Piosenka wszechczasów

„A Whiter Shade Of Pale” z repertuaru brytyjskiej grupy Procol Harum, to jedno z najbardziej znanych dokonań w muzyce rockowej, absolutny klasyk imprezowy przy którym niejedna para dość mocno zbliżyła się do siebie (choć jest to podobno utwór o rozstaniu)… Jego moc spowodowała także, że nagrano ponad 900 (!) coverów tego hitu. O fenomenie utworu z  liderem Procol Harum, Garym Brookerem rozmawia Bogdan Kuncewicz.

Autor

Bogdan Kuncewicz

Zespół został założony w 1967 roku w Londynie, przez pianistę Brookera, gitarzystę Robina Trowera, basistę Chrisa Coppinga, perkusistę Micka Brownlee oraz wokalistę Boba Scotta i uważany jest do tej pory za jeden z najlepszych zespołów grających rocka progresywnego. Utwór „A Whiter Shade Of Pale” został wydany 12 maja 1967 roku, zatem w tym roku Procol Harum obchodzi jego pięćdziesięciolecie. Był to debiut Brytyjczyków, który od razu wrzucił zespół na głęboką wodę, sprawiając, że następne kompozycje grupy były niejako w cieniu. Procol Harum pojawią się w Szczecinie z nową płytą pt. „Novum”. Założyciel zespołu i jego lider Gary Brooker uważa, że: „Jest to jeden z najlepszych albumów, które zrobiliśmy, można nawet powiedzieć kiedykolwiek”. 

Jak doszło do powstania „A Whiter Shade Of Pale”?

Pewnego ranka usłyszałem w telewizji kawałek motywu z Bacha. Była to reklama cygar. Potem próbowałem to zagrać, a następne skomponować piosenkę. Tak powstał „A Whiter Shade Of Pale”.

To niesamowite, że tak wspaniały utwór powstał w sposób tak zwyczajny, normalny.

Najlepsze piosenki, jakie kiedykolwiek skomponowałem, powstawały bardzo szybko, niektóre kawałki dosłownie w ciągu kilku minut. Bardzo normalnie i zwyczajnie.

A więc tworzenie zawsze bardzo łatwo Ci przychodziło?

Niezupełnie. Tworzenie niektórych kawałków zabierało mi więcej czasu. To wszystko zawsze zależało od natchnienia, lub od jakiegoś pomysłu, który opracowujesz i umieszczasz w swojej kompozycji. Piosenki ocenia się w różny sposób: te, które powstają szybko, za inspirację, zdolność twórcy, te, nad którymi długo się pracuje, za pracę w nie włożoną.

Wracając do „A Whiter Shade Of Pale”, to ledwie co powstał zespół, a już z tym utworem znaleźliście się na pierwszych miejscach list przebojów…

No tak, ten utwór pomógł nam w karierze, ale z drugiej strony, pozostałe nasze kompozycje były niejako w cieniu „A Whiter Shade Of Pale”.

W cieniu?

No tak. Powstało dużo dobrych utworów Procol Harum, ale poprzez wielki sukces „A Whiter Shade Of Pale” nie były zauważone tak jak powinny, jak na to zasługiwały.

„A Whiter Shade Of Pale” to najlepsza kompozycja Procol Harum?

Najbardziej znana, ale nie najlepsza. Kocham wiele kompozycji Procol Harum, ale żadnej z nich nie faworyzuję. Po prostu, to jest nasz dorobek. To wszystko to jest Procol Harum.

 
9( 108)
Październik'17
gajda