20 lat medycyny estetycznej według dr Zawodnego

Dynamiczny  rozwój medycyny estetycznej i wciąż rosnące zainteresowanie pacjentów zabiegami z jej zakresu skłoniło nas do refleksji. W tym roku mija równo 20 lat kiedy dr Piotr Zawodny rozpoczął swoją przygodę z medycyną estetyczną. Sięgając pamięcią do czasów, kiedy stawialiśmy w tej branży pierwsze kroki, postanowiliśmy podzielić się informacjami dotyczącymi transformacji jaką przeszła medycyna estetyczna na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.  

Autor

Prestiż

Rynek medycyny estetycznej rozwija się w ekspresowym tempie na całym świecie, jednak mało kto wie, że  tak ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny w samym Szczecinie i nie tylko, miał doktor Piotr Zawodny. Bowiem w 2004 roku został absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL i tym samym, jako pierwszy w Szczecinie, został dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej. Przez długie lata pozostawał jedynym, który posiada takie kwalifikacje. Jego zainteresowanie tą dziedziną rozpoczęło się jednak dużo wcześniej, już na trzecim roku studiów medycznych na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, a od pierwszych wykonanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, fizykalnej i fizykoterapii minęło ponad 20 lat! W 2000 roku poszerzył swoje kwalifikacje o kursy z zastosowania kwasu hialuronowego, Botoxu, peelingów chemicznych i karboksyterapii, a w latach 2001-2002 odbył pierwszy w Polsce dwustopniowy kurs medycyny estetycznej organizowany przez Polskie Towarzystwo medycyny Estetycznej PTL. Omawiając osiągnięcia zawodowe i naukowe dr Zawodnego nie sposób nie uwzględnić specjalizacji w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej, którą uzyskał w jednej z najlepszych klinik w Polsce. Uczestnictwo
w setkach operacji rekonstrukcyjnych części twarzowej czaszki i tkanek miękkich twarzy oraz operacjach plastycznych w obrębie kości twarzy do dziś przekłada się w pracy właściciela Kliniki Zawodny, a tym samym na zaufanie pacjentów z całej Polski, którzy od lat regularnie oddają się w doświadczone ręce doktora.

Pragnienie przedłużenia młodości i atrakcyjności spowodowało, że na przełomie ostatnich dwudziestu lat medycyna estetyczna uległa ogromnej progresji. Początkowo funkcjonowanie tej gałęzi medycyny opierało się na zabiegach, takich jak peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa oraz iniekcje botoksu i kwasu hialuronowego. Procedury te do dziś cieszą się bardzo dużą popularnością, jednak każda z nich uległa w mniejszym bądź w większym stopniu  transformacji. Obecnie spektrum możliwości jakie daje nam medycyna estetyczna jest istotnie szersze, a ilość wykonywanych przez lekarzy zabiegów wzrosła. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o laserach, które z całą pewnością zrewolucjonizowały rynek. Ich zastosowanie jest tak szerokie, że niemożliwym jest opisanie ich wszystkich w krótkim artykule. Warto jednak zaznaczyć, że również laseroterapia uległa postępowi. Przełomowe było wprowadzenie terapii pomostowej w laseroterapii frakcyjnej Encore w leczeniu blizn zanikowych, np. potrądzikowych, pourazowych oraz głębokiego odmładzania skóry. Różnice dotyczą również czasu trwania impulsu – od mierzonych w milisekundach, przez nanosekundy, aż do pikosekund. Największymi korzyściami dla pacjentów wynikającymi z tej ewolucji są: zminimalizowanie okresu rekonwalescencji po zabiegu, ograniczenie odczuć bólowych oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Zmiany te istotnie wpłynęły m. in. na proces laserowego usuwania tatuażu. Początkowo serie zabiegów odbywały się przy użyciu laserów milisekundowych, co niosło za sobą duże ryzyko powikłań. Wprowadzenie na rynek laserów o czasie trwania impulsu mierzonym w nanosekundach było znaczącym krokiem dla postępu tego rodzaju terapii, jednak ukoronowaniem są lasery pikosekundowe, które zmieniły oblicze laseroterapii i których posiadaniem może poszczycić się nasza Klinika. Dzięki nim skuteczność terapii jest imponująca, a czas leczenia uległ znacznemu skróceniu. Zmiany dotyczą także leczenia intensywnym światłem pulsacyjnym IPL, którego zakresy długości fal w urządzeniach są teraz bardziej precyzyjne, a idealnym przykładem korzyści płynących z tego postępu jest zadowolenie naszych pacjentów z zabiegów z wykorzystaniem lasera Harmony XL Dye-VL. Omawiając najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej należy również zaznaczyć fakt wprowadzenia na rynek efektywnych metod kształtowania sylwetki z wykorzystaniem lasera śródtkankowego AccuSculpt służącego do precyzyjnej lipolizy twarzy, szyi oraz reszty ciała. Dzięki zastosowaniu dużej mocy i krótkim czasie wysyłanych impulsów laser ten jest niezaprzeczalnym liderem wśród urządzeń służących do liposukcji laserowej. 

Na szczególną uwagę zasługuje postęp w zakresie transplantacji włosów, gdzie pierwotnie stosowane metody, niestety wciąż praktykowane w niektórych placówkach, polegały na wycięciu paska skóry z włosami, który następnie dzielono na pojedyncze cebulki i wszczepiano w miejsce pozbawione włosów. Taki proces często skutkował powikłaniami w postaci widocznych blizn, a czas rekonwalescencji po zabiegu trwał nawet kilka tygodni. Rewolucją okazało się wprowadzenie metody FUE (Follicular Unit Extraction – ekstrakcja pojedynczych mieszków włosowych). W wyniku wieloletnich doświadczeń udoskonalono FUE i stworzono system S.A.F.E.R., którego innowacyjność polega na automatyzacji i podciśnieniowej ekstrakcji i implantacji włosów. System S.A.F.E.R. charakteryzuje się znikomym ryzykiem uszkodzenia przeszczepianych graftów, co z pewnością przekłada się na imponującą ilość wykonywanych w naszej Klinice zabiegów. 

Różnice dotyczą tak naprawdę każdej dziedziny medycyny estetycznej. Do takich należy ewolucja dotycząca modelowania ciała i twarzy przy użyciu własnych komórek tłuszczowych. Klinika Zawodny oferuje pacjentom wyłącznie najnowocześniejsze rozwiązania. Również w przypadku przeszczepu tkanki tłuszczowej nie pozostajemy w tyle i zabiegi te wykonujemy przy użyciu innowacyjnego urządzenia Adivive, dzięki któremu pobrany materiał poddawany jest separacji. Co istotne, technologia Adivive, jako pierwszy na świecie system do separacji tkanki tłuszczowej, otrzymał amerykański certyfikat FDA.

Kult młodości nie jest już tematem tabu, a z zabiegów medycyny estetycznej korzystają nie tylko pacjenci, których pensje znacznie wykraczają poza średnią. Ciekawym zjawiskiem jest, że transformacji uległy nie tylko urządzenia i preparaty wykorzystywane do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zmiany nastąpiły również w aspekcie postrzegania ich efektów przez pacjentów. Początkowo, pożądane były efekty przejaskrawienia, przerysowania.. dziś natomiast wzrasta wśród pacjentów poczucie estetyki i subtelności, a w naszej Klinice coraz częściej słyszymy z ust pacjentów „chciałabym/chciałbym osiągnąć naturalne rezultaty”, a my z ogromną radością spełniamy ich oczekiwania.

Prestiż  
Marzec 2019