Ekspert radzi

Autor

Piotr Zawodny

Dzień dobry. Panie doktorze od lat zmagam się z problemem trądziku. Jestem po wielu kuracjach antybiotykami zalecanych przez dermatologa, które niestety nie przyniosły żadnej poprawy. Czy macie w swojej ofercie zabieg, który pomoże mi uporać się z tak wstydliwym dla mnie problemem?

Pozdrawiam Agnieszka

Pani Agnieszko, z problemem trądziku zmagają się głównie osoby w okresie dojrzewania, jednak coraz częściej „dotyka” on również osoby dorosłe. Czynników powstawania zmian zapalnych może być wiele, więc nie zawsze antybiotykoterapia przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego medycyna estetyczna wychodzi na przeciw temu problemowi i pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających uporać się z niedoskonałościami skóry twarzy. Jednym z przełomowych odkryć w leczeniu trądziku jest zabieg Sebacia, wykorzystujący mikrocząsteczki penetrujące do gruczołów łojowych w skojarzeniu z odpowiednim laserem medycznym. Celowo wywołane procesy zmniejszają aktywność gruczołów, zmieniają ich budowę i doprowadzają do zniszczenia drobnoustrojów bakteryjnych. Po przebytej terapii składającej się z 3 sesji w odstępach  1 tygodnia, obserwuje się zmniejszenie wydzielania sebum i złagodzenie objawów chorobowych nawet o 90%.  Aby, jednak stwierdzić, czy terapia Sebacia będzie odpowiednia dla Pani zachęcam do konsultacji ze specjalistą w naszej Klinice. 

Panie doktorze, mam pewne wątpliwości co do wyboru rodzaju terapii. Od lat borykam się z zaczerwienieniem skóry, szczególnie w okolicy policzków i brody. Kiedyś zaczerwienienie pojawiało się w stresujących dla mnie sytuacjach lub po wypiciu alkoholu. Dziś praktycznie nie znika z twarzy. Kiedy przeszukuję internet w celu znalezienia pomocy, pojawia się mnóstwo ofert zabiegów i sama nie wiem na co się zdecydować. Co według Pana byłoby dobrym rozwiązaniem dla zniwelowania mojego problemu? 

Kamila

Pani Kamilo, zacznę od nakreślenia prawdopodobnego problemu, który dotyczy Pani skóry. Zaczerwienienie, spowodowane czynnikami takimi jak stres, spożycie alkoholu czy nagła zmiana temperatury, które znika po krótkim czasie najczęściej nazywane jest rumieniem napadowym. W Pani przypadku, kiedy to rumień nie znika już samoistnie, mamy do czynienia z rumieniem utrwalonym. Jest to znacznie poważniejsze stadium zmian naczyniowych, ponieważ może predysponować do powstawania między innymi trądziku różowatego. Do pełnej diagnozy i podjęcia decyzji o rodzaju terapii potrzebna będzie konsultacja lekarza i odpowiednia diagnostyka np. VISIA. Jednak najczęściej pacjenci borykający się z tego rodzaju anomaliami, poddawani są skutecznej laseroterapii. W naszej Klinice zabiegi zazwyczaj wykonywane są przy użyciu najnowszego lasera naczyniowego Cutera Excel V+, którego skuteczność potwierdzona jest licznymi badaniami, również prowadzonymiw naszej Klinice. Odpowiednim okresem na rozpoczęcie laseroterapii jest jesień. Zachęcam więc do umówienia się na konsultację w celu pełnej diagnostyki i dobrania odpowiedniej dla Pani terapii.

 
9( 130)
Wrzesień'19