Elegancja z adrenaliną

Auto, którym możemy zawieźć dzieci do szkoły, wybrać się na zakupy z teściową, a później dać się ponieść prędkości na autostradzie niczym bohater kolejnej części „Szybkich i wściekłych”? Jest taki samochód. To nowy Hyundai i30 Fastback N. Sportowa maszyna dla całej rodziny, która trafiła w nasze ręce dzięki uprzejmości Auto Club.

Autor

Aneta Dolega

Model, który otrzymaliśmy, testowali Thierry Neuville, pilot rajdów World Rally Championship oraz Gabriele Tarquini, wybitny kierowca Formuły, którzy w rekordowym czasie ścigali się na trasie Rzym-Paryż. Ci panowie byli zachwyceni możliwościami auta. Szybki i stylowy, uniwersalny, o mocy 275 KM! Czy potrzebujemy lepszej rekomendacji? 

Tak, nowy i30 Fastback N jest bardzo stylowy. Popatrzmy na niego: smukła i elegancka sylwetka, opadająca linia dachu, która płynnie przechodzi w pięknie ukształtowany tylny spojler. Wyrazisty tylny zderzak, którego wygląd podkreślają podwójne, chromowane końcówki wydechu a do tego obniżone nadwozie i błyszcząca litera N na grillu. i30 Fastback N ma zdecydowanie sportowy charakter i okazuje się, że nie tylko z wyglądu to przystojniak naładowany adrenaliną. 

Zaglądamy do środka: ładne, stylowe wnętrze, sportowa kierownica, fotele z czerwonymi akcentami kolorystycznymi. Nie tylko przyciągają wzrok, ale także zapewniają doskonałą kontrolę nad pojazdem. Do tego wszystkie elementy są dobrze widoczne i dostępne na wyciągnięcie ręki kierowcy.

Jazda nim może być grzeczna i spokojna, ale dzięki 2-litrowemu silnikowi z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem nowy Hyundai jest równocześnie rasową sportową limuzyną. Do wyboru mamy jeden z pięciu trybów jazdy (Eco, Normal, Sport, N i Custom) dopasowanych do warunków na drodze i uwaga(!) – naszego nastroju. W ka żdym trybie samochód prowadzi się inaczej. Dzieje się tak dzięki odpowiedniej zmianie parametrów działania silnika, amortyzatorów, układu ESC, systemu N Carving, funkcji dopasowania obrotów, a nawet dźwięku silnika... Czujecie to? Auto, które w dzień przewiezie naszą całą rodzinę, w nocy może się ścigać z największymi sportowymi zawodnikami. Ta uniwersalność nowego Hyundaia stanowi jego ogromną wartość. Sportowe samochody zawsze były i będą pociągające dla każdego kierowcy. Kiedy połączymy to z jego praktycznością i dostępnością, to otrzymujemy auto-marzenie. 

Nawet, jeśli wybierzemy najbardziej szalony z trybów jazdy, bo akurat tak nam podpowie nastrój, to mamy pewność, że jazda będzie stabilna i bardzo bezpieczna. Samochód jest wyposażony w wiele, najnowocześniejszych systemów, takich jak system N-Kontrola trakcji i stabilności, asystent zapobiegania zderzeniom czołowym a także w N-System ułatwiający pokonywanie zakrętów, który podnosi przyczepność i umożliwia wjazd w zakręt z większą prędkością, co przekłada się na jeszcze większą przyjemność z jazdy. Kolejna rzecz, która zwróciła nasza uwagę to system kontroli poziomu uwagi kierowcy, zwracający uwagę kierowcy za pomocą dźwiękowego sygnału ostrzegawczego i komunikatu na wyświetlaczu, sugerując przerwę w jeździe. Do nawigacji auta służy nam 8-calowy dotykowy ekran, na którym możemy także dzięki aplikacjom na Androida i Apple korzystać z darmowych usług i to w czasie rzeczywistym. Na koniec ciekawostka, która posłuży za kolejną rekomendację. Otóż drugi rok z rzędu Hyundai znalazł się na pierwszym miejscu Raportu Jakości branżowego i opiniotwórczego tygodnika „Auto Świat”, wyprzedzając wszystkie oceniane marki samochodowe, w tym marki premium. Nas to nie dziwi.

 

Specjalne podziękowania dla Dworku Bukowy Park, za udostępnienie terenu na potrzeby sesji zdjęciowej