A ty moja droga – kiedy ostatnio robiłaś USG piersi?

Autor

Izabela Marecka

Całe to mówienie o raku piersi – badaj się, bo zachorujesz – spływa po nas jak po kaczce. I tylko raz po raz okazuje się, że biorą już z naszej półki. „Zbadam się, jak skończę karmić, teraz to nic nie będzie widać na badaniu”, „W mojej rodzinie nikt nie chorował”, „Za młoda jestem na raka”– opowiadamy komunały, przez które niejedna z nas straciła zdrowie. Tymczasem – ani ciąża, ani laktacja, ani młody wiek nie są antidotum na raka. Coraz młodsze Polki chorują i na niego umierają. 

My, wiecznie zajęte 30-40-50-latki jesteśmy absolutnie przekonane, że problem nas nie dotyczy. Szokiem jest, kiedy dowiadujemy się, że koleżanka jest już po mastektomii, a pani z zaprzyjaźnionego sklepiku osiedlowego chodzi w chustce na głowie, bo jest w trakcie chemii. A statystyki są bezlitosne – co ósma z nas usłyszy taką diagnozę. 

Prawda jest taka, że kobiety wiedzą, że powinny się badać. Jednak zdecydowana większość tego nie robi – przede wszystkim z obawy przed wykryciem choroby – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rak’n’Roll. Polki traktują coroczne badanie USG jak niechciany obowiązek, o którym w ogóle nie chcą myśleć. Bo się boją, wstydzą, albo wiecznie odkładają badanie na później. 

A przecież rak piersi to nie wyrok słyszymy ze wszystkich stron. Potwierdzają to lekarze – wcześnie wykryty to szansa na normalne życie i pełen powrót do zdrowia.  A najlepszym przykładem niech będzie SMS od mojej dobrej koleżanki, po zdiagnozowanym nowotworze piersi: „Mam 2-centymetrową bliznę, za kilka dni będę mieć zdjęte szwy. Za miesiąc wracam do biegania, a w przyszłym roku jadę z tobą w końcu do tych Chałup i będziemy się opalać topless – obiecuję!”

A żeby było sprawiedliwe w kolejnym miesiącu zabierzemy się za panów. W tym roku listopad ponownie staje się miesiącem walki o męskie zdrowie. Przedstawimy akcję: „Zapuść wąsa – zbadaj jajka”, której celem jest edukacja w zakresie profilaktyki raka jądra. 

 

Izabela Marecka 

 
10( 131)
Październik'19
gajda