Katamaran jakiego u nas jeszcze nie było

Coraz więcej osób dostrzega niesamowite walory Szczecina i decyduje się zainwestować w turystykę rzeczną. Tym razem na naszych akwenach można zobaczyć pierwszą łódź solarną. W przyszłym sezonie wypożyczyć będzie mógł ją każdy. My już teraz sprawdziliśmy jak sprawuje się na wodzie. 

Autor

Andrzej Kus

galeria

Tego w Szczecinie jeszcze nie było. Katamaran Black Solar waży niewiele ponad 500 kilogramów. Na pokładzie pomieści 10 osób. Napędzany jest energią słoneczną. Ma pięć akumulatorów, które w pełni naładowane, przy spokojnym rejsie starczą na 

3-4 doby. Wspomaga je silnik elektryczny. Oznacza to, że jednostka jest w stu procentach ekologiczna. 

– Kochamy wodę, pływanie i wszystko to, co z tym związane – przyznają Agnieszka i Marek Kubiak. – Zdecydowaliśmy się na zakup tej łodzi ponieważ chcemy zarażać swoją pasją inne osoby. Obecnie ją testujemy, pływamy rekreacyjnie i trzeba przyznać, że jest to niesamowity relaks. Od przyszłego sezonu będzie mógł spróbować każdy. 

Black Solar akumulatory zamontowane ma w burtach. Cztery z nich służą do napędu jednostki, dzięki piątemu posłuchamy radia czy opuścimy elektrycznie dach, na którym znajdują się cztery baterie słoneczne. Akumulatory można również naładować z sieci, ze zwykłego kontaktu. 

– Ładowanie prądem 230V trwa całą noc. Katamaran ma mnóstwo zalet. Jest cichszy od łodzi spalinowych. Nie czujemy przy tym niemiłych zapachów paliwa, które wydobywają się z takich jednostek – opowiada Marek Kubiak. – Jest wykonany z laminatu odpornego na zniszczenia. Na pokładzie znajdziemy dużą, U-kształtną kanapę ze skórzaną, sygnowaną przez Ferrari tapicerką. Przy niej do dyspozycji jest regulowany stół jadalny. Można również skorzystać z tarasu słonecznego, rozciągnąć się na skórzanym materacu i oddać chwilom relaksu podziwiając przy tym niepowtarzalne widoki w różnych punktach naszego Szczecina. 

Katamaranem nie popływamy z niesamowitą prędkością, nie o to w tym wszystkim chodzi. Silnik elektryczny 4Kw można porównać do silnika spalinowego o mocy 9KM. Osiąga prędkość 12 kilometrów na godzinę. 

– Dzięki temu, by zostać kapitanem, nie jest potrzebny patent żeglarski. Sezon rozpoczynamy w kwietniu-maju przyszłego roku, w zależności od pogody. Cumujemy w centrum miasta, w North East Marina Szczecin. Zapraszamy już teraz, bo rejs łodzią solarną, to naprawdę fantastyczna rozrywka – podsumowuje Agnieszka Kubiak.

10( 109)
Listopad'17
gajda