Dobrze zdiagnozowany, czyli zdrowy

Rozpoczynając trening w klubie sportowym warto najpierw spotkać się z fizjoterapeutą. Jego rola jest tu ogromnie ważna, gdyż to on stwierdzi czy dane ćwiczenia są dla nas odpowiednie. Pomoże, doradzi i jeszcze nas, dosłownie, naprostuje. W Strefie 3L jego obecność jest tak samo ważna jak trenera personalnego. Dlaczego? O tym rozmawiamy z Marcinem Boruckim, fizjoterapeutą, trenerem personalnym, akademickim wicemistrzem Polski w pływaniu grzbietem na basenie 50 metrowym.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Zacznijmy od tego: kim jest fizjoterapeuta?

Dla przeciętnej osoby fizjoterapeuta kojarzy się z masażystą. Bardzo często nasz zawód tak jest odbierany. Natomiast fizjoterapia to nie jest wyłącznie masaż. To m.in. praca ruchem, wykonywanie profilaktycznych ćwiczeń, nauka pewnych wzorców ruchowych, po kontuzjach czy wypadkach przywrócenie sprawności fizycznej. W klubie skupiamy się na profilaktyce, zajmujemy się także osobami po kontuzjach. Skupiamy się również na wyeliminowaniu potencjalnych kontuzji poprzez mądrze zaplanowany trening, obojętnie czy obwodowy czy indywidualny. 

Jak wygląda współpraca fizjoterapeuty z trenerem personalnym w prowadzeniu konkretnej osoby?

Wszystko zaczyna się od konsultacji. Sprawdzamy czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, odpowiednio dobieramy ćwiczenia, np. przy treningu obwodowym sprawdzamy czy każde ćwiczenie jest prawidłowo wykonywane, czy jest bezpieczne, czy przynosi pożądany efekt. Podczas pierwszego treningu robimy pełną diagnostykę. Jeśli ktoś przykładowo ma problemy z kolanami bądź kręgosłupem to dobieramy dodatkowe ćwiczenia na. To może być rozciąganie, wzmacnianie. Wszystko po to by wyrównać dysbalanse mięśniowe, by osoba ćwicząca nie odczuwała bólu i przede wszystkim widziała efekty będące wynikiem systematycznej pracy nad ciałem. To jest bardzo ważne, także w przypadku, gdy klient pragnie kontynuować ćwiczenia wyłącznie pod okiem trenera personalnego.

A konkretna osoba przychodząca do klubu może skorzystać tylko z usług fizjoterapeuty? 

W naszym klubie skupiamy się głównie na ćwiczeniach. Koncentrujemysię na treningu medycznym. Wykorzystujemy stacje do wzmacniania mięśni, pracujemy też z użyciem gum, idziemy w kierunku profilaktyki.

Pamiętam, że po wypadku musiałam korzystać z pomocy fizjoterapeuty. Miałam o waszej pracy takie samo pojęcie jak większość ludzi. Mocno byłam zaskoczona kiedy w czasie każdej wizyty musiałam wykonywać ćwiczenia, niekiedy bardzo dla mnie trudne. Myślałam, że będę tylko leżała a fizjoterapeuta będzie dotykał mojej powracającej do życia nogi i to wszystko (śmiech).

Faktycznie, przy ortopedycznych urazach jest już większy wysiłek. Nie wystarczy manualna praca. Fizjoterapeuta wykorzystuje cały szereg ćwiczeń w terapii. Czasem zaczyna się ona jeszcze kiedy pacjent nosi gips.

Czy każda osoba, która uprawia jakikolwiek sport, nawet kiedy nic ją nie boli (jeszcze) powinna wybrać się chociaż raz do fizjoterapeuty?

Mówi się, że nie ma ludzi zdrowych, tylko są jeszcze niezdiagnozowani. Każdy może skorzystać z konsultacji u specjalisty czy tez z treningu z nim. Fizjoterapeuta ma wiedzę na temat każdej dyscypliny sportowej i jest w stanie nam doradzić odpowiedni trening. Profesjonalni sportowcy wręcz muszą korzystać z fizjoterapii, gdyż w ich przypadku mamy do czynienia z dużymi obciążeniami i objętościami treningowymi. Doradzam wizytę profilaktycznie. Nie warto czekać aż zacznie nam doskwierać ból czy zacznie się coś dziać z naszym ciałem niepokojącego.

Fizjoterapeuta pomaga czy leczy?

Na pewno nie można nas porównywać do lekarzy, to są dwa różne światy. Nie nazwałbym tez naszej pracy leczeniem. Jesteśmy w stanie za to bardzo pomóc, bardziej jako coś co jest pewnego rodzaju uzupełnieniem leczenia. Fizjoterapia nie tylko jest stosowana w ortopedii ale także w kardiologii, onkologii, neurologii, prawie w każdym dziale medycyny. Niestety nie sprawimy, że osoba np. jeżdżąca nieodwracalnie na wózku nagle wstanie i zacznie chodzić ale możemy jej pomóc żyć samodzielnie, pomóc dobrze funkcjonować pomimo fizycznych ograniczeń. Fizjoterapia to dziedzina, która ciągle się rozwija. Jej związek ze sportem, rekreacją jest mocny i stanowi jej nierozerwalną część. 

Dziękuję za rozmowę.

 
Strefa 3L
ul. Santocka 18/13
Szczecin

tel.: +48 882 159 802
www.strefa3l.pl

7( 128)
Lipiec'19