Myślę obrazami

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Karolina Walczak to pochodząca z naszego miasta ilustratorka i graficzka, która współtworzyła pierwszą cześć „Komiksu Szczecińskiego”. Artystka już jako dziecko uwielbiała rysować, a w dorosłym życiu rozwija tę pasję. Zajmuje się m.in. ilustracjami prasowymi, komiksem i linorytem. – Obraz interesował mnie od zawsze, to po prostu moja wrodzona skłonność. Nie myślę słowami, nie myślę liczbami ani ideami: myślę obrazami – wyjaśnia ilustratorka. Artystka doskonaliła swoje umiejętności w szczecińskim Liceum Plastycznym i na ASP w Gdańsku. 

W swojej pracy wykorzystuje różne techniki. – Lubię eksperymentować. Zazwyczaj dostosowuję technikę do efektu, jaki w danym projekcie chcę osiągnąć. Pracuję w technikach tradycyjnych (tusz, akwarela, akryl, linoryt), jak i cyfrowych. Lubię też łączyć je ze sobą – podkreśla Karolina Walczak. Inspiruje ją muzyka, krajobrazy, ludzie oraz ich historie. – Motywacją do pracy są też dla mnie dzieła innych twórców: malarzy, grafików, ilustratorów, tych małych i dużych, sławnych lub zapomnianych – dodaje artystka. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje też Szczecin. – Tutaj się wychowałam, tutaj kształtowała się moja wrażliwość, więc naturalnym jest, że to miasto zawsze będzie miało swoje specjalne miejsce w moim sercu – mówi z uśmiechem Karolina. Współtworząc pierwszy „Komiks Szczeciński” przeniosła na język obrazu rozmowę z babcią, która była pionierką miasta. Jak podkreśla, zawsze lubiła słuchać opowieści o jej latach młodości, o tym, jak ludzie walczyli o lepsze życie i się bawili. – To ciekawe! Pokazuje historię miasta poprzez doświadczenia jednostki. Pozwala spojrzeć na to miejsce z zupełnie innej perspektywy, lepiej zrozumieć jego dzieje i budować jego nową tożsamość – wyjaśnia ilustratorka. 

Obecnie Karolina pracuje nad drugą częścią „Komiksu Szczecińskiego”. Chce połączyć w projekcie różne techniki. – Obiecuję, że będzie industrialnie i że będzie o Szczecinie – podkreśla i dodaje: – Marzy mi się narysowanie dobrej historii w klimatach SF we współpracy ze scenarzystą.

 

7( 128)
Lipiec'19