Samochód, w którym montowano… kominki

W całej Europie jest najprawdopodobniej tylko pięć takich samochodów. Jeden z nich znajduje się w okolicach Szczecina, pozostałe w Anglii. Przedstawiamy prawdziwą perełkę motoryzacji: auto marki Sunbeam. 

Autor

Andrzej Kus

Są to prawdziwe dzieła sztuki o ogromnej wartości. Samochody marki Sunbeam produkowane były w Anglii na przełomie XIX i XX wieku. Do 1935 roku konkurowały z Bentleyem oraz Rolls-Roycem. „Szczeciński” model pochodzi z 1934 roku. Właściciel kupił go w Niemczech, gdzie auto trafiło w 1971 roku. W latach 60. ubiegłego wieku jeździło, jako… taksówka.  

– Gdy go sprowadziłem był w opłakanym stanie. Nie remontowaliśmy go jednak długo, bo rok. W tym czasie dorabialiśmy części drewnianej karoserii, robiliśmy też remont tylnego oraz przedniego zawieszenia. Auto ma nowe szprychy, wyremontowany silnik. Ma zrobione też zewnętrzne chromowane elementy i położony jest nowy lakier. Oczywiście samochód jest jeżdżący i w pełni sprawny. Wewnątrz znajdziemy mnóstwo miejsca, jest wygodna skórzana tapicerka – opowiada właściciel. 

Samochód zamontowany ma benzynowy, trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik. Z tyłu ma rozkładane siedzenia. Oryginalnie zamontowany miał nawet… kominek. 

– Niestety kupiłem samochód już bez niego. Znajdował się w tylnej części samochodu. Lord, który w nim jeździł dogrzewał się właśnie w taki sposób. Auto było naprawdę luksusowe. Świadczy o tym chociażby fakt, że wożona takim przed laty była Królowa Elżbieta. 

Kolekcjoner samochodów należy do angielskiego klubu marki Sunbeam. Dzięki temu pozyskał sporo informacji na temat swojego zabytkowego pojazdu. Wie również, że ostało się zaledwie pięć takich samochodów. Cztery znajdują się w Anglii, jeden u niego. 

– Uwielbiam samochody – podsumowuje właściciel. – W swojej kolekcji mam kilkanaście sztuk, wszystkie unikatowe, wszystkie sprawne, jeżdżące. Każde z tych aut ma swoją historię. Sunbeam jest jednym z moich ulubionych. To naprawdę komfortowy samochód, któremu poświęciłem sporo czasu i pieniędzy. 

 

Prestiż  
Sierpień 2019