Jak dbać o oczy latem?

O oczy należy dbać przez cały rok, jednak latem są szczególnie narażone na wysuszenie, zanieczyszczenie czy różnego typu urazy. W tym okresie szczególną uwagę powinny im poświęcić osoby z wadą wzroku. Intensywne światło słoneczne, klimatyzacja w pomieszczeniach, piasek, wiatr, słona lub chlorowana woda – latem oczy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jak prawidłowo chronić oczy i jakie rozwiązania stosować? Spytaliśmy o to specjalistkę od refrakcji i soczewek, Katarzynę Kordus z Optyk Trendy.

 

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Zestaw obowiązkowy

W okresie wakacyjnym słońce jest dla nas wyjątkowo niebezpieczne. Do naszych oczu dociera spora dawka promieniowana. Szczególnie, jeśli przebywamy na pełnym słońcu i blisko wody. Jak temu zaradzić? Podstawową ochronę wzroku zapewnią nam okulary przeciwsłoneczne. – Latem oczy są szczególnie narażone na promieniowanie UV, powinniśmy zaopatrzyć się więc w okulary przeciwsłoneczne. Nie kupujmy ich jednak na rynku, deptaku czy stojaku przed plażą. Część z nich pewnie będzie miała podstawowe filtry, ale okulary powinniśmy dobierać indywidualnie u optyka. Wybierając szkła (soczewki okularowe) z salonu, wybierzmy takie, które będą miały wysokie filtry kategorii 3 oraz dobrą polaryzację, redukującą odblaski od wody czy jezdni. Takie okulary sprawdzą się na plaży, w podróży i będziemy mieli pewność, że chronimy dobrze oczy – tłumaczy Katarzyna Kordus. Latem o wzrok szczególnie powinny zadbać osoby z wadą wzroku. – Najlepiej chronione latem oko, to takie, które jest zaopatrzone w soczewkę kontaktową z filtrem UV, dobre okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz na głowie. Wtedy wszystko mamy pod kontrolą – mówi z uśmiechem pani Katarzyna. 

Pomocne rozwiązania dla oczu

Na świecie w bardzo szybkim tempie rośnie liczba osób z wadami wzroku, a zwłaszcza krótkowidzów. Najnowsze badania dowodzą, że w niedługim czasie niemal wszystkie osoby młode lub w średnim wieku będą wykazywały mniej lub bardziej nasiloną krótkowzroczność. Pomimo tak negatywnych statystyk pozytywnym jest to, że równie szybko rośnie paleta możliwości ich korygowania.

Nawet latem można znaleźć szereg satysfakcjonujących dla nas rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem dla osób o oczach szczególnie wrażliwych na światło, a także prowadzących aktywny tryb życia, są okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi. Zmieniają one zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych. – W ofercie salonu mamy różne rodzaje soczewek fotochromowych. Najbardziej popularne są fotochromy barwiące się na kolor szary i brązowy, ale dostępnych jest wiele mniej oczywistych kolorów tj. zielone, niebieskie, fioletowe. Na rynku optycznym dostępne są również fotochromy, które reagują na światło i zaciemniają się przez szybę samochodu. Inną, równie dobrą opcją dla osób z nadwrażliwością na światło są zabarwione na stałe soczewki okularowe z korekcją. I tutaj gama kolorów również jest bogata. Dzięki takim rozwiązaniom nie musimy się martwić tym, że przy dużej wadzie wzroku nie możemy nosić okularów przeciwsłonecznych. Mamy też w ofercie oprawki korekcyjne z trzema nakładkami: przeciwsłoneczną z polaryzacją, przeciwsłoneczną z powłoką lustrzaną, blue blocker (dla kierowców), zapewniające komfort widzenia w różnych sytuacjach – podkreśla specjalista z Optyk Trendy.

Soczewki na wakacjach

W wakacje po poradę do optyków przychodzi wiele osób noszących soczewki kontaktowe. – Latem szczególnie polecamy soczewki jednodniowe, zapewniają bezpieczeństwo na plaży i w podróży. Mam swoje ulubione. To produkt wysokiej klasy z wszystkimi filtrami – mówi pani Katarzyna. Specjalistka przypomina, że należy je nosić w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi, nie wolno się w nich kąpać, a także powinno się pamiętać o nawilżaniu oczu. – Tak jak organizm potrzebuje wody, tak i nasze oczy. Nasi klienci bardzo lubią krople z kwasem hialuronowym, które zapewniają długotrwałe nawilżenie – wyjaśnia Katarzyna Kordus.

W Optyk Trendy, każdy klient znajdzie rozwiązanie na lato, dostosowane do jego potrzeb, niezależnie od tego, czy szuka okularów przeciwsłonecznych, specjalistycznych soczewek, czy porady. – Wyróżniamy się na tle innych salonów optycznych, ponieważ skupiamy się na bardzo dokładnym badaniu ostrości wzroku oraz doborze okularów optymalnie poprawiających jakość widzenia, idealnie dopasowanych do indywidualnych preferencji naszych klientów. Praca stała się dla mnie pasją i przyjemnością. Lubię pracować z ludźmi i chętnie im pomagam w rozwiązywaniu problemów dotyczących wad wzroku – podsumowuje pani Katarzyna i dodaje: – W przypadku niepokojących objawów i podejrzenia chorób oczu zawsze polecamy wizytę u dobrego specjalisty (okulisty). 

Optyk Trendy

Szczecin
ul. Rydla 50  |  ul. Mieszka I 73  |  ul. Wyzwolenia 18-20  |  ul. Przyjaciół Żołnierza 4  |  ul. Struga 42
www.optyktrendy.pl

7( 128)
Lipiec'19
gajda