Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Popularność kredytów hipotecznych rośnie i osiągnęła od lat nienotowany poziom. Liderem na rynku pozostaje PKO Bank Polski. Do rozmowy na temat kredytów hipotecznych zaprosiliśmy jego przedstawicielkę Agnieszkę Kaczyńską, starszego specjalistę w obszarze bankowości hipotecznej z Regionalnego Oddziału Detalicznego w Szczecinie.

Autor

Izabela Marecka

Dlaczego mamy taki boom kredytów hipotecznych?

Na ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi złożyło się na kilka czynników. Po pierwsze – rosnące wynagrodzenia i poprawiająca się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. To zachęca do inwestycji mieszkaniowych. Po drugie – rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że kredyt hipoteczny jest obecnie najtańszy w historii. Po trzecie – część oszczędzających zniechęconych niskimi stawkami oprocentowania depozytów decyduje się na inwestowanie w mieszkania na wynajem. Oni także wspierają się kredytem hipotecznym.

Czy mamy duży wybór na rynku?

Liczba banków udzielających kredytu hipotecznego zmniejsza się. Odpowiada za to przede wszystkim proces konsolidacji w sektorze – łączenia się różnych instytucji. Jednocześnie jednak pojawiają się banki hipoteczne, wyspecjalizowane instytucje zajmujące się finansowaniem nieruchomości. Kredytobiorcy mają zatem z czego wybierać, chociaż lista kredytodawców nie jest tak długa jak podczas boomu w latach 2006-2008. Niekwestionowanym liderem rynku kredytów hipotecznych pozostaje od lat Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc kredyt?

Warto zwrócić uwagę na parametry cenowe, a przede wszystkim wysokość marży. Nie zmienia się ona podczas trwania umowy i jest głównym czynnikiem wpływającym na oprocentowanie. Istotne są także warunki tzw. cross sellingu. Banki proponują niższą marżę w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów (np. ROR, karta kredytowa). Zwróćmy uwagę na to, czy będziemy w stanie spełnić wymagania, jak długo one obowiązują i jakie są skutki rezygnacji z dodatkowych usług (np. wzrost marży bez możliwości powrotu do obniżonej stawki). 

Dlaczego szczególnie polecają Państwo kredyt „Własny Kąt”?

Kredyt „Własny Kąt hipoteczny” – flagowy produkt oferowany zarówno przez PKO Bank Polski, jak i PKO Bank Hipoteczny – od lat jest doceniany przez klientów i ekspertów. Świadczą o tym czołowe miejsca, które produkt niezmiennie zajmuje w comiesięcznych rankingach kredytów hipotecznych przygotowanych przez branżowe portale oraz porównywarki finansowe. Ponadto Kredyt „Własny Kąt” hipoteczny jest rekordzistą rankingu Złoty Bankier, w którym w dotychczasowych dziewięciu edycjach aż siedmiokrotnie tryumfował w kategorii kredyt hipoteczny. 

Kredyt Własny Kąt – w skrócie:

  • Okres kredytowania do 35 lat
  • Wakacje kredytowe – możliwość wnioskowania o zawieszenie spłaty jednej raty w roku
  • Finansowanie do 90 proc. wartości nieruchomości
  • Możliwość karencji, czyli zawieszenia spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy (jednorazowo w okresie kredytowania)
  • Brak wymogu przedstawienia odpisu z księgi wieczystej dla nieruchomości wpisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych
  • Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu
  • Spłata w ratach równych lub malejących, z możliwością zmiany formuły
  • Możliwość skorzystania z ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia spłaty kredytu na wypadek utraty pracy
4( 125)
Kwiecień'19
gajda