Buty w obiektywie sztuki

Znany z niebanalnego designu szczeciński producent obuwia Liebre Style zaprosił do współpracy studentów mody Akademii Sztuki. Projekt przybrał formę konkursu, a nagrodą dla młodych artystów okazał się nie tylko ufundowany przez przedsiębiorców tablet, ale przede wszystkim możliwość odbycia praktyk i przeświadczenie, że w Szczecinie można z powodzeniem prowadzić biznes na światowym poziomie. 

Autor

Karina Tessar

Historię Liebre Style opisaliśmy we wrześniu 2017 roku i od tamtej pory z zainteresowaniem śledzimy losy szczecińskiej firmy, założonej przez hiszpańsko-meksykańskie małżeństwo – Elenę Gasullę i Israela Lopeza. Tworzą oni oryginalne buty, w których wykorzystują unikatowe partie tkanin przywożonych jako pamiątki z podróży po różnych częściach świata. Niebanalne jest także ich podejście do sprzedaży swoich produktów. Otwartość na różne formy promocji zaprocentowała współpracą z Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie. 

Owocna współpraca

Elena, która uważa siebie za osobę bardzo wymagającą, jeśli chodzi o jakość, trafiła ze swoim pomysłem do niezwykle utalentowanej artystki, która doskonale odpowiada na jej potrzeby. Owoce tej współpracy wykraczają poza sam konkurs dla młodych projektantów. Mila Łapko, fotograf, wykładowca na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki, w duecie z Kaśką Jankiewicz pod marką Flar do najnowszego katalogu Liebre Style stworzyła sesję zdjęciową z bogatą scenografią, inspirowaną między innymi niderlandzkimi martwymi naturami. Fotografka opowiada o otwartości przedsiębiorców, którzy chętnie godzili się na odważne stylizacje czy wybór tancerza Krzysztofa Lubkę w roli modela. – Elena i Israel to osoby o szerokich horyzontach. Prowadzenie biznesu na całym świecie sprawia, że nie przeszkadzają im oryginalne zestawienia czy intrygujący wygląd modeli – twierdzi Mila, która została koordynatorką konkursu. Studentom Wzornictwa specjalności Projektowanie Ubioru zaproponowano udział w konkursie fotograficznym, w którym butom Liebre Style należało zrobić zdjęcia dostosowane do mediów społecznościowych i specyfiki marki. 

Młodzi zdolni

– Prace były naprawdę kreatywne i ciekawe. Na pierwsze miejsce wybiła się studentka Estera Broda, która postawiła na odważne stylizacje i świetny dobór barw – mówi Mila. Poza pierwszą nagrodą zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla Rafała Zakrzewskiego, który podszedł do tematu dojrzale i postawił na subtelną kolorystykę oraz Amandy Kępińskiej, która wykonała zdjęcia świetnie dostosowane pod Instagram, z ciekawą minimalistyczną scenografią. Wszystkim zaproponowano praktyki w Liebre Style, co jest nie lada wyróżnieniem, bo są one w toku studiów obowiązkowe, a firm, w których można je odbyć i jednocześnie dużo się nauczyć, jest w Szczecinie niewiele. – Moim zdaniem najważniejszą lekcją, którą wszyscy wyciągnęliśmy z tej współpracy, jest fakt, że można w Szczecinie założyć firmę, start-up, a jej produkty mogą podbijać cały świat. Wszystko jest tylko kwestią energii, wiedzy i oczywiście ciężkiej pracy – podsumowuje Mila.