Szczecińscy radcy prawni – na pomoc potrzebującym

Ich kolorem jest niebieski – barwa wolności, a misją: dążenie do ochrony interesów prawnych klientów, w możliwie najszerszym stopniu. Mimo to, wiele osób nie wie nawet, jakimi kompetencjami dysponują. A ty wiesz czym różni się radca prawny od adwokata? Jakie uprawnienia ma? W jakich sprawach radca może świadczyć pomocą? Kiedy i gdzie szukać jego usług? 

Autor

prestiz

Przy ulicy Rayskiego 23/3 swoją siedzibę ma Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie, zrzeszająca radców prawnych i aplikantów radcowskich zamieszkujących oraz wykonujących zawód na terenie województwa zachodniopomorskiego. Działalnością Izby kieruje 16-osobowa Rada, którą reprezentuje Dziekan. W bieżącej kadencji rada szczecińskiej OIRP wiele uwagi poświęca promocji tego zawodu i swoimi działaniami stara się zwiększać świadomość społeczeństwa. 

Aktualnie radca prawny może reprezentować klientów w każdej sprawie: gospodarczej, cywilnej, rodzinnej, pracowniczej lub karnej. Obecnie, w sprawach o zabójstwo, gwałt czy inne ciężkie przestępstwo, obrońcą również może być prawnik ubrany w charakterystyczną togę z niebieskim żabotem. Radcy prawni prowadzą też bieżącą obsługę firm, przedsiębiorców, pomagają w sporach między osobami fizycznymi, w sprawach rodzinnych, czy w procesach z zakresu prawa pracy. 

– Najistotniejszym jest, aby ludzie doszli do przekonania, że korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej stało się powszechną potrzebą, tak jak wizyta u fryzjera, dietetyka, mechanika czy w sklepie, a mity
o niebotycznych cena usług prawnych, w końcu wsadzić między bajki – podkreśla dr Przemysław Mijal, Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Dlatego też, członkowie samorządu OIRP promują zawód radcy i upowszechniają jego usługi. 

W styczniu br. byli na 15. Wielkiej Gali Ślubnej, a w lutym włączyli się w obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Wcześniej, w poprzednim roku, OIRP umieszczała roll-upy w siedzibach lokalnych sądów i urzędów oraz stronie internetowej – roll-upy te, do dzisiaj znajdują się w siedzibach tych instytucji. Izbowa sztafeta w czerwcu 2018 pobiegła w NCDC Business Race, a podczas wydarzenia prowadzone było też stoisko promujące usługi radców. Prócz tego, od wielu lat OIRP podejmuje się inicjatyw okresowego nieodpłatnego udzielania porad prawnych. Ich akcją jest też program „Lekcje Prawa w Szkołach”, w ramach którego radcowie oraz aplikanci uczą młodzież podstaw systemu prawnego kraju, upowszechniają kulturę prawną i wskazują na zalety korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.  Raz w miesiącu na antenie Radia Plus Szczecin można też posłuchać członków samorządu OIRP w audycji, w jakiej opowiadają o wybranym problemie prawnym i sposobach jego rozwiązania.

Członkowie lokalnej izby starają się również działać charytatywnie. W grudniu ubiegłego roku włączyli się w pomoc Szlachetniej Paczki, a akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania zwiększą rozpoznawalność naszego zawodu i uświadomią mieszkańcom, że warto korzystać z pomocy radcy prawnego, jako prawnika z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem, i to już możliwie najszybciej. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zdecydowanie bardziej rozsądne jest bowiem skorzystanie z konsultacji prawnej przed podpisaniem ważnego kontraktu, a nie już po, kiedy pojawiają się problemy z jego realizacją bądź odzyskaniem swoich należności – podkreślają członkowie Rady Okręgowej Izba Radców Prawnych w Szczecinie.

Gdzie szukać informacji i kontaktu do lokalnych radców prawnych? W mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), a także na stronie internetowej www.oirp.szczecin.pl, gdzie znajduje się lista kancelarii, prowadzonych przez członków szczecińskiej OIRP. Niedługo izba rozpocznie również lokalną kampanię promocyjną witryny www.znajdzradce.pl, na której z łatwością można będzie odnaleźć radcę prawnego zajmującego się dziedzinami prawa, w których pomoc prawna jest potrzebna.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie
ul. gen. Ludomiła Rayskiego 23/3
Szczecin

tel.: +48 91 488 27 22 +48 91 489 16 70
e-mail: sekretariat@oirp.szczecin.pl

3( 124)
Marzec'19
gajda