Od naczelnej

Autor

Izabela Marecka

Pamiętam dokładnie ten piękny, letni dzień w czerwcu 2017 roku. 

Nic nie zapowiadało nadchodzących kłopotów.                                                                 

Zadzwoniła do mnie przyjaciółka. – Iza, wyczułam coś dziwnego w lewej piersi – powiedziała bez ogródek. – Może to powiększony gruczoł, albo cysta? Spokojnie, nie martw się na zapas – próbowałam zbagatelizować temat. Ona jednak pełna obaw, szybko umówiła się na konsultację do swojego lekarza, który dał jej skierowanie na USG. Na mammografię i biopsję pojechałyśmy już razem do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Pamiętam jak błądziłyśmy po korytarzach szukając gabinetu zabiegowego, pamiętam też, że były tam ściany w kolorze Różowej Wstążki – symbolu walki z rakiem piersi. I tłumy kobiet. Od młodych dziewczyn, po starsze, stateczne panie. 

Pamiętam dokładnie ten dzień, kiedy pojechałyśmy po wynik. Znowu powitała nas długa kolejka oczekujących na diagnozę przed gabinetem lekarskim. 

Kto był, ten wie, że to miejsce dla ludzi o mocnych nerwach. Gdy przyjaciółka wyszła z gabinetu z wynikiem spojrzałam na jej twarz i już znałam diagnozę. Rak. Czas zatrzymał się w miejscu… a ja nie znalazłam słów, które w tej chwili mogłyby ją pocieszyć.

Ta opowieść ma jednak happy end. Nowotwór został zdiagnozowany w bardzo wczesnym stadium, przyjaciółka jest już po operacji i terapii – ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Ta historia zainspirowała mnie do tego, by październikowy Prestiż poświęcić walce z rakiem piersi. Dlatego nasza okładka ma przyciągać uwagę i przekonać panie do badań profilaktycznych. Ma także zachęcać panów, aby badali piersi swoich kobiet. Wielokrotnie. Zdarza się bowiem, że to właśnie partner pierwszy wyczuwa coś niepokojącego. Wspólne badanie, to także doskonały pretekst do tego, by połączyć bardzo przyjemne z pożytecznym.                                                                                                                                    

W specjalnym dziale Różowa Wstążka zaprosiliśmy do rozmowy znanych, szczecińskich specjalistów zajmujących się tą tematyką. Dr Magdalena Salamaga, profesor Jan Lubiński i dr Artur Śliwiński opowiadają szczegółowo o profilaktyce, diagnozowaniu, genetyce, leczeniu, a także rekonstrukcji piersi po mastektomii. Przeczytacie też o najnowszych osiągnięciach szczecińskich specjalistów w walce z nowotworem, a są one podkreślam – bardzo optymistyczne.                                                                                   

Na koniec apel. Drogie Dziewczyny! Rak piersi nie boli, a szacuje się, że co ósma kobieta w Polsce na niego zachoruje! Lekarze mówią jednym głosem – rak piersi, to nie wyrok, a szybka diagnoza, to lepsze rokowania i nierzadko droga do całkowitego wyleczenia. 

Drodzy Panowie, to wy znacie nasze piersi najlepiej. Badajcie je sami i zachęcajcie kobiety do badań. Wasza troska może uratować nam życie.                                                                                                         

 

Izabela Marecka 

 
9( 108)
Październik'17