Młodość... w kolorze szkarłatu

Zmarszczki mimiczne, na czole, pod oczami, grawitacyjne, „kurze łapki”, „usta palacza”. Niestety, każdy kolejny rok odbija się na twarzach, szyjach i dekoltach. Według zamierzchłych legend znienawidzone procesy starzenia zatrzymywała kąpiel w krwi, co z resztą, w ślad za wampirzycami, praktykowała hrabina Elżbieta Batory. Dziś, w dobie rozwiniętej medycyny estetycznej, a przede wszystkim – medycyny regeneracyjnej, możemy śmiało stwierdzić, że w zabobonach kryło się ziarenko prawdy.Magia odmładzania tkwi w komórkach macierzystych, czyli w naszej krwi. To bez wątpienia najbardziej  naturalny składnik, który możemy wykorzystać w walce o młodość. Jak to możliwe? Fenomen zabiegu PlasmaComplex wyjaśnia dr Adrianna Rzeczycka z Kliniki HAHS.

Autor

Aneta Dolega

Na czym polega zabieg PlasmaComplex?

–To bezpieczna terapia, w której wykorzystujemy działanie własnych komórek macierzystych oraz fibryny strukturalnej, czyli białka wytrącającego się z osocza krwi w czasie jej krzepnięcia. Metoda jest w pełni naturalna, bowiem skóra pacjenta ostrzykiwana jest wyłącznie jego własnymi komórkami. Nie mamy więc do czynienia z kawasem hialuronowym, botoksem i przede wszystkim ze skalpelem. PlasmaComplex widocznie odmładza i spowalnia procesy starzenia się skóry. Zabieg jest praktycznie pozbawiony działań niepożądanych.

Wspomniała Pani, że zabieg Plasma Complex wykorzystuje m.in. komórki macierzyste pobrane od pacjenta. Gdzie dokładnie w naszym organizmie się one znajdują i za co odpowiadają?

– Komórki macierzyste to niedojrzałe komórki naszego organizmu, które są prawdziwymi mistrzami w dzieleniu się i samoodnowie. Znajdziemy je w okolicach błony podstawowej naskórka, gdzie odpowiadają za jego regenerację po urazach. Są również w mieszku włosowym, a co za tym idzie – stoją na straży wzrostu odbudowy włosa, w naczyniach krwionośnych – regulując ich napięcie oraz w skórze właściwej, gdzie są bogatym źródłem melanocytów odpowiedzialnych za piękną cerę pozbawioną znienawidzonych przebarwień. Zastosowanie komórek macierzystych jest więc nieocenione w zahamowaniu procesów starzenia właśnie w tkance skórnej.

Na czym polega więc wykorzystanie komórek macierzystych i fibryny strukturalnej w terapii PlasmaComplex i jak dokładnie je pozyskujemy?

– Krew pobrana od pacjenta zostaje poddana procesowi wirowania wykorzystującego małą siłę odśrodkową w krótkim czasie. W jego wyniku otrzymujemy fibrynę bogatokomórkową czyli mieszaninę komórek macierzystych, płytek krwi z czynnikami wzrostu oraz leukocytów, które są konieczne do odbudowy tkanki. Dodatkowo powstaje fibryna strukturalna, która pełni funkcję swego rodzaju stelaża dla nowo powstającej tkanki skóry. Taka mieszanka podana pacjentowi to ogromny potencjał regeneracyjny dla wielu obszarów naszego ciała, zarówno skóry, naskórka, tkanki podskórnej, mięśniowej, kostnej, chrzęstnej, jak i w przypadku włosów.

Jak wyglądają koleje etapy kuracji PlasmaComplex?

– Jak wspomniałam, na początku trzeba pobrać od pacjenta krew z wewnętrznej strony przedramienia, tak jak przy standardowej morfologii. Gdy w wyniku wirowania powstaną z niej już gotowe preparaty, ostrzykuje się nimi skórę w miejscu, które pacjent chce poddać zabiegowi. Jest to przede wszystkim twarz, szyja oraz dekolt. Na wykonanie PlasmaComplex trzeba zarezerwować około 45 minut. Pochłoną one jednak głównie przygotowania, bo samo ostrzykiwanie nie zajmie więcej niż 10 minut. Po przeprowadzonym  zabiegu nie powinnyśmy też odczuwać jakichkolwiek niepożądanych skutków. U niektórych może wystąpić jedynie chwilowe podrażnienie i zaczerwienienie skóry, ale to wszystko.

Czy jest to zabieg dedykowany konkretnej grupie wiekowej i płci?

– Plasma Complex pomoże zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Co więcej, nie jest to zabieg wyłącznie dla osób dojrzałych, bowiem mogą się mu poddać także młodzi ludzie, którzy chcą na przykład pozbyć się blizn potrądzikowych. Najczęściej jednak korzystają z niego kobiety w średnim wieku z dojrzałą cerą, na której widoczne są oznaki starzenia takie jak zmarszczki. 

O czym należy pamiętać po zabiegu?

 – Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu przede wszystkim powinniśmy odpocząć, nie podejmując żadnej aktywności fizycznej. Nie korzystajmy jednak z sauny oraz nie róbmy nic, co spowoduje, że podniesie się nasze tętno. Nie możemy też dopuścić do zainfekowania miejsca nakłuć, dlatego trzeba stosować się do zaleceń lekarza.

Na jakie efekty możemy liczyć po wykonaniu PlasmaComplex?

– Skóra staje się przede wszystkim bardziej sprężysta i napięta, co zauważymy już po pierwszej kuracji. Poza tym, jest lepiej ukrwiona, a naturalne wypełnienie sprawia, że wyglądamy na wypoczętych i odmłodzonych. Dzieje się tak, bo dzięki ostrzykiwaniu  spłycamy zmarszczki,  blizny po trądziku czy wszelkie ubytki tkankowe – w zależności od miejsca jakie wybrał pacjent. Co więcej, odbudowują się wszystkie warstwy skóry, nie tylko powierzchniowa. Dzięki temu efekty są trwałe, jednak aby je podtrzymać najlepiej zabieg powtórzyć 2-3 razy w ciągu roku. 

Dlaczego pacjenci coraz chętniej decydują się na ten zabieg?

– We współczesnym świecie medycyna estetyczna nikogo już nie szokuje, nie jest też tematem tabu. Poza tym, coraz więcej osób może pozwolić sobie na zabieg upiększający. Jednocześnie w ostatnich latach wzrosła nasza świadomość ekologii i bardziej dbamy o zdrowie, dlatego podążamy za coraz bardziej naturalnymi rozwiązaniami, również jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej. A tym wymaganiom potrafi sprostać właśnie metoda PlasmaComplex, polegająca na wykorzystaniu naszego osocza bogatopłytkowego, a mówiąc prościej: krwi. Bo czy może być coś bardziej naturalnego niż terapia swoimi własnymi komórkami?

Dziękujemy za rozmowę.

Adrianna Rzeczycka

Lekarz medycyny estetycznej, lekarz dentysta z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Prestiż  
Grudzień 2018