Agent nieruchomości. Zawód, który rozwija

Praca agenta nieruchomości jest nie tylko wymagająca i angażująca, ale też niezwykle satysfakcjonująca. Według wielu osób to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. O tajnikach pracy agenta, współczesnym rynku nieruchomości i współpracy z klientami opowiedziała nam Anna Choynowska z Broker Nieruchomości, która w swojej branży pracuje już od ponad 20 lat. 

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Czy praca agenta nieruchomości wymaga specjalnych cech osobowości i umiejętności? 

Zdecydowanie. Mówi się o tak zwanej "wielkiej piątce”: ugodowość, neurotyzm, otwartość na doświadczenia, sumienność i ekstrawersja. W mojej opinii idealny agent to otwarty na doświadczenia, sumienny ekstrawertyk. Niestety tych pięciu czynników osobowości nie można się nauczyć, po prostu się je ma. Cała reszta to wiedza i doświadczenie: dostępne dla każdego. Pośrednik powinien być otwarty na zmiany, wykształcony, uśmiechnięty. Musi lubić ludzi. 

Kim jest współczesny agent nieruchomości – pośrednikiem, sprzedawcą czy marketingowcem?

Kiedyś agent był tylko pośrednikiem. Wystarczyło wskazać adres i po sfinalizowaniu transakcji można było wystawiać fakturę. Profesjonalizacja zawodu, przesunięcie rynku do wirtualnego świata zmusiło pośredników do zmian. Dziś skuteczny agent musi być nie tylko sprzedawcą. Powinien znać i śledzić przepisy prawa; wiedzieć gdzie, w jaki sposób i kiedy nieruchomość reklamować; uczciwie doradzać i informować klienta; być psychologiem. Jednym słowem: człowiek-orkiestra z uśmiechem na ustach. Większość klientów to doceni.

Jaki jest dzisiejszy rynek nieruchomości?

Dalej jest nieuporządkowany, podatny na polityczne zmiany, nieprzewidywalny. To chyba jest najgorsze dla inwestorów. Nie mają pewności, czy przepisy nie zmienią się z dnia na dzień. Ryzyko inwestora przenosi się na małego człowieka, zwykłego kupca kawalerki. Ceny szybują i nie wiadomo, co będzie jutro. Jednak przez dwadzieścia lat zaobserwowałam jedno. Nieruchomości są najstabilniejszą lokatą kapitału. Spójrzmy na ceny ziemi na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Jak wygląda Pani współpraca z klientami?

Weryfikuję ich potrzeby, analizuję rynek, podaję rozwiązania i po ich akceptacji wdrażam je w życie. Nie zawsze klient wie, co przyniesie mu największą korzyść. Moja rola polega na tym, by pomóc mu wybrać najlepsze rozwiązanie. Z wieloma osobami się zaprzyjaźniłam. Mam klientów, którzy przez cały cykl swojego życia korzystają wyłącznie z mojej pomocy. Kupowaliśmy kawalerki, potem domy, rozwijaliśmy przedsiębiorstwa, kupując hale, najpierw mniejsze, a później większe. To ogromna satysfakcja.

Jakie trudności wiążą się z tą pracą?

Wbrew pozorom jest to zawód sezonowy. W wakacje ciężko uzyskać decyzję zarządu, a klient indywidualny odpoczywa nad morzem. W styczniu i w lutym nie liczmy na sprzedaż domu. A tak całkiem serio, to oprócz odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu, która jest ubezpieczona, ryzykujemy utratą zaufania, a co za tym idzie klientów. W moim przypadku ryzyko jest bardzo duże, ponieważ pracuję głównie w wąskim środowisku rynku deweloperskiego, biurowo- usługowego i hotelarskiego. Trudności spotyka się też przy płatnościach, dwa razy zostałam poddania wielkiej próbie, gdy klient zapomniał
o mojej roli, ale mimo to wciąż wierzę w ludzką uczciwość.

Dlaczego warto wybrać Pani biuro?

Oferuję 100% zaangażowanie i uczciwe podejście do sprawy. Zawsze mówię prawdę. Nie podejmę się zlecenia, gdy nie jestem przekonana, że mu podołam. Jestem dobra w szukaniu niestandardowych rozwiązań. Lubię wyzwania. Myślę koncepcyjnie i tylko w interesie klienta. Współpracuję z inwestorami, ale moją największą satysfakcję budzi zamknięcie „trudnego” tematu, którym może być np. znalezienie odpowiedniego mieszkania dla rodziny dysponującej określonym budżetem.

Dziękuję za rozmowę.

 
Broker Nieruchomości
ul. Parkowa 43
Bezrzecze

 tel. +48 601 149 709  

info@brokernieruchomosci.pl

10( 131)
Październik'19
gajda