Aby święta były spokojne

Radość wspólnie spędzanych z rodziną Świąt Bożego Narodzenia i wyjątkową atmosferę może przerwać niespodziewanie… ból zęba.  Problemy ze swobodnym jedzeniem, odklejony most, czy obrzęk twarzy i czarodziejska atmosfera wigilijnego biesiadowania pryska. Co robić w takich sytuacjach i jak sobie z nimi poradzić? Edyta Wejt-Tawakol i Marek Tawakol  z Dental Center postanowili udzielić nam kilka bezcennych rad.

Autor

Aneta Dolega

Ból zęba 

Przepłucz usta ciepłą wodą, aby usunąć zalegające resztki jedzenia, użyj nici dentystycznej, lub wykałaczki. Weź leki przeciwbólowe, ale nie wolno ich wkładać bezpośrednio do ubytku w zębie. Gdy poczujesz,
że policzek puchnie można zrobić zimny okład z kostki lodu zatopionej w wodzie. Koniecznie odwiedź swojego dentystę, zęby same się nie leczą, nawet w święta.

Złamany ząb 

Częsta przypadłość podczas uczt. Jeżeli ząb odłamał się cały, nie staraj się go z powrotem przykleić klejami z supermarketu, one zawierają cyjanoakrylany więc nie nadają się do jamy ustnej. Poza tym można go połknąć myląc z bakaliami lub co gorsza  zakrztusić  się i wtedy mały problem może urosnąć do poważnego zagrożenia życia. Jeżeli odłamała się ścianka zęba, wypłucz resztki jedzenia ciepłą wodą i nie nagryzaj na tą stronę bo sprowokujesz niepotrzebnie ból. Unikaj zbyt gorących lub zbyt zimnych potraw. Koniecznie odwiedź gabinet stomatologiczny, bo z czasem będzie tyko gorzej.

Utrata wypełnienia 

Aby zabezpieczyć domowym sposobem nadwrażliwy ząb możesz użyć bezcukrowej gumy do żucia jako tymczasowego wypełnienia na czas przyjęcia, lub wosku ze świeczki uplastycznionego w palcach – kolor zapewne będzie przypominał dekoracje świąteczną, ale to nie powinno zdjąć uśmiechu z twojej twarzy. Oczywiście po świętach zapraszamy do gabinetu.

Odcementowana korona lub most 

Należy przepłukać usta ciepłą wodą, umyć koronę lub most od wewnętrznej strony i nalać do środka wody. Jeśli samo się całkiem dobrze trzyma w buzi, to można tymczasowo przykleić na pastę do zębów lub pożyczyć od babci klej do protez i przymocować most. Jeżeli natomiast samo od razu odpada należy schować  uzupełnienie  i pamiętać, gdzie się je odłożyło w świątecznym zamieszaniu, aby przypadkiem ładnie zapakowane nie trafiło pod choinkę.

Wybity ząb 

Jest poważniejszym problemem, należy go trzymać za koronę, przepłukać przegotowaną letnią wodą i jeśli to możliwe umieścić delikatnie ponownie w zębodole. Jeśli nie, przechowujemy wybitego zęba w soli fizjologicznej, mleku lub pod językiem we własnej ślinie. Tutaj czas gra dużą rolę, a szanse utrzymania zęba są wysokie gdy trafisz do dentysty w ciągu godziny. Mlecznych zębów nie należy ponownie wkładać do zębodołu, natomiast dziecko może oprócz Mikołaja odwiedzić Wróżka Zębuszka.

Ropień okolicy okołozębowej 

Jeżeli zauważysz małą, bolesną rosnącą grudkę w okolicy korzenia zęba to może być ropień. Jeżeli jest dobrze odgraniczony od reszty dziąsła można przepłukać usta wodą z solą lub płynem do płukania ust  i czystymi palcami przycisnąć tę grudkę z dwóch stron. Jeśli wypłynie zawartość, to przyniesie to tymczasową ulgę. Jeśli natomiast ropień tworzy się z dużym obrzękiem okolicy twarzy, pomóc może tylko dentysta. Należy tylko przykładać zimne kompresy.

 

Prestiż  
Grudzień 2018