Elegancki, bezpieczny i wszechstronny… bardziej niż SUV

Szukając ciekawostek na temat samochodów kombi natknęłam się na napisany w żartobliwym tonie artykuł o mężczyznach i typach samochodów. Co mówi samochód o facecie? Otóż pan prowadzący kombi jest tradycjonalistą, któremu co prawda brak fantazji, ale za to emanuje spokojem i opanowaniem … hmm… można powiedzieć nudziarz. Tylko czy nudziarz wybierze samochód typu Cross Country? I czy samochód Cross Country jest „typowym” kombi, skierowanym do „typowego” użytkownika tego typu aut?  

Autor

Aneta Dolega

Model pochodzący z salonu Auto Bruno Szczecin, który przetestowaliśmy dla Was nie jest ani trochę nudny, ani typowy, ani także przeciętny…wręcz przeciwnie, posiada te wszystkie dobre cechy, które charakteryzują tak modne dzisiaj auta typu SUV mimo, że SUVem nie jest. Jest samochodem typu kombi.

Robi wrażenie. Volvo V60 Cross Country, bo nim jest nasz elegancki bohater, nie jest wyłącznie bezpiecznym rodzinnym autem. Zresztą określenie „rodzinny” to raczej ostatnie skojarzenie przychodzące nam do głowy patrząc na jego dynamiczną sylwetkę. Ten model świetnie się prezentuje w terenie. Podczas jego premiery Hakan Samuelsson, prezes Volvo Cars powiedział: „Volvo V60 Cross Country zabiera szwedzkie kombi z jednego naturalnego środowiska do drugiego – z przedmieść do lasu. Nasza marka wymyśliła samochody typu Cross Country ponad 20 lat temu i nasz nowy model ma wszystkie cechy tej linii aut. Są bezpieczne, pakowne i wszechstronne”. 

Napęd na cztery koła, wyższa pozycja za kierownicą, czy większy prześwit zawieszenia sprawiają, że można jeździć tym modelem właściwie po każdej nawierzchni. A przy okazji świetnie zestrojone zawieszenie pozwala delektować się nie tylko jazdą miejską, ale także dalekimi wyprawami autostradowymi. Dodatkowo jazdę ułatwiają liczne systemy elektroniczne: Line Keeping Aid czyli system utrzymujący auto w pasie ruchu,  System odczytywania znaków drogowych, system kontroli trakcji, system pokonywania stromych zjazdów czy tryb jazdy off-road. Zatem nasze Volvo zabierzemy na zakupy do centrum handlowego, zapakujemy do niego całą rodzinę plus psa i wyruszymy w wakacyjną podróż, albo samotnie wypuścimy się w teren, poza miasto by odpocząć od zgiełku. 

V60 Cross Country jest wyposażone w pakiet aktywnych systemów bezpieczeństwa City Safety, które wspomagają kierowcę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zderzenia auta z innymi samochodami, pieszymi, rowerzystami czy dużymi zwierzętami. Nowe kombi wyposażono także  w system Pilot Assist, który sprawia, ze auto samodzielnie porusza się w ciągu innych aut utrzymując samochód na właściwym pasie i we właściwej odległości od pozostałych. Samochód sam przyspiesza, skręca
i hamuje. Ciekawostką związaną z bezpieczeństwem jest ochrona przewozu najmłodszych pasażerów do 10 roku życia. Wybierając ten model Volvo można zaopatrzyć się jeden z fotelików dla dzieci. Wszystkie niezależnie od wieku małego pasażera, wykorzystują mocowania ISOFIX ułatwiające montaż. Oddychająca, wykonana w 80% z wełny tkanina pokrywająca foteliki zapewnia dziecku komfort w każdej temperaturze a regulowane podstawki dostępne są także w wersji pokrytej skórą lub tkaniną nubukową.

V60 CC jest idealny w dalekiej podróży a skoro ma nas zawieść jak najdalej się da powinien, oprócz przyjemności z jazdy oraz bezpieczeństwa, być praktyczny. Miejsce na bagaż to w tym przypadku dość ważna sprawa. Oprócz klasycznego bardzo pojemnego bagażnika z tyłu auta, V60 można zaopatrzyć w dodatkowy  boks dachowy. Smukły, aerodynamiczny może zabrać dodatkowe 350 litrów bagażu. Mocowania quick-grip umożliwiają obsługę boksu jedną ręką, a dodatkowe oświetlenie ułatwia załadunek nocą.

Volvo V60 Cross Country dostaniemy w kilku kolorach, wśród których dwa są dość oryginalne: Maple Brown i Fusion Red. W środku elegancka tapicerka, nie tylko skórzana, trójramienna skórzana kierownica i skórzana gałka zmiany biegów. Do tego pięcioramienne srebrne koła.

Elegancki, praktyczny, bezpieczny, nie pozbawiony jednak sportowego rysu i odrobiny zadziorności oraz znakomity w terenie, Takie jest nowe uterenowione kombi od Volvo. Przyjemność z jazdy, komfort, świetny design i skandynawska dbałość o człowieka i jego bezpieczeństwo. Zero nudy. Zero przeciętności.  

 

Specjalne podziękowania dla Pałacu Rajkowo, za udostępnienie terenu na potrzeby sesji zdjęciowej

Prestiż  
Kwiecień 2019