Mleczaki specjalnej troski

Mleczaki, czyli pierwsze zęby, których wypadanie było wręcz magicznym procesem. Niektórzy z nas w dzieciństwie doświadczyli tego w takiej właśnie formie: cukierki za ząb, chowanie mleczaków pod poduszką czy Zębowa Wróżka, która przynosi dzieciom małe podarki w zamian za ich mleczne zęby. Kto w nią nie wierzył? Niestety, wypadanie mleczaków często wiązało się z brakiem dbałości o nie. Dorośli wychodzili z założenia, że skoro i tak wypadną to nie trzeba o nie dbać. To jednak duży błąd, o czym porozmawialiśmy z dr n. med. Edytą Wejt-Tawakol z kliniki Dental Center.

Autor

Aneta Dolega

Ponad połowa polskich rodziców uważa, że nie warto leczyć mlecznych zębów, ponieważ i tak wypadną… 

I ten zastraszający brak świadomości odbija się potem na zdrowiu ich dzieci. To poważny i karczemny błąd.

Dlaczego? Co się dzieje kiedy nie dbamy o mleczne zęby.

Nieleczone zęby mleczne mogą stać się przyczyną bólu, ropnia, obrzęku, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, kłopotów z sercem, nerkami, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet powikłań będących bezpośrednim zagrożeniem życia. 

Brzmi to bardzo poważnie i przerażająco.

Bo tak jest, proszę spojrzeć na statystyki. W Polsce ponad 50% dzieci w wieku trzech lat ma średnio 3 zęby z aktywną próchnicą. U sześciolatków jest jeszcze gorzej, bo aż  87% z nich ma ten problem. 

Jakie są tego przyczyny poza nieodpowiedzialnością rodziców?

Przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w niewystarczającym lub całkowitym braku codziennej higieny jamy ustnej, spożywaniu dużej ilości cukru, przedłużonego karmienia butelką oraz pojeniu słodkimi sokami i herbatkami zamiast wodą.

A jak temu zapobiegać i jak leczyć chore mleczaki?

Aby uchronić dzieci przed bólem, płaczem, czy strachem należy zadbaćo profilaktykę próchnicy. Odbywać regularne wizyty z dzieckiem u stomatologa w celu adaptacji. Korzystać z zabiegów fluorkowania ząbków mlecznych i nauki prawidłowych nawyków higienicznych. Przeciętny Polak bowiem myje zęby tylko 30 sekund, co umożliwia usunięcie tylko 27% płytki bakteryjnej osadzonej na zębach!

Nowoczesna stomatologia oferuje całą gamę zabiegów ułatwiających i usprawniających leczenie ząbków u dzieci. Począwszy od smakowych żeli znieczulających śluzówkę przed znieczuleniem podawanym za pomocą komputerowych urządzeń o kształcie długopisu. Następnie poprzez gaz rozweselający, czyli sedację wziewną, a skończywszy na sedacji głębokiej  (rodzaj wyciszającego znieczulenia – przy. red.), dzięki której dziecko w komfortowych warunkach, w ciągu niespełna dwóch godzin ma wyleczone wszystkie ząbki i zabezpieczone wszystkie potrzeby lecznicze. Aby ten stan utrzymać rodzic powinien zgłaszać się z pociechą co 3 miesiące do kontroli i profilaktycznego fluorkowania ząbków. Wartością dodaną po takim zabiegu jest niepamięć wsteczna, co sprawia, że dziecko często na następną wizytę przychodzi bardzo chętnie.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Prestiż  
Marzec 2019