… i kobieta stworzyła Mercedesa

W tym miesiącu wyprowadziliśmy na ulice dwa modele Mercedesa GLC (SUV i Coupe), oddając kierownice dwóm niezwykłym paniom. Przy okazji przypomniał nam się pewien fakt z historii tej kultowej marki, opowiadający o tym, że to właśnie kobieta miała wpływ na rozwój tego jednego z najbardziej pożądanych aut na świecie.

Autor

Aneta Dolega

Bertha Benz, żona Karla Benza, ojca sukcesu marki Mercedes-Benz przyczyniła się do wypromowania wynalazku swojego męża. W 1888 roku, w towarzystwie dwóch synów, odbyła pierwszą dłuższą podróż samochodem. Trasa liczyła 106 km, a pani Benz pokonała ją w 12 godzin. Jej wyczyn był szeroko komentowany, przeciwnicy tej przejażdżki nazwali nawet bohaterkę tego wydarzenia wiedźmą. Ta, nie zwracając na to uwagi udowodniła, że samochód może prowadzić każdy i jest to łatwy oraz bezpieczny środek transportu.

Przyśpieszenie i miejsce na szpilki

Współcześnie Mercedes jest niezmiennie uważany za lidera w świecie motoryzacji. Jeżdżą nim wszyscy. Sama marka niektóre ze swoich modeli kieruje głównie do kobiet. Nasi dzisiejsi bohaterowie idealnie wpasowali się w damski gust. – To mój trzeci model mercedesa! Nie tak łatwo jest przywiązać mnie do konkretnej marki, gdyż jestem dość wymagającym użytkownikiem, ale Mercedes-Benz zdobył moje serce i pozostaję mu wierna – mówi zachwycona Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor LSJ HR Group, która przetestowała dla nas Mercedesa GLC Coupe. 

Sama na co dzień jeździ SUV-em, ale przesiadka do nieco innego modelu nie zmieniła jej zdania na temat Mercedesa: – Nie dość, że pięknie się prezentuje, co dla kobiety biznesu nie jest bez znaczenia, to jeszcze gwarantuje wysoki komfort i bezpieczeństwo – kontynuuje. – Jako matka dwójki dzieci zwracam dużą uwagę na to, by zarówno podróżujące ze mną osoby, jak i inni uczestnicy ruchu byli bezpieczni. Ważny jest dla mnie także komfort użytkowania, czyli wygodne fotele, przydatne funkcje dodatkowe i relatywnie duży bagażnik, który pomieści codzienne zakupy, parę eleganckich szpilek i oczywiście nieco materiałów promocyjnych mojej firmy. Gdybym miała wymienić trzy najważniejsze argumenty przemawiające za tą marką, byłyby to: komfort, elegancja i bezpieczeństwo. Jestem przekonana, że panie, dla których te trzy aspekty stanowią o wyborze marki auta, będą zadowolone z oferty Mercedesa. 

Oba modele GLC – zarówno SUV i Coupe faktycznie zachwycają: imponującym designem, intuicyjnym systemem multimedialnym MBUX (Mercedes-Benz User Experience) oraz nowoczesnymi systemami wspomagania jazdy. Potwierdził to nasz drugi kierowca – projektantka mody Kasia Hubińska, która po raz pierwszy zasiadła za kierownicą GLC ale SUV-a. Na świeżo podzieliła się swoimi wrażeniami z jazdy. – Płynie, nie jedzie. Komfort, bezpieczeństwo, elegancja – wymienia jednych tchem. – Tu wszystko jest w zasięgu ręki, mam na myśli sterowanie całym sa mochodem. Duży panel sterowania jest jak wielki tablet, więc wszystko widać i do tego działa bardzo intuicyjne. Dodatkowo mamy funkcje sterowania na kierownicy i pad w prawym podłokietniku kierowcy. Mimo że auto, jak dla mnie, jest duże, to jednak widoczność na zewnątrz bardzo dobra. Z przodu i z tyłu auta, co prawda nie widać odległości, ale jest mnóstwo czujników i alarmów ostrzegających i wyhamowujących samochód w razie zagrożenia. Co jeszcze? Piękne, przestronne wnętrze, elegancko wykończone. Wygodne fotele, dużo miejsca na nogi.

To co dla mnie jest ważne to ten samochód ma kopa! To oznacza, że nie bałabym się wyprzedzać. I na koniec żelazny argument za: Mercedes! To jednak klasa i elegancja sama w sobie… nie dziwię się, że może być marzeniem wielu kobiet.

Płynie, nie jedzie

Przyjrzyjmy się zatem nowym modelom Mercedesa. Po pierwsze, nowe GLC otrzymały nową generację 4-cylindrowych silników benzynowych oferujące wyższą moc przy znacznie niższym zużyciu paliwa. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu nowej 48-woltowej instalacji elektrycznej z prądnico-rozrusznikiem z napędem pasowym. Kolejny niezaprzeczalny atut to zaawansowane systemy wspomagające Pakiet obejmuje szeroki zakres skoordynowanych funkcji, w tym: pilot odległości Distronic z asystentem kierowania, aktywny asystent układu hamulcowego, aktywny asystent utrzymania pasa, aktywny asystent martwego pola oraz predykcyjny układ Pre-Safe® Plus. 

Kolejny atut to asystent manewrowania, który wspiera kierowcę podczas cofania auta z przyczepą. System wykorzystuje czujniki w głowicy haka holowniczego i pierścień magnetyczny do pomiaru kąta między pojazdem a przyczepą. Dołączony do niego jest pakiet asystenta parkowania z kamerą 360°. To o tyle ważne, gdyż kamera zapewnia wszechstronne widoki pojazdu podczas manewrowania, w tym wirtualny obraz z lotu ptaka – wszystkie wizualizowane na wyświetlaczu multimediów. Dodatkowy tryb zbliżenia ułatwia „podpinanie” przyczepy do samochodu.

Kolejne elementy, które sprawiają, że jazda nowymi GLC jest wygodniejsza i bezpieczniejsza to reflektory Multibeam Led i Dynamic Body Control. Zaletą reflektorów jest niezwykle szybka, precyzyjna, elektronicznie sterowana regulacja strumienia światła w zależności od sytuacji drogowej, w tym funkcja automatycznego przyciemniania świateł drogowych. Zawieszenie Dynamic posiada płynnie regulowane tłumienie przedniej i tylnej osi. Tłumienie jest kontrolowane indywidualnie dla każdego z kół, w zależności od wybranego programu jazdy, sytuacji na drodze, prędkości pojazdu czy stanu nawierzchni.

SPA ze sztuczną inteligencją

Odnowa biologiczna w czasie jazdy samochodem? To brzmi dziwnie, ale… Nasze GLC posiadają takie atrakcje w ofercie. Dzięki pakietowi Energizing w mamy połączone ze sobą systemy klimatyzacji, podgrzewania, wentylacji, masażu foteli, a także oświetlenia i audio. Natomiast w ramach wersji Plus dostępne są funkcje, co zabrzmi niezwykle, witalizujące. Co dostajemy w tym SPA na kołach? Wielokonturowe fotele dla kierowcy i pasażera z funkcjami masażu, wentylacji i podgrzewania, nastrojowe oświetlenie, a także pakiet do aromatyzowania, jonizacji i oczyszczania powietrza we wnętrzu. Ponadto wirtualnego trenera, który oferuje użytkownikowi indywidualne zalecenia, biorąc pod uwagę dane z urządzeń ubieralnych Garmin®, takie jak poziom stresu lub jakość snu.

Na koniec coś, co już w ogóle stawia naszego Mercedesa w przedziale pojazdów futurystycznych.  System multimedialny MBUX. To połączenie dotykowego ekranu multimediów, nawigacji z rozszerzoną rzeczywistością, inteligentnego sterowania głosowego za pomocą przycisku lub komendy „Hej Mercedes”, funkcji łączności oraz interfejsu użytkownika. Dzięki sztucznej inteligencji system ma zdolność uczenia się i dostosowuje się do zwyczajów kierowcy. Także tego damskiego.

 

Samochody dostępne w opcji Lease&Drive 1% dla warunków: okres leasingu 24 miesiące, średnioroczny przebieg 25 000 km, wpłata własna 5% wartości pojazdu, gwarantowana wartość końcowa, w ofercie zawarte jest ubezpieczenie Pakiet Gwarancyjny na okres 24 miesięcy.

GLC SUV – już od 1750 PLN netto miesięcznie*

GLC Coupe – już od 1991 PLN netto miesięcznie*

 

Prestiż  
Sierpień 2019