Szczecińska animacja wyróżniona

Autor

Karolina Wysocka

Szczecińscy twórcy animacji mają wiele powodów do radości. Niedawno Izabela Plucińska otrzymała Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film „Portret Suzanne”, a Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski „Srebrny Tobołek” na festiwalu O!PLA za „Początek Świata”. O pierwszej produkcji pisaliśmy już w Prestiżu, więc teraz chcielibyśmy przybliżyć drugą z nagrodzonych animacji.

 „Początek Świata” przedstawia słowiański mit stworzenia świata. Scenariusz powstał na ludowych podaniach oraz rekonstrukcjach historyków i kulturoznawców, a prace nad animacją zostały zrealizowane dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Szczecina. – Od pewnego czasu rosło w nas marzenie, aby wypowiedzieć się w temacie rodzimego folkloru, słowiańskiego. Od dawna inspirował nas temat mitu kosmogonicznego Słowian – podkreślają twórcy animacji. Co więcej, nie tylko temat, ale i technika produkcji jest ciekawa, związana z naszą kulturą. – Film powstał we wzbogaconej komputerowo technice malarstwa na szkle, z którą ostatnio dużo eksperymentujemy. Użycie jej nawiązuje do polskiej tradycji ludowej, a w stylistyce odwołujemy się także do surowości, jaka cechuje sztukę folklorystyczną – wyjaśniają Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski. Twórcy animacji, pracując nad filmem, starali się o jak największą rzetelność. – Na początku dużo szukaliśmy. Korzystaliśmy z podań ludowych, zarejestrowanych przez etnografów, zwłaszcza z przełomu XIX i XX wieku. Przerobiliśmy znaczną część polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu – wspominają. Ciekawostką jest też fakt, że nagroda na festiwalu O!PLA była dla kreatywnego duetu zaskoczeniem. – Nagroda była dla nas niespodzianką, bo dopiero na miejscu dowiedzieliśmy się, że jesteśmy laureatami – przyznają twórcy animacji. 

Obecnie finalizują prace nad projektem „In The Beginning Was Water – Na Początku Była Woda”, który odwołuje się do folkloru słowiańskiego, celtyckiego oraz szamanizmu syberyjskiego. Film ukazuje symboliczną podróż dziewczyny w głąb siebie.

7( 128)
Lipiec'19
gajda