Szczecin leży nad morzem!

Nawet Szczecinianie nie wiedzą, że wody morskie sięgają aż … do Trasy Zamkowej! Mamy też plażę z pięknym widokiem – na Wyspie Grodzkiej, dodatkowo, słyniemy z wyjątkowych marin. Dla tych, którzy ekscytują się sportowymi aktywnościami lub wolą spokojniejsze formy rekreacji, przygotowaliśmy kilka propozycji. Szum wody, wiatr we włosach, słońce muskające twarz albo słodkie lenistwo – brzmi ciekawie? Wszak nie samym sportem człowiek żyje! Po intensywnych aktywnościach, warto postawić również na trochę kojącego relaksu.

Autor

Aneta Dolega
Karolina Wysocka

Relaks

Królewski rejs

Zaczynamy od jednej z wizytówek naszego miasta, bulwarów przy Wałach Chrobrego. Co powiecie na piękne widok wprost ze statku? Rejs jednostkami Odra lub Penne (Unityline) pozwala zobaczyć nasze miasto i pobliskie akweny z zupełnie innej perspektywy! W programie wycieczek: odkrywanie tajemniczych zakątków portowych, podziwianie malowniczych widoków bogatej przyrody oraz trochę historii. Na pokładzie statków można zwiedzić m.in. piękne rejony Odry, Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. W ofercie „królewskich” jednostek są rejsy nie tylko w okolicach naszego miasta. Na pokładzie statków można popłynąć do Trzebieży, Nowego Warpna, Stepnicy czy Świnoujścia. Jak wiadomo, podróże zaostrzają apetyt, dlatego w ofercie gastronomicznej dłuższych rejsów są potrawy z grilla. Co więcej, Odra lub Penne to doskonałe miejsce na imprezę integracyjną albo bankiet. Nie brakuje też cyklicznych wydarzeń, takich jak Twister Boat Party, w trakcie którego można popłynąć do legendarnego wraku betonowca w rytmie rozrywkowej muzyki. Na pokład obu statków można wejść z nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Odra i Penne cumują vis-à-vis Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ceny są uzależnione od rejsów. 

wycieczka po porcie – bilet normalny: 23 zł

weekendowy rejs do Świnoujścia – bilet w dwie strony: 80 zł

czarter – od 2100 zł 

info: www.statki.net.pl

 

Ahoj, przygodo!

Kolejna ciekawa propozycja rejsów. Jeśli lubicie odkrywać piękne zakątki, a także kochacie faunę i florę, z pewnością spodoba się wam oferta Dziewanny, Kapitana Cooka oraz nowej jednostki o wdzięcznej nazwie: Sedina. Na statkach można wypłynąć w rejsy turystyczne, krajoznawcze. W ofercie znajduje się szeroki wachlarz różnorodnych propozycji tras, wśród nich m.in. zwiedzanie portu i stoczni, wodna podróż po jeziorze Dąbie, czy odwiedziny betonowca. Pojawiła się też nowość, popołudniowo-wieczorne rejsy dla singli.W tym sezonie uruchomiona została również pływająca Tawerna u Kapitana Cooka, w której posiłki przygotowuje prawdziwy morski szef kuchni, znający doskonale smaki z całego globu. Na miejscu organizowane są różne imprezy.Na statkach, prócz rejsów krajoznawczych, można też organizować szkolenia, zabawy integracyjne oraz pikniki na wodzie.Dziewanna & Kapitan Cook cumują przy Nabrzeżu Pasażerskim, koło Dworca Morskiego i restauracji Porto Grande.Ceny są uzależnione od rejsów i czasu trwania wycieczek.

rejs turystyczny, 1h – bilet normalny: 25 zł

rejs czarterowy, 2 h – Dziewanna: 2037 zł, Kapitan Cook: 2600 zł

info: www.statek.pl

 

Tramwajem na drugi brzeg

Szczeciński tramwaj wodny łączy leżące na przeciwnych brzegach Odry Bulwar Piastowski i Nabrzeże Starówka (Łasztownia). Podczas rejsu podziwiać można piękne widoki śródmieścia Szczecina, w tym panoramę Wałów Chrobrego i Zamku Książąt Pomorskich, port jachtowy Marina North-East z kładką, pod którą katamaran przepływa, czy odrestaurowane historyczne dźwigi portowe zwane „dźwigozaurami”.Trasę obsługuje katamaran motorowy „Enterprise”, zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej kpt. Andrzeja Armińskiego. Jednostka mieści na swym przestronnym pokładzie jednorazowo 12 pasażerów. Tramwaj wodny kursuje codziennie od 27 kwietnia do 16 września, od godz. 10 do 19.30. W weekendy o godzinę dłużej! Przystanek na zachodnim brzegu Odry zlokalizowany jest na Bulwarze Piastowskim, przy Alei Żeglarzy, przed restauracją Stockholm, a na wschodnim brzegu rzeki znajduje się na Nabrzeżu Starówki w Marinie North-East. Ceny uzależnione są od dni tygodnia i świąt.

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek – 5 zł

piątek, sobota, niedziela, dni świąteczne – 3 zł 

www.tramwajwodny.szczecin.pl

kontakt: tel. 508 223 666

 

Ekologiczny katamaran

Kolejną atrakcję znajdziecie po drugiej stronie Odry. Z Wałów Chrobrego przenosimy się na tętniącą życiem Łasztownię. Wodna wycieczka z rodziną lub grupą przyjaciół? Wynajmij elektryczny katamaran! W Szczecinie mamy bardzo ciekawy obiekt, a mianowicie łódź solarną.To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym nie jest obcy los naszego środowiska. Katamaran Black Solar jest zasilany energią elektryczną, pochodzącą z paneli fotowoltaicznych i gromadzoną w akumulatorach pod pokładem. Łódź nie posiada silnika spalinowego, który hałasuje i wydziela toksyny. Katamaran jest za to cichy, przyjazny środowisku, a do tego można nim pływać praktycznie wszędzie, np. wybrać się na rejs do Parku Doliny Dolnej Odry! Pokład pomieści 10 osób na wygodnych sofach. Do dyspozycji czarterujących są też 2 spore lodówki turystyczne, stolik i radio. Co ciekawe, by zostać kapitanem tej łódki, nie trzema mieć patentu żeglarskiego. W ofercie m.in. rejsy po kanałach szczecińskich oraz wieczory panieńskie. Katamaran cumuje w marinie, tuż przy Wyspie Grodzkiej.

godzinny rejs – 30 zł od osoby (przy pełnej osobie)

4-5 h – ceny do uzgodnienia

www.facebook.com/BlackSolarSzczecin

 

Chrabąszczem przez Odrę

Mały Volkswagen New Beetle to super bryka, jak każdemu wiadomo. Ale czy korzystaliście z wodnych garbusków? Taka atrakcja czeka przy naszej marinie! Trzyczteroosobowe motorówki wodne, przypominające wyglądem słynnego „chrabąszcza”, nie tylko cieszą oko, ale cechują się także wygodą użytkowania oraz bezpieczeństwem. Garbusek jest idealny dla rodzin i grup przyjaciół, pragnących w spokoju zrelaksować się nad wodą, wygrzać na słońcu oraz spędzić czas w miłej atmosferze. Co więcej, by nim pływać, nie trzeba mieć patentu! Warto jednak zaznaczyć, że przed wypożyczeniem motorówek każdy zostaje odpowiednio przeszkolony, a na pokładzie znajdują się kamizelki ratunkowe z kołnierzem dla każdego pasażera. W rejs można wybrać się codziennie, od 12 do 20. Prócz wynajmy indywidualnego, w ofercie są też rejsy dla grup zorganizowanych (wycieczki, półkolonie) ze sternikiem. Kolorowe garbuski o wdzięcznych nazwach Maja, Amelka i Natanek można znaleźć przy Wyspie Grodzkiej, na North East Marinie.

za pierwszą godzinę – 70 zł

za cały dzień – 350 zł

www. szczecinskiegarbuski.pl

 

Pływający dom

Będąc na szczecińskiej marinie, warto zwrócić uwagę na houseboaty. Mieszkalne barki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają wodę i jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortu życia. Domy na wodzie to świetne rozwiązanie także na wakacyjną przygodę. Mogą być stacjonarne lub pływające. Ciekawą ofertę wynajmu domów pływających ma firma Houseboat Porta Mare. Obiekty mogą pomieścić od 2 do 6 osób. Każdy z nich posiada salon z aneksem kuchennym, sypialnię oraz łazienkę z prysznicem. Jednostki można znaleźć w trzech lokalizacjach –w Szczecinie, a także: Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim, tuż przy marinach. Warto przyjrzeć się ostatniemu z wymienionych miejsc, gdyż tam znajdują się nie tylko houseboaty stacjonarne, ale też pływające.Zapewniają spokojne, relaksujące rejsy i zużywają niewiele paliwa. Bez patentu żeglarskiego można nimi pływać w okolicy, np. do Wolina, z odpowiednim dokumentem – do Szczecina i dalej, w stronę Niemiec. Ceny zaczynają się od ok. 300 zł.

www.houseboatportamare.com

 

Wodny spacerek

Wypożyczalnia łodzi motorowych, Żegluga SzczecińskaTam, gdzie nie dotrzemy pieszo, rowerem lub samochodem, można przepłynąć motorówką! Warto zobaczyć Szczecin od strony Odry, naszą Wenecję, jezioro Dąbie, kanały, wyspy czy np. malownicze zakątki rzeki Święta. Rejs motorówką to również doskonała okazja do obserwacji dzikiej przyrody: czapli, orłów, wydr, bobrów oraz różnych innych rzadkich gatunków fauny oraz flory. W ofercie Żeglugi jest 6 motorówek, każda z nich pomieści maksymalnie 5 osób. Do ich prowadzenia,
z uwagi na niewielki silnik, nie jest wymagany patent motorowodny, ale przed rejsem załogi muszą przejść krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa. Motorówki stacjonują na Bulwarze Gdyńskim. Wypożyczalnia jest czynna codziennie w godzinach 10-19. 

www.zstw.szczecin.pl/pl/zegluga-szczecinska/wypozyczalnia-motorowek

 

Sport

Deska nasza miłość

Wśród sportów wodnych jednym z najpopularniejszych jest wakeboard. Wake Park Szczecin to wakepark, w którym znajdują się dwa wyciągi dwumasztowe: jeden o długości 226 metrów, gdzie wysokość liny aktywnej wynosi 9 m nad powierzchnię tafli. Do dyspozycji riderów są dwa kickery. Drugi wyciąg ma długość 218 m. Wysokość liny aktywnej wynosi 7,4 m ponad poziom wody. Znajdują się tutaj dwie przeszkody  m.in. Wake Progress – zajęcia na każdym poziomie prowadzi Eliza Eliasz (tel. 600 383 558) WakePro. Dla początkujących dostępni są doświadczeni instruktorzy. Na spocie prowadzone są również szkółki wakeboardowe dla najmłodszych oraz zajęcia z freestyle’u. W parku działa również beach bar. Zajęcia  prowadzi również inna utytułowana zawodniczka, Mistrzyni Polski  - Sandra Keller. 
Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.  W Parku działa klub Sportowy Floating, do którego należą profesjonalni zawodnicy, m.in. członkowie kadry narodowej: Dominik Oberlan i Klaudiusz Gwiazda. Wake Park znajduje się nad jeziorem Głębokim, przy ul. Podpułkownika Hieronima Kupczyka. Czynny jest przez cały tydzień.

godzina na wyciągu od osoby (w tygodniu) –  30 i 40 zł

całego wyciągu na 1h  - 100 i 140 zł 

godzina na wyciągu od osoby (weekend) –  40 zł

całego wyciągu na 1h - 140 zł 

karnet 10 sesji – 350 zł

instruktor (15 minut) – 15 zł

karnet sezonowy - 1200, 1500, 2000 zł

instruktor pro (30 minut) – 50 zł

www.wakeparkszczecin.pl

kontakt: 512 079 300, biuro@wakeparkszczecin.pl

 

 

Kitesurfing Dąbie to pierwsza szkoła kitesurfingowa, która jest usytuowana nad jeziorem Dąbie. Miłośnicy tego sportu mają do dyspozycji doświadczoną kadrę instruktorską, przejrzystą płytką wodę oraz szeroki wybór sprzętu. Szkoła oferuje: kursy indywidualne oraz grupowe, fachowy dobór sprzętu oraz zniżki na najnowsze kolekcje latawców, doskonałą zabawę na wodzie. Cena wszystkich kursów obejmuje: latawiec, deskę, trapez, kask i bar. Szkoła mieście się na plaży przy Czarnej Łące.

kontakt: 663 45 38 17, kitedabie@gmail.com

 

KiteFORT Szczecin/Świnoujście to najstarsza szkoła kitesurfingu na Pomorzu Zachodnim. Uczestnicząc w kursie zdobywane są umiejętności i wiedza niezbędna do samodzielnego. doskonalenia techniki surfowania. W trakcie kursu jest możliwość przetestowania, m.in. latawców, desek i trapezów. Szkołą prowadzi również zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Szczecinie biuro szkoły znajduje się przy ulicy Bałuki 5/U3, w Świnoujściu przy ulicy Uzdrowiskowej.

www.kitefort.pl

kontakt: 501 292 229, szkola@kitefort.pl

Kitetrips.pl to kursy kitesurfingu w Szczecinie, Międzyzdrojach i Świnoujściu a także w Niemczech. Szkolenia są prowadzone w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Małe grupy, sprzęt wliczony w cenę kursu, nauka przez cały rok. Ceny kursów zaczynają się od 120 zł za godzinę.

www.kitetrips.pl

kontakt: 885 135 111, marek@kitetrips.pl

 

Miedwie Sport to profesjonalna szkoła wind i kitesurfingu, pole campingowe, centrum testowe, klub sportowy. Wszystko połączone w całość daje wspaniałą możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie ludzi których łączy pasja. Jezioro Miedwie to jeden z najlepszych spotów do nauki wind i kitesurfingu. Czysta, płytka woda, stały wiatr i baza. Miedwie organizuje kursy, imprezy, zawody, półkolonie a także spływy SUP. Szkoła znajduje się w Wierzbnie przy ulicy Jeziornej.

Windsurfing

kurs – 400zł

Jedna lekcja- 50 zł

Kitesurfing

Kurs- 800 zł

Jedna lekcja – 150 zł

SUP 

Wypożyczenie deski od 20 zł

www.miedwiesport.pl

kontakt: 506 136 544, info@miedwiesport.pl

Surf Academy organizuje profesjonalne szkolenia wg standardów International Surfing Associacion w surfingu, SUP-ach, longboardach i trickboardach. Ponadto realizuje eventy I szkolenia wyjazdowe do Portugalii, Panamy I Maroka. Akademia działa w Kołobrzegu przy ulicy Cichej 61/1

www.surfacademy.pl

kontakt: 606 309 021, info@surfacademy.pl

 

Blow My Kite organizuje kursy kitesurfingu na wszystkich poziomach, na Zalewie Szczecińskim, jeziorze Miedwie, w Międzyzdrojach i na wyspie Rugia a także wyjazdy do Grecji, Hiszpanii i Afryki.  Ponadto w ofercie ma kursy wakeboardu z użyciem motorówki oraz naukę pływania na SUP-ie, połączoną z organizacją spływów. Szkoła znajduje się przy ulicy Rymarskiej w Szczecinie.

www.blowmykite.com

kontakt: 731 800 333, info@blowmykite.com

 

Równowaga z wiosłem

Floating Yoga to praktyka jogi w wyjątkowych okolicznościach – maty zamieniane są na pompowane deski SUP a sala na jezioro, morze lub basen. W czasie letniego sezonu zajęcia z jogi odbywają się głównie na jeziorze Głębokim. Zajęcia są dostosowywane do możliwości uczestników. Ruch połączony jest z płynnym oddechem a ciała i umysły zorientowane są na skupienie w celu utrzymania równowagi na desce. 

kontakt: marta_mielcarek84@wp.pl

www.facebook.com/pg/supjogaszczecin

Prestiż  
Sierpień 2019