Właściwa strona mocy

Inspiruje pozytywną energią i motywacją do działania. Jest wulkanem energii. Agnieszka Zalewska, prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom wzięła sobie za cel „zarażanie” młodych ludzi zdrowymi nawykami.

Autor

Aneta Dolega

„Przejdź na Jasną Stronę Mocy” to projekt, który łączy promocję zdrowego, wolnego od uzależnień stylu życia ze sztuką i sportem. Nazwa projektu także ma znaczenie. Agnieszka prywatnie jest wielką fanką „Gwiezdnych Wojen”, które opowiadają m.in. o tym, że po której stronie życia (Mocy) staniemy takie ono będzie miało na nas wpływ. Oczywiście zawsze warto wybrać tę jasną i pozytywną. – Celem działań fundacji jest wybudowanie w społeczeństwie zdrowych nawyków bytowych i myślowych i kulturowych. Wykreowania wzorców, autorytetów które będą pomagały spełniać najbardziej ludzkie uczucia: szczęścia radości, miłości, wewnętrznego spokoju i spełnienia – tłumaczy Agnieszka Zalewska. – Młodzi ludzie są najbardziej podatną grupą na różnego rodzaju, niekoniecznie pozytywne wpływy. Trzeba im pokazać, że życie potrafi być dobre. Zwykła rozmowa niczego nie załatwi, więc warto pokazać im na przykładzie, że mają wybór. Sport, muzyka, sztuka – to są rzeczy którymi możemy do nich trafić.

Kampania trwa do września (program: pfpu.pl), w miejscu szczególnie atrakcyjnym bo na szczecińskich Bulwarach. Młodzi ludzie mogą wziąć udział w wielu warsztatach: jest capoeira, joga, boks tajski, który prowadzi mistrz świata w tej dyscyplinie Marcin Parcheta, zajęcia taneczne z ekipą ze szkoły tańca Replay, rozgrywki ultimate frisbee ze szczecińskimi Albatrosami. 

W projekt zaangażowało się wiele osób, w tym dwóch znanych szczecińskich muzyków: Paweł Czekała i Kamil Rosiak z grupy The Analogs, a więc prawdziwe gwiazdy punka rocka.  – Fundacja nigdy nie zwalnia tempa i oprócz szeregu swoich projektów i kampanii, wraz grupą The Analogs tworzy kolejną („Projekt Pudło”) kampanię o zasięgu ogólnopolskim opatrzoną patronatem honorowym prezydenta Szczecina – mówi Agnieszka.  – Paweł i Kamil zupełnie non profit grają w zakładach karnych, poprawczakach, ośrodkach psychiatrycznych akustyczne wersje swoich utworów. Robią to, bo sami prywatnie staraj się pomagać innym i takie działania są im bliskie. Terapia poprzez sztukę ma ogromnie wymierne korzyści. To chyba najlepszy sposób by trafić do innych a jeżeli robią to osoby, które też otarły się o tę ciemniejszą stronę „mocy” to łatwiej zbudować zaufanie i przekonać innych, że warto zmienić swoje życie na lepsze.

Projekt Pudło gra w całej Polsce, zawitał także na szczecińskie Bulwary. Równocześnie o działalności Pawła i Kamila powstaje film dokumentalny, który być może będzie miał premierę jeszcze w tym roku.

– Myślę, że poprzez realizację takiego programu jesteśmy w staniekształtować zdrowe przyszłe społeczeństwo. Takie metody są ogólnie obecne w terapiach uzależnienia, także to naprawdę działa – dodaje na koniec Agnieszka.

7( 128)
Lipiec'19