtora miesiąca na zrealizowanie materiału. To już rzadkość.

W tym roku Tomasz miał okazję sfotografować backstage trzech wielkich paryskich pokazów: Diora, Armaniego i Elie Saab. To najważniejsze w roku wydarzenie w świecie mody, z drugiej strony wygląda nieco inaczej. – Wszystko zależy od rangi pokazu, ten w Paryżu jest faktycznie najważniejszy. Projekty tutaj pokazywane nie znajdują się później w normalnej sprzedaży, bardzo często są to jedyne egzemplarze. Atmosfera, jaka panowała na backtage’u tych marek to spokój i profesjonalizm. Tutaj każdy ma pracę do wykonania, począwszy od modelek, przez fryzjerów, makijażystów, a skończywszy na fotografach. Sami projektanci nie lubią być fotografowani, często mają to zastrzeżone. Są skupieni na pracy, np. Giorgio Armani – nie pozwala na zdjęcia, nie rozmawia, ale widać po nim, że jest to człowiek wielkiej klasy, całkowicie oddany swojej pasji. Dla mnie dodatkową przyjemnością przy takich zleceniach jest jeszcze to, że spotykam moich kolegów po fachu, to okazja by porozmawiać, nadrobić zaległości towarzyskie – dodaje Lazar.

 

8( 107)
Wrzesień'17
gajda