Dotyk ratujący życie

Rak to nie wyrok, przede wszystkim dzięki profilaktyce. Październik jest szczególnym miesiącem pod wieloma względami, ale pod jednym najbardziej – to miesiąc walki z rakiem piersi, odmianąnowotworu, na który umiera najwięcej kobiet (w Polsce szacuje się, że co ósma kobieta zachoruje na tę chorobę). Badanie piersi to najlepszy sposób, by uniknąć raka. Można poddać się mammografii, zrobić USG piersi, ale na początek można samej się zbadać albo zrobić to… we dwoje, do czego Was bardzo zachęcamy.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Moje piersi – moja sprawa. Niby tak, ale jeśli żyjemy w związku to także sprawa naszego partnera. I zainteresowanie jego nie musi, a raczej nie powinno sprowadzać się tylko do zadawanych im czułości. Wspólne badanie piersi to także znakomity przykład jak dosłownie połączyć bardzo przyjemne z bardzo pożytecznym. Coś, co może uratować nawet życie, przybiera formę zabawy, która z jednej strony prowadzi do łóżka, a z drugiej uczy nas o naszym ciele, o tym czy jest zdrowe, czy jednak należy się nim bardziej zaopiekować. Nie tylko podczas konkretnego badania można wyczuć coś niepokojącego, również podczas zbliżenia fizycznego może się zdarzyć, że coś wzbudzi wątpliwości naszego partnera. Wtedy także należy szybko poddać się dokładnym badaniom. A jak to prawidłowo zrobić we dwoje?

Najpierw patrzymy na piersi i sprawdzamy czy są symetryczne. Następnie szukamy zmian na skórze. Przyglądamy się, delikatnie dotykając, szukamy czegoś, co mogłoby nas zaniepokoić, jakieś grudki bądź wklęśnięcia. Następnie trzy palce przykładamy do piersi i promieniście lub dookoła sprawdzamy ją. Badanie rozpoczyna się w okolicy części pachowej i kontynuuje wzdłuż linii pachowej środkowej aż do dolnej linii biustu, następnie w linii prostej aż do wysokości obojczyka. Robimy to dokładnie, powoli, skrawek po skrawku. Najpierw na powierzchni skóry, później trochę mocniej i głębiej. Nie należy się spieszyć, mamy czas. Jeśli jednak cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Badanie piersi we dwoje ma jeszcze inne zalety. Kobiety często boją się same je badać, uprzedzone tym, że jednak mogą coś tam znaleźć. Kiedy partner to robi jest raźniej, taka sytuacja zbliża i dodaje odwagi.

Ten rodzaj pożytecznej zabawy ma ogromny sens. Otóż większość zmian w piersiach wykrywają same kobiety lub ich partnerzy. Swego czasu czeska organizacja walcząca z rakiem piersi, aby zachęcić panów do badania piersi swoich partnerek, zorganizowała kampanię zatytułowaną: „Dotykaj ich. Bądź pewny, że nie znikną”. Indyjski poeta sanskrycki Dżajadewa napisał: „Zapytaj swoich piersi i brodawek, które napięły się na myśl o ukochanym – mówią, że dusza wyrywa się do zmagań miłosnych”. Zmagania miłosne to jedno, a badanie to drugie, albo na odwrót. Ta kobieca część ciała, o której rozpisują się poeci, uwielbiana przez mężczyzn, ta która karmi i do której można się przytulić powinna być pod szczególną ochroną. Zatem drodzy panowie – dbajcie o piersi, swoich kobiet i dostarczajcie im pieszczot, które mogą uratować im życie.

 


Zdjęcia: Marta Machej
MUA: Katarzyna Bogucka
Modelki i modele:
Ewa i Tomasz
Agnieszka i Jakub
Emilia i Łukasz

9( 108)
Październik'17
gajda