Południowe klimaty w Szczecinie

Od kilku tygodni na ulicach Szczecina możemy zobaczyć mnóstwo stylowych, miętowych skuterów. Nie osiągają zawrotnych prędkości, nie zatruwają też powietrza. Te elektryczne pojazdy wypożyczyć może niemal każdy. 

Autor

Andrzej Kus

Do wypożyczenia skutera potrzeba kilku rzeczy: aplikacji z ważnym kontem użytkownika, środków na koncie i oczywiście wolnego pojazdu. Każdy z użytkowników musi mieć też odpowiednie uprawnienia: prawo jazdy kategorii AM lub wyższej albo dowód osobisty. Drugi przypadek dotyczy wyłącznie osób urodzonych przed19 stycznia 1995 roku. 

– Sam sposób rozliczania wypożyczenia jest dosyć łatwy, możemy działać na zasadzie konta przedpłaconego lub podpiąć kartę kredytową do aplikacji, która będzie automatycznie obciążana za każdy przejazd. Jako pierwsi
w Polsce wprowadziliśmy taki system rozliczeń, wszystko po to, aby zadowolić klientów – opowiada Klaudia Pokrątka z firmy EcoShare. 

Przez pierwsze tygodnie szczecinianom udostępniono 60 skuterów. Przed majówką dostawionych zostało 40 kolejnych. Wypożyczać je można siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Każda minuta wypożyczenia kosztuje 69 groszy, minuta parkingu 9 groszy,
a maksymalna dzienna stawka to 69 złotych. Skutery są dwuosobowe, zawsze znajdziemy zamknięte w kufrze dwa kaski oraz komplet czepków higienicznych. – Nie ma obecnie konkretnych punktów, gdzie regularnie je znajdziemy. Porozrzucane są po dostępnej strefie, wszystko w duchu transportu współdzielonego. „Zielona strefa”  w aplikacji, to strefa skąd można wypożyczyć i gdzie należy zwrócić skuter, poza nią nie będzie to możliwe. Póki co, jest ona niewielka. Kaski po zakończonym użytkowaniu należy odłożyć z powrotem do kufra, bez tego aplikacja nie zakończy najmu.

Rzeczywiście strefa póki co obejmuje niewielki kawałek miasta, głównie Niebuszewo oraz Śródmieście. – Nasz zespół już pracuje nad powiększeniem obszaru – dopowiada Pokrętka. – Szczecin to nasza trzecia lokalizacja po Trójmieście i Poznaniu. Dostrzegliśmy w Szczecinie niesamowity potencjał. Duże, piękne miasto z wspaniałymi mieszkańcami, doszliśmy do wniosku, że nasze skutery idealnie wpasują się w klimat. Tak też się stało.

Każdy ze skuterów ma, przy pełnym naładowaniu, zasięg 70 kilometrów. W momencie, gdy czujemy, że pojazd którym się poruszamy słabnie, najlepiej zlokalizować na mapie aplikacji inny z większym zasięgiem, podjechać do niego i się przesiąść. W tym czasie serwis zdąży podjechać na miejsce by wymienić baterię.  

Przedstawiciele firmy przyznają, że zainteresowanie wypożyczalnią w Szczecinie jest ogromne. Niestety wiąże się to również z większymi niż w innych miasta stratami. Można było zauważyć skutery porzucone w krzakach. – Spowodowane jest to głównie brakiem obeznania z pojazdami, dlatego też będziemy uruchamiać w Szczecinie „akademię” jazdy na skuterze. Każdy zainteresowany będzie mógł do nas zgłosić się na przeszkolenie z obsługi i jazdy. Flotę również będziemy systematycznie powiększać, nie tylko o skutery
– podsumowuje Pokrątka.