Anna Jastak – rewolucja w młodości

Wieczna młodość, któż o niej nie marzy. Człowiek zawsze szukał sposobów na zatrzymanie czasu, na spowolnienie procesu starzenia się. Jego celem było i jest jędrne, młode, pozbawione zmarszczek ciało. Naukowcy, firmy kosmetyczne, chirurdzy plastyczni, a nawet pacjenci poszukują sposobów na przedłużenie młodości. Jednym z przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny estetycznej jest możliwość pracy z własną tkanką tłuszczową i przeszczepianie jej w wybrane okolice ciała. O tym rewolucyjnym sposobie rozmawiamy z dr n. med. Anną Jastak, specjalistą chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, specjalistą medycyny estetycznej.

Autor

Aneta Dolega

Faktycznie nasz własny tłuszcz jest tak wyjątkowym materiałem, że sprawdza się w walce z upływem czasu?

Tak, to prawda. Własny tłuszcz jest rzeczywiście materiałem idealnym, jest możliwy do pobrania niemal zawsze i u każdego pacjenta, a co najważniejsze, jest własnym i w pełni naturalnym materialem (albo tkanką). Pomaga nam ona w odbudowie i rewitalizacji, zarówno większych obszarów ciała, np. powiększanie piersi lub pośladków, ale także świetnie się sprawdza jako materiał stosowany w celu skutecznego i minimalnie inwazyjnego odmładzania twarzy, szyi, dekoltu i skóry dłoni.

Ten temat zgłębia Pani od wielu lat, pracując w jednym z najlepszych ośrodków europejskich w Niemczech. 

Zgadza się. W codziennej praktyce prowadzę zabiegi odsysania tłuszczu oraz jego przeszczepiania, a także zabiegi modelowania sylwetki. Ponadto ustalam stosowne programy dietetyczne, w celu usprawnienia i optymalizacji metabolizmu. Efekty po przeszczepie własnej tkanki są spektakularne i utrzymują się przez wiele lat po transferze. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważną rolę w jakości transplantowanego tłuszczu odgrywa sposób, w jaki tkanka tłuszczowa zostanie pobrana, przygotowana podczas zabiegu do przeszczepu oraz jaką techniką i w jakiej objętości zostanie ona przeszczepiona. 

Jak to wygląda w praktyce?

Wprowadzając odpowiednio pobrany i przygotowany własny tłuszcz pacjenta, zostaje uzyskana odbudowa objętości. Równocześnie wraz z zawartymi w tkance tłuszczowej komórkami macierzystymi oraz tak zwanymi czynnikami wzrostowymi, bardzo silnie i trwale pobudzana jest regeneracja wszystkich tkanek. W ten sposób uzyskany zostaje trwały efekt odmłodzenia, ujędrnienia, zwiększonego napięcia i elastyczności oraz ukrwienia. 

Dla której części ciała najczęściej jest wykonywany ten zabieg?

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w przeszczepie dużych objętości własnej tkanki tłuszczowej jest transfer w obrębie piersi u kobiet. Wykonuje się go w celu rewitalizacji, powiększenia, ujędrnienia, zniesienia lub zminimalizowania asymetrii w przypadku często występujących nieprawidłowości w ukształtowaniu piersi. Ponadto stosowany jest w celu całkowitej odbudowy piersi po jej usunięciu z przyczyn chorobowych. 

Dlaczego ten zabieg uważany jest za rewolucyjny?

Zabieg transplantacji własnej tkanki tłuszczowej niesie ze sobą wielkie możliwości, bardzo dobre i trwałe efekty. Jednocześnie jest procedurą minimalnie inwazyjną, bez pozostawiania trwałych blizn, bez długiego okresu rekonwalescencji. Jest on na tyle bezpieczny, że przeprowadzam go w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności pozostawania
w klinice na dłużej, niż kilka godzin po przeszczepie.

Z Pani doświadczenia i umiejętności można skorzystać także w Szczecinie. 

Moje doświadczenie i standardy zabiegowe przeniosłam do Kliniki Zawodny w Szczecinie, gdzie oprócz wielu zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, wykonuję wszystkie procedury transplantacji autologicznego tłuszczu, na najwyższym poziomie klinicznym. Pracuję tutaj na najnowszym certyfikowanym sprzęcie, który jest najbardziej optymalnym systemem do pobierania, odsysania, jak i transplantacji komórek tłuszczowych. Prowadzę porady przed zabiegiem, jak również kontrolę i opiekę w okresie pooperacyjnym. 

Dziękuję za rozmowę.

 
Dr n. med. Anna Jastak

Dhirurg plastyczny, od lat pracujący w Berlinie. Lekarka zdobyła doświadczenie na Uniwersytecie w Regensburgu i w szpitalach klinicznych stolicy Niemiec. Ostatnie lata poświęca głównie chirurgii estetycznej oraz rekonstrukcyjnej. Od lat z dużym powodzeniem zajmuje się metodą transferu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta w wybrane okolice ciała. Specjalistka prowadzi także konsultacje i wykonuje zabiegi w Klinice Zawodny w Szczecinie.

2( 123)
luty'19
gajda