Facefitness – sposób na młodą cerę

Facefitness to gimnastyka mięśni twarzy. Metoda pozwala wygładzić zmarszczki oraz nadać skórze jędrny, zdrowy wygląd. Jak podkreślają jej propagatorzy – codzienne, regularne ćwiczenia zapewniają skuteczny lifting, bez igieł czy skalpela. 

Autor

Prestiż

W Azji, a szczególnie Japonii i Korei, Facefitness jest bardzo popularnym elementem dbania o urodę. Podobnie jak w USA, gdzie instruktorzy gimnastyki twarzy są traktowani niemal jak guru. W Polsce Facefitness zdobywa coraz większą popularność, powoli zaczyna się o nim mówić także w Szczecinie. Czym tak naprawdę jest, jakie daje efekty i dlaczego warto się zainteresować tą metodą? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania z pomocą eksperta – Patrycji Kondrackiej, propagatorki gimnastyki twarzy.

Gimnastyka buzi i języka

Chyba każdy z nas zna słynny telewizyjny program dla przedszkolaków, w którym przedstawiano zabawy i ćwiczenia logopedyczne. Jak się jednak okazuje, gimnastyka twarzy pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju mowy czy rehabilitacji. Świetnym przykładem, potwierdzającym tę tezę jest Patrycja Kondracka, Beauty Coach, akredytowany ICF coach i autorka książki „Sekret młodości – Facefitness”, w której można znaleźć ponad 30 ćwiczeń. Propagatorka odmładzającej gimnastyki, zainteresowała się tematem, gdyż bliska jej osoba doświadczyła porażenia nerwu twarzowego. Postanowiła pomóc w rehabilitacji członka rodziny, bazując na wiedzy zdobytej ze studiów na AWF-ie i szukając informacji na temat pomocnych ćwiczeń w różnych źródłach. Stworzyła skuteczny zestaw, dzięki któremu w ciągu kilku tygodni udało się pozbyć problemu. W trakcie rehabilitacji zauważyła też, że bliska osoba nie tylko wróciła do zdrowia, ale poprawił się również stan jakości jej skóry. – To dało początek ćwiczeniom oporowym przeciwzmarszczkowym, jakie gorąco polecam. Efekty gimnastyki twarzy zaskoczyły mnie samą. Obecnie moja przygoda z Facefitness trwa już ponad 15 lat. Nie spoczęłam na laurach i doktoryzuję się z tego tematu – zapewnia specjalistka. 

Fitness twarzy

Jak podkreślają eksperci odmładzające ćwiczenia twarzy wcale nie są nowym trendem. Tę formę automasażu i gimnastyki wiele lat temu jako pierwsze zaczęły stosować Japonki, z czasem metoda rozpowszechniła się na cały świat. Dziś o ćwiczeniach twarzy jest jednak bardzo głośno. Cieszą się one ogromną popularnością wśród celebrytów oraz osób promujących zdrowy styl życia. Coraz chętniej sięgają po nie także inni. W związku z rosnącą popularnością ćwiczeń, warto jest wiedzieć, czym tak naprawdę są i jak powinno się je wykonywać. – Facefitness jest bezpieczną i skuteczną gimnastyką mięśni twarzy. Co najważniejsze, jest to naturalna, bezinwazyjna metoda na odmłodzenie. Należy jednak ćwiczyć każdą partię twarzy, a nie tylko np. policzki. W swojej książce polecam 12 ćwiczeń. Po 2 ćwiczenia na każdą konkretną części twarzy. Gimnastykę należy wykonywać starannie i poprawnie, tylko wówczas ma to sens – podkreśla Patrycja Kondracka.

Propagatorka opisywanych ćwiczeń zapewnia, że Facefitness to nie grymasy, tylko praca i szczególny mechanizm, a z twarzą należy postępować ostrożnie. – To ma by także relaks – dodaje specjalistka. Patrycja Kondracka uważa również, że należy przyglądać się sobie już od wczesnych lat. – Jak tylko zauważymy, że np. marszczymy czoło, możemy zacząć ćwiczyć Facefitness i wówczas z łatwością oduczymy się tego nawyku. Według mnie jedną z głównych przyczyn tworzenia się zmarszczek mimicznych jest właśnie bezwarunkowe ich napinanie. Tymczasem powinniśmy je rozluźniać i pracować z nimi oporowo, czyli metodą napięcie-rozluźnienie – mówi trenerka. A jak często należy ćwiczyć? Patrycja Kondracka twierdzi, że najlepiej 10-15 minut codziennie wieczorem lub 30 min. przez 30 dni. – Polecam Facefitness na całe życie. Tak jak myjemy zęby, jako codzienny rytuał. W tak zabieganym świecie często zapominamy o sobie, a to jest naprawdę ogromna przyjemność i relaks poćwiczyć twarz oraz wykonać automasaż – zapewnia propagatorka metody.

Facefitness to skuteczne ćwiczenia, ale tylko, gdy są wykonywane starannie oraz regularnie. Wzmacniają mięśnie, ujędrniają okolice czoła, oczu, policzków i brody. Skóra twarzy dzięki nim staje się rozświetlona, bardziej napięta. Codzienna gimnastyka może również znacząco zmniejszyć widoczność zmarszczek, ale to po minimum 3 miesiącach ćwiczeń. – Jeżeli przez 30 dni wykonamy poprawnie 12 ćwiczeń, z uwzględnieniem masażu i rozgrzewki, efekty będą widoczne – podkreśla Patrycja Kondracka. A dla kogo przeznaczona jest ta gimnastyka? Facefitness to metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ćwiczenia mogą wykonywać nawet nastolatki czy osoby starsze. 

Domowe ćwiczenia

Dużym plusem jest fakt, że gimnastykę można wykonywać samemu w domu. – Jeśli ktoś nie czuje się na siłach lub czuje, że wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo, wówczas może umówić się na konsultacje ze mną lub z wyszkoloną przeze mnie kadrą na terenie całej Polski – dodaje specjalistka. Dlaczego warto zainteresować się Facefitnessem? Patrycja Kondracka uważa, że to najlepsza naturalna metoda na odmłodzenie twarzy i doskonała alternatywa dla sposobów inwazyjnych. Ćwiczenia najlepiej wykonywać na suchą, oczyszczoną skórę cery. Tuż po nich można nałożyć krem dostosowany do skóry. – Ćwiczenia twarzy w połączeniu z kremem są według mnie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Udowodniono, że po masażu twarzy i ćwiczeniach szybciej wchłaniają się substancje odżywcze zawarte w kremach – podkreśla Patrycja. Szczególnie poleca ćwiczenia niwelujące „lwią zmarszczkę”, „kurze łapki” i drugi podbródek. Zdradziła nam też, jak poprawnie wykonać niektóre z nich. 

Prestiż  
Styczeń 2019