BIUROWCE NA MIARĘ XXI WIEKU

W 2019 roku, w Szczecinie do użytku oddanych zostanie 46 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w takich projektach jak Posejdon, Cukrowa Office, Stettiner Business Center czy Kamienica Dohrna. Z kolei w 2020 roku oddany do użytku zostanie projekt Hanza Tower. Szczeciński rynek biurowy dynamicznie się rozwija, a biurowce naszpikowane są technologiami i rozwiązaniami ułatwiającymi zarządzanie przestrzenią, organizacją budynku i wpływającymi na komfort pracowników. 

Autor

Jakub Jakubowski

Szczecin zalicza się do ośmiu największych rynków biurowych w Polsce poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin). I choć eksperci mówią, że w porównaniu z Krakowem, czy Trójmiastem, stolica województwa zachodnio-pomorskiego jest dobrych kilka lat w tyle, jeśli chodzi o skalę inwestycji i ich jakość, to jednak Szczecin odnotowuje najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej (5%) wśród wyżej wymienionych miast.  

– Oznacza to, że powierzchnia jest systematycznie wchłaniana przez rynek. W ostatnich latach Szczecin bardzo mocno się rozwinął i stał się jedną z najpopularniejszych lokalizacji dla centrów BPO, SSC, IT. Szczecin jest najbardziej otwartym miastem na współpracę ze Skandynawią, z wyjątkowo dużym udziałem inwestorów duńskich. Mamy tutaj liczną reprezentację środowisk biznesowych związanych ze Skandynawią, a na szczecińskich uczelniach studiuje prawie sporo młodych osób z krajów nordyckich – mówi Sebastian Bedekier, dyrektor regionalny Colliers International, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych. 

W Szczecinie ulokowały się m.in. tak duże firmy, jak Tieto, Mobica, Metro Services, brightONE, Coloplast, UniCredit, czy 3Shape. Ta ostatnia firma, produkująca specjalistyczne skanery dentystyczne, wynajęła na wyłączność cały kompleks biurowo-produkcyjny Szczecin Business Plaza składający się z trzech pięciokondygnacyjnych budynków.

Dostęp do powierzchni biurowej, wykwalifikowani pracownicy, ze znajomością języków obcych, inwestycje w nowoczesne technologie, a także niższe koszty pracy w odniesieniu do innych dużych miast – to główne zalety Szczecina, które przyciągają inwestorów. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza również infrastrukturze drogowej, tj. budowie trasy S6, która połączy Szczecin z Trójmiastem, Koszalinem oraz Słupskiem, a także połączeniom morskim i lotniczym. – Z uwagi na lokalizację Szczecina na mapie Polski, wiele firm z branży logistycznej i transportowej ma tutaj swoje siedziby. Dostęp do powierzchni biurowej, wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych, inwestycje w nowoczesne technologie, wsparcie inwestycji na poziomie lokalnym i regionalnym, a także niższe koszty pracy w odniesieniu do innych dużych miast – to główne zalety Szczecina, które przyciągają inwestorów – dodaje Sebastian Bedekier. 

Najbardziej wyczekiwanym projektem będącym w trakcie realizacji jest Posejdon. Powstający przy Bramie Portowej kompleks biurowo-usługowo-hotelowy to z pewnością jeden z najbardziej ekologicznych budynków w tej części Europy. Dzięki zastosowaniu pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, w Posejdonie ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 76 procent w porównaniu z tradycyjną technologią. Nic zatem dziwnego, że budynek otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”. 

W nowoczesnych biurowcach na miarę XXI wieku najbardziej innowacyjne jest to czego nie widać gołym okiem. Ukryte głęboko pod ziemią, w ścianach lub na dachu. Tak właśnie jest w przypadku Posejdona. Do budowy wspomnianego systemu pozyskiwania energii geotermalnej trzeba było wykonać pod fundamentami 60 odwiertów o głębokości 300 metrów każdy, w których umieszczono gruntowe pompy ciepła wykorzystujące zimą energię cieplną zgromadzoną pod ziemią do ogrzania lub schłodzenia budynku. 

Na dachu budynku zainstalowano zaś 342 panele fotowoltaiczne, dzięki którym budynek zasilany jest w energię elektryczną oraz system wentylacji doprowadzający świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń kompleksu, jak i odprowadzający powietrze zużyte. Ale to nie wszystko. System wykorzystania wody deszczowej w toaletach, windy wyposażone w system odzysku energii, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych dopełniają obrazu Posejdona jako wiodącego projektu proekologicznego – czytamy w komunikacie inwestora. 

Posejdon to prawie 50 tys. mkw. powierzchni, z czego 20 tys. mkw. przypada na część biurową. Biznesowego charakteru dopełni najwyższej klasy centrum kongresowe na 1000 osób, dzięki czemu Szczecin stanie się dużym graczem na rynku konferencji. W kompleksie znajdą się też dwa hotele sieci Marriott, trzygwiazdkowy Moxy i czterogwiazdkowy Courtyard, oferujące gościom w sumie 255 pokoi. Część handlowa zajmie powierzchnię 3 tys. mkw. W garażu znajdzie się miejsce na 300 samochodów i 150 rowerów. 

– Nowoczesne biurowce to wizytówki współczesnych miast. Szczecińskie biurowce, takie jak Storrady Park Oficess, Pazim, czy Stettiner Business Center mogą pochwalić się znakomitą architekturą. Natomiast Cukrowa Office, Fabryka Stoewerów, czy Kamienica Dohrna to najlepsze przykłady rewitalizacji obiektów poprzemysłowych czy starych kamienic. Wszystkie stanowią też istotny element miejskiej przestrzeni, z której korzysta znaczna część mieszkańców. Już teraz jednak Szczecin niecierpliwie czeka za zakończenie inwestycji Hanza Tower. To będzie nowa wizytówka miasta – przekonuje Sebastian Bedekier, dyrektor regionalny Colliers International.

Hanza Tower będzie przede wszystkim najwyższym budynkiem w Szczecinie. Planowana wysokość to 104 metry, a gdy dodamy do tego znajdujące się na dachu urządzenia techniczne to możemy mówić o ponad 120 metrach wysokości. Budynek głównie będzie pełnił funkcję apartamentową, ale z 27 kondygnacji aż 4 inwestor przeznaczył na centrum handlowo-usługowo-biurowe. Parter to ponad 3 tys. mkw. powierzchni handlowej z przeznaczeniem na sklepy i gastronomię.

Na pierwszym piętrze znajdzie się strefa usług, której wizytówką będzie centrum spa&wellness – znajdzie się tam basen, kompleks saun, strefa relaksu. Jak informuje inwestor, spółka J.W. Construction, nowoczesne powierzchnie biurowe wraz z centrum kongresowym zaplanowano na czterech kondygnacjach. Na szczycie budynku znajdzie się zaś taras o powierzchni 200 mkw. z pięknym, panoramicznym widokiem na Szczecin. Taras będzie dostępny na pewno dla mieszkańców, a można też przypuszczać, że również dla najemców, gdyż inwestor prezentuje taras w rozmowach z inwestorami.  

Nowoczesne biurowce walczą o najemców, najemcy walczą o pracowników, więc dzisiaj trzeba się wyróżniać. Tym bardziej, że zmieniają się oczekiwania i świadomość pracowników co do środowiska pracy,
a przyjazne biuro może być jednym z elementów motywacyjnych przy wyborze pracodawcy. Z pewnością dostępność tarasu, strefy wellness&spa, zaplecza gastronomicznego, jak to jest w przypadku Hanza Tower, to niebagatelne atuty, którymi pracodawca może przyciągnąć pracownika.

Współczesne biura wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat wcześniej. W biurowcach projektowane są żłobki i przedszkola, przychodnie lekarskie, restauracje, bankomaty, paczkomaty, fitness kluby i inne centra rozrywki, zaplecze sanitarne, pracownicy są motywowani do dojeżdżania do pracy rowerami, na parkingach są stacje ładowania samochodów elektrycznych, tworzone są przestrzenie do wymiany poglądów, kluby dyskusyjne, itp. Deweloperzy i zarządcy biurowców organizują różnego rodzaju eventy, akcje społeczne aktywizujące pracowników, itd.

Standardem w nowoczesnych biurowcach są ekologiczne certyfikaty – BREEAM i LEED, ale przyszłość to WELL – budynki oceniane są pod kątem ich wpływu na zdrowie i samopoczucie korzystających z nich ludzi. Zgodnie z tym w centrum zainteresowania jest człowiek. Budynek jest oceniany w siedmiu kategoriach, tj. powietrze, woda, pożywienie, fitness, komfort, oświetlenie, umysł. 

Zmieniają się też same powierzchnie biurowe – zieleń w biurach, strefy relaksu, strefy ciszy, strefy do spotkań nieformalnych, coworking, elastyczność pozwalająca na szybkie przeorganizowanie i przebudowanie biura, trend Activity Based Working, czyli projektowanie różnych stref w zależności od wykonywanych zadań i indywidualnych preferencji. Projektanci nowoczesnych biurowców i wnętrz biurowych robią wszystko, by miejsce pracy jak najmocniej przenikało się ze stylem życia, płynnie łączyło to co domowe i to co służbowe. 

 

Prestiż  
Sierpień 2019