Joga przywraca radość życia

Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne i wzmacnianie ciała, ale także sposób na głęboki relaks, wyciszenie umysłu i powrót do swojej natury. Pozwala poznać siebie i własne potrzeby. – Jogę praktykuję od dwunastu lat. Stała się ona stylem mojego życia, którym chcę dzielić się z innymi – mówi Agata Surdy, właścicielka Strefy Jogi. 

 

Autor

Karolina Wysocka

Jak zaczęła się Twoja przygoda z jogą? 

Z natury jestem bardzo aktywną osobą. Zawsze dbałam o swoje ciało, na początku ćwicząc w klubach fitness, aż któregoś dnia pojawiły się tam zajęcia jogi. Joga od początku stała się mi bliska, bo oprócz wzmocnienia ciała, pomagała mi opanować umysł, rozluźnić się i radzić sobie ze stresem. Od tego momentu stała się częścią mojego życia.

Skąd pomysł na Strefę Jogi?

Zaczęło się od prowadzenia zajęć na prośbę znajomych. Niedługo później poczułam potrzebę zgłębienia wiedzy oraz praktyki i zrobiłam kurs nauczycielski Sivananda vedanta. Podczas kursu miałam okazje zdobyć wiedzę na temat praktyki jogi, Ajurwedy, anatomii ciała i medytacji w otoczeniu międzynarodowym, ucząc się od najlepszych guru z Indii, Niemiec i innym krajów. To było bardzo cenne doświadczenia. Od tej pory prowadziłam zajęcia w różnych miejscach Szczecina, stale doszkalając i praktykując różne rodzaje jogi w kraju i za granicą. Myśl o stworzeniu swojego studia towarzyszyła mi od początku mojej podróży z jogą. Wiedziałam, że mam przed sobą długą drogę. Czekałam, aż w końcu przyszła chwila, w której byłam gotowa na spełnienie marzenia. Po podjęciu decyzji wszystko potoczyło się bardzo szybko. Znalazłam miejsce, odpowiadające moim potrzebom. Przejrzyste, jasne, dość blisko centrum, z dużymi oknami dającymi światło dziennie, z których podczas ćwiczeń można patrzeć na niebo. Od początku czułam, że to jest to.

Jakie style można praktykować w Strefie Jogi? Co znajdziemy w ofercie miejsca?

W moim studio można praktykować jogę Sivananda i jogę klasyczną oraz jogę Vinyasa. Każda z nich różni się nieco od siebie, dlatego warto spróbować wszystkich i odnaleźć odpowiednią dla siebie. W ofercie mamy szereg różnorodnych zajęć: zajęcia dla początkujących, jogę dla kręgosłupa, jogę dla osób prowadzących siedzący tryb życia skupiającą się na ramionach barkach i biodrach, poprzez jogę dla seniorów, jogę Mom&Kids czy też wyjątkową ofertę dla najmłodszych, Yoga Kids łączącą praktykę jogi z nauką angielskiego. 

Joga jest wykorzystywana też w innych systemach ćwiczeń, jej elementy pojawiają się m.in. w pilatesie. Jakie korzyści płynną z jej praktykowania?

Joga istnieje od wielu tysięcy lat. Sam fakt, że istnieje tak długo świadczyć może o jej wielkiej niezawodności. Jej elementy wykorzystują w swojej pracy rehabilitanci, używana jest w innych sportach w celach wzmacniających i rozciągających ciało. Rozluźnia spięte mięśnie, poprzez stosowanie technik oddechowych, zwiększa wydajność płuc, dotlenia, pozwala usunąć napięcie z ciała, masuje i uaktywnia organy wewnętrzne. Wpływa pozytywnie na układ trawienny, hormonalny i krwionośny. Następstwem praktyki jest również to, że działa na umysł. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować, redukuje stres, poprawia koncentrację oraz prowadzi do harmonii. 

Dlaczego warto wybrać Twoje zajęcia i co poradziłabyś osobom, które chciałyby zacząć praktykować?

Strefa Jogi to miejsce tworzone przez ludzi z pasją. Wkładamy w nie dużo serca. Chcemy dzielić się filozofią jogi i dobrą energią. Tutaj wszyscy czują się jak w domu. Joga uczy akceptacji siebie i innych. Jesteśmy dalecy od oceniania. Zachęcam więc wszystkich do spróbowania. Można tu poznać fantastycznych ludzi i odnaleźć balans w życiu zawodowym oraz osobistym. 

Dziękuję za rozmowę.

 
8( 129)
Sierpień'19