Rewolucja na Pekao Szczecin Open

Tegoroczny, 27. już turniej Pekao Szczecin Open ma znacząco różnić się od wszystkich dotychczasowych edycji. – Turniej będzie inny nie tylko sportowo, ale i artystycznie. Ponieważ Tennis Music Festival, czyli wydarzenie towarzyszące, po 20. latach istnienia zaczął tracić na atrakcyjności, zmienimy jego formułę i z koncertami „wyjdziemy w miasto” – zapowiada Krzysztof Bobala, organizator wydarzenia. 

Autor

Andrzej Kus

W tegorocznym Pekao Szczecin Open czeka nas mnóstwo nowości. 

Przebieg turnieju będzie zupełnie inny niż przez wszystkie ostatnie lata. Do tej pory w eliminacjach grało 32 zawodników i 4 z nich awansowało do turnieju głównego, gdzie ponownie było 32 tenisistów. Obecnie sytuacja się zmienia. W turnieju głównym występuje 48 zawodników, a eliminacje są tylko dla 4. Oznacza to, że nie ma już eliminacji w sobotę i niedzielę. Całe Pekao Szczecin Open ruszy od poniedziałku. Tego dnia będą eliminacje i pierwsza runda. 

Zmienia się również formuła artystyczna. 

Patrzymy na turniej od wielu lat i wciąż chcemy ewoluować. Wsłuchujemy się w głosy kibiców, gości i sponsorów. Za nami 20. edycji turnieju Tennis Music Festival, czyli wydarzenia towarzyszącego. Zauważyliśmy, że festiwal powoli „zaczął nam siadać”, czyli tracić na atrakcyjności. Związane to jest zarówno z naszymi możliwościami budżetowymi, ale również z miejscem. Koncerty odbywały się w namiocie, który, delikatnie mówiąc, nie jest najładniejszy. Przy całym terenie kortów, który pięknieje, namiot wygląda coraz gorzej. Hala tenisowa zachwyca, alejki wyglądają dużo lepiej. No ale namiot zupełnie do tego nie pasuje. Ustaliliśmy z głównymi sponsorami, że festiwal przenosimy więc „do miasta”. Odbędzie się w kilku miejscach. Będzie w Teatrze Polskim, w Trafostacji Sztuki, najprawdopodobniej w Starej Rzeźni. Od poniedziałku do piątku zaplanowaliśmy pięć koncertów. Wystąpią: Stanisława Celińska, zespół Raz Dwa Trzy, Mariusz Lubomski, Magdalena Kumorek oraz Włodek Pawlik. Imprezy będą biletowane. Część sponsorów otrzyma pulę biletów dla gości. Muzyka będzie także na kortach. Po każdym meczu dnia zagra na żywo didżej z górnej półki. Chcemy, by goście zostawali na kortach jak najdłużej, nie tylko w trakcie zawodów, ale i po nich.

A co z bankietem?

Rezygnujemy z formuły bankietu. Przygotujemy za to „koktajl turniejowy”. Postaramy się go wynieść na jak najwyższy poziom organizacyjny. W hali tenisowej wybudujemy dla niego specjalną przestrzeń, która będzie przy strefie VIP. 

Pekao Szczecin Open będzie też okazją do podsumowania innego ogólnopolskiego wydarzenia.

Turniej stał się częścią programu koordynowanego przeze mnie z ramienia Polskiego Związku Tenisowego i ministerstwa sportu. Program nazywa się Lotos PZT Polish Tour. Ma on stwarzać polskim zawodnikom i zawodniczkom możliwość zdobywania punktów w rankingach. Ma również promować tenis. To unikatowy pomysł połączenia aż dziesięciu zawodowych turniejów tenisowych, które w 2019 roku zostaną rozegrane w różnych zakątkach Polski. „Wisienką na torcie” będzie nasz, największy w Polsce szczeciński turniej tenisowy. Podczas niego kończymy wspomniany program. Przyjadą przedstawiciele głównych sponsorów, dyrektorzy wszystkich turniejów. Mam nadzieję, że to właśnie
w Szczecinie zapowiemy kontynuację Lotos PZT Polish Tour.

Rzeczywiście zapowiada się turniej zupełnie inny od pozostałych. Czy będzie najlepszy z dotychczasowych?

Na pewno będzie inny. Trudno przebić ten zorganizowany na 25-lecie Pekao Szczecin Open. Wtedy była doskonała pogoda, wygrał Richard Gasquet, było cudownie. Mam nadzieję, że uda się dalej organizować wydarzenia, a chcą chyba tego wszyscy: kibice, miasto, chcemy i my. Musimy jednak je zmieniać. Teraz chcemy, by był jeszcze bardziej multimedialny, by pokazywać go jak najwięcej w sieci. Zobaczymy też jak przyjmie się festiwal muzyczny na zewnątrz. Docierają do nas pierwsze sygnały, że to doskonały pomysł. Mam nadzieję, że zaistnieje on i bardzo dużo wniesie do życia kulturalnego Szczecina. 

 

Tennis Music & Art Festival

Stanisława Celińska, „Malinowa”, 9 września, poniedziałek,
Teatr Polski

Magda Kumorek i Tubis Trio, „Komeda Perspektywa Nova”,
10 września, wtorek, Trafostacja Sztuki

Włodek Pawlik Trio, „Pawlik Moniuszko Polish Jazz”,
11 września, środa, Trafostacja Sztuki

Raz Dwa Trzy, „Raz Dwa Trzy Młynarski”, 12 września, czwartek, Teatr Polski, scena na Łasztowni

Mariusz Lubomski z zespołem, promocja nowej płyty,
13 września, piątek, Lulu Club

start: 19.00

 
 

Prestiż  
Czerwiec 2019