Anna Jastak – najważniejszy jest pacjent

Autor

Karolina Wysocka

Anna Jastak jest chirurgiem plastycznym i od wielu lat pracuje w Berlinie. W rozmowie dla Prestiżu opowiedziała nam o swoich początkach, pracy chirurga, a także innowacyjnej metodzie pozyskiwania oraz transferu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta przy pomocy systemu Body Jet. 

Kiedy postanowiła Pani zostać lekarzem? I kiedy zdecydowała Pani, że zostanie chirurgiem plastycznym?

Od kiedy pamiętam, chciałam być lekarzem, pracować z ludźmi. Od zawsze moją uwagę pochłaniały problemy innych, chęć ich rozwiązywania, pomagania innym. Tego nauczyli mnie moi rodzice, również lekarze. Zawód ten dał mi idealną szansę na wymarzoną pracę. Na początku mojego kształcenia w Niemczech miałam możliwość operowania w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej na Uniwersytecie w Regensburgu. Wtedy zrodziła się moja fascynacja właśnie tą dziedziną chirurgii. Specjalizowanie się w tym zakresie wymagało jednak kolejnych lat pracy i wykonania wielu zabiegów.

Ma Pani duże doświadczenie i wiedzę. Co jest najważniejsze w chirurgii plastycznej?

Osiągnięcie pożądanych efektów w zakresie zabiegów chirurgii plastycznej zawsze wymaga połączenia dużego doświadczenia ze strony operatora, dobrego sprzętu, jak i pełnego zrozumienia pacjenta, jego problemu oraz oczekiwań. Bardzo ważne jest ustalenie wraz z nim planu zabiegowego, jak również uświadomienie, czy jego oczekiwania są realne i czy po zabiegu osiągniemy dobry rezultat. Moim zadaniem jest ocena oraz decyzja, w jaki sposób możemy osiągnąć zamierzony, wymarzony efekt.  Zawsze jest dla mnie bardzo istotne to, na czym skupia się pacjent, co stanowi dla niego problem i jakie są możliwości jego rozwiązania.

Gdzie obecnie Pani pracuje i jakie zabiegi są tam wykonywane?

Pracuję w renomowanej Klinice Chirurgii Plastycznej i Estetycznej w Niemczech, gdzie oferujemy szeroki zakres zabiegów z zakresu chirurgii twarzy, piersi czy modelowania sylwetki. Europejską i światową sławę przyniosła nam praca nad transplantacją autologicznego tłuszczu. To właśnie w naszej klinice wynaleziono oraz doprowadzono do najwyższej światowej jakości proces pozyskiwania oraz transferu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta przy pomocy systemu Body Jet. Wraz z współtwórcą tego pomysłu od lat przeprowadzam liczne zabiegi tego typu i jako zespół uzyskaliśmy największe doświadczenie w tej dziedzinie w Europie i wiodącą pozycję w rankingu światowym. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem służę także Klinice Zawodny w Szczecinie, gdzie oferujemy pacjentom kompleksową opiekę.

Czym jest ta metoda, na czym polega? Jakie ma zalety i czy zabieg jest bezpieczny?

Autologiczny, czyli własny tłuszcz pacjenta, może być przeszczepiany na różne obszary ciała. Kluczową rolę podczas zabiegu odgrywa sposób pobrania tkanki, przygotowanie jej do przeszczepu oraz technika wykonania transferu w wybrany rejon ciała pacjenta. Bardzo ważne, aby decyzję o zabiegu podejmował chirurg plastyczny z odpowiednim doświadczeniem. Najczęściej wykonuję transfer tkanki tłuszczowej w obszar piersi u kobiet. Zabieg powiększa, podnosi biust, minimalizuje asymetrię lub odbudowuje piersi po usunięciu z przyczyn chorobowych. Ta metoda daje bardzo dobre i trwałe rezultaty, jest też procedurą minimalnie inwazyjną, bez długiego okresu rekonwalescencji, pozostawiania widocznych blizn. Bezpieczny zabieg przeprowadzam u pacjentów w trybie ambulatoryjnym.

Dziękujemy za rozmowę.

Anna Jastak

Anna Jastak – chirurg plastyczny, od lat pracujący w Berlinie. Lekarka zdobyła doświadczenie na Uniwersytecie w Regensburgu i w szpitalach klinicznych stolicy Niemiec. Ostatnie lata poświęca głównie chirurgii estetycznej oraz rekonstrukcyjnej. Od lat z dużym powodzeniem zajmuje się metodą transferu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta w wybrane okolice ciała. Specjalistka prowadzi także konsultacje i wykonuje zabiegi w Klinice Zawodny w Szczecinie.

Prestiż  
Grudzień 2018