W poszukiwaniu życiowej równowagi

Żyjemy w pędzie, chcemy być lepszą wersją siebie i wszystko robić perfekcyjnie. Gdy coś nie idzie zgodnie z planem, pojawia się frustracja oraz zmęczenie. W pewnym momencie wpadamy w pętlę. Czujemy bezsilność i nie potrafimy powrócić do naturalnego rytmu życia. Sztuka odpuszczania – to umiejętność, która może nam pomóc. – Należy do elementów jogi – podpowiada Agata Surdy, właścicielka Strefy Jogi.

Autor

Karolina Wysocka

Sztuka odpuszczania to wyzwanie, bo w codziennym życiu rzadko pozwalamy sobie na chwilę wytchnienia. Realizujemy kolejne cele, stawiamy przed sobą zadania, staramy się spełniać oczekiwania innych. Nie mogąc osiągnąć we wszystkim perfekcji, zaczynamy czuć złość i przygnębienie. –To ciśnienie jest niepotrzebne, dopiero gdy odpuścimy, poczujemy się naprawdę dobrze – wyjaśnia Agata Surdy.

Odpuszczanie jest jak wzięcie głębokiego oddechu, dzięki niemu pozbywamy się złych emocji i napięcia. Zaczynamy dostrzegać więcej, widzieć, co dzieje się wokół. Sztuka odpuszczania to jeden z nieodłącznych elementów praktyki jogi. Dzięki wysiłkowi na macie zaczynamy poznawać, akceptować swoje ciało, jego ograniczenia i niedoskonałości. Wtedy możemy ruszyć dalej.

– Joga to nie zawody, gdzie trzeba wszystko robić jak najlepiej. Im bardziej odpuścisz, tym łatwiej się rozluźnisz, a co za tym idzie, wejdziesz odpowiednio w pozycje. Odpuszczenie to zaufanie i akceptacja tego co dzieje się w naszym ciele. Jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo, bez nadmiernej kontroli i ciśnienia. Jeśli rozluźnimy się, puścimy emocje, ciało potrafi się nam odwdzięczyć – mówi Agata. 

Joga uczy również pokory. Zmiana jest procesem i żeby mógł prawidłowo przebiegać, potrzebny jest czas. Cierpliwość oraz zaufanie dadzą nam wewnętrzny spokój. Pozwolą zrealizować to, co sobie założymy – dodaje instruktorka. Joga daje możliwość rozwijania się w swoim tempie i na własnych zasadach.  – W pracy z asanami pracujemy w miarę możliwości swojego ciała, tylko wtedy możemy osiągnąć progres. Ćwiczenia uczą obserwacji siebie. – Sprawiają, że poznajemy swoje słabe i mocne strony. Z tą wiedzą o wiele prościej jest odpuścić – tłumaczy Agata Surdy. 

Regularne ćwiczenia na macie zmieniają nie tylko nasze ciało, ale i umysł. – Większość osób przychodzi na zajęcia z założeniem, że chce poprawić postawę, wzmocnić kręgosłup, a wychodzi z dodatkowym pakietem zmian w umyśle. Poprzez wyciszenie się, praktykowanie, można posłuchać wewnętrznego głosu. W biegu, w pracy i przy codziennych obowiązkach, nie jesteśmy w stanie poznać, co jest dla nas ważne. Joga pozwala to dostrzec oraz nauczyć się relaksować. Daje poczucie wewnętrznego spokoju – tłumaczy Agata. Uczy też szacunku do siebie. Doświadczenia, które zdobywamy praktykując ją, pomagają nam w życiu. Zyskujemy dystans i mamy chwilę na refleksję. Łatwiej jest nam się odnaleźć w trudnych sytuacjach, reagować na nie. – Nawet jeśli pojawi się porażka, to akceptujemy ją. To błędy uczą nas najwięcej, bo dzięki nim się rozwijamy, widzimy, czy obraliśmy odpowiedni kierunek, czy powinniśmy zrobić coś inaczej – podkreśla właścicielka Strefy Jogi. 

Coraz częściej duże korporacje stawiają na jogę dla swoich pracowników, widząc jej pozytywny wpływ na ich funkcjonowanie. Pracodawcy mają świadomość tego, że zrelaksowany, odprężony pracownik będzie efektywniejszy. – Współpracuję z kilkoma firmami na szczecińskim rynku. Poprzez ćwiczenie jogi poprawia się koncentracja, dotlenia mózg, a za tym idzie większa efektywność. Praktyka na macie pomaga osiągnąć balans między życiem prywatnym i zawodowym. Daje poczucie harmonii, pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój tak bardzo nam potrzebny w funkcjonowaniu – mówi Agata Surdy. – Joga zmusza nas do zatrzymania się, akceptacji, zaufania sobie, zbudowania samoświadomości i pokory. Osiągając to osiągniemy też umiejętność odpuszczania.  Joga sprawi, że zaczynamy żyć inaczej – podsumowuje właścicielka Strefy Jogi. Sama przyznaje, że to właśnie dzięki niej nauczyła się dbać o siebie, by realizować założone cele.

 
Strefa Jogi
ul. Santocka 18/16
Szczecin

tel. 793 606 809
e-mail: info@strefajogi.net.pl
www.strefajogi.net.pl

9( 130)
Wrzesień'19
gajda