Gra planszowa, która jest jednocześnie wciągającym przewodnikiem po historii Szczecina. „Odkrywca Szczecina” to autorski pomysł Aleksandry Kopińskiej-Szykuć, mamy, architekta i zastępcy dyrektora w Teatrze Polskim w Szczecinie.

– Pomysł na grę wziął się ze spacerów z moimi dziećmi, chciałam zainteresować ich historią Szczecina, ale podać ją lekko i zabawnie – mówi autorka gry. – I tak oto powstał „Odkrywca Szczecina”.

Gra pokazuje miasto w 64 rysunkowych i fotograficznych odsłonach. Każdą z nich opisują ciekawe historie. W grze używa się wyłącznie pionków. Dodatkowo planszę można pokolorować, a instrukcję wykorzystać jako przewodnik po Szczecinie. Ilustrują ją zdjęcia autorstwa Damiana Róża. – Moja ulubiona historia to ta o fortelu jakiego użyli Francuzi, żeby zdobyć twierdzę Szczecin – opowiada Aleksandra Kopińska-Szykuć. – Otóż dysponując małym oddziałem, wielokrotnie mniejszym niż załoga twierdzy, Generał Lasalle zdecydował się zdobyć pruski wtedy Szczecin. Był rok 1806. Rozstawił swoje oddziały na przedpolach twierdzy, rozkazał wozom jeździć wokół robiąc duży hałas, żołnierzom rozpalić wiele ognisk i wysłał do twierdzy posłańca, który zaproponował Szczecinowi kapitulację. W przeciwnym razie Szczecin miał zostać bezpardonowo zrabowany. Pruska załoga twierdzy słysząc o sukcesach armii napoleońskiej poddała miasto bez walki małemu oddziałowi pozbawionemu nawet armat, a Francuzi zostali tutaj na siedem długich lat.   

21 września, podczas koncertu „POŻEGNANIE LATA muzyczny przewodnik po Szczecinie” miała swoją premierę nowa gra planszowa „Odkrywca Szczecina”. Gra jest autorskim pomysłem Podczas zabawy możemy zobaczyć w instrukcji – Księdze Wiedzy o Szczecinie, piękne zdjęcia autorstwa Damiana Róża, oraz poczytać historie o naszym mieście powszechnie nie znane”. Gra jest wykonana w całości z papieru, a drugą stronę planszy można kolorować. Dla bardzo małych uczestników przeznaczone sa prostsze zadania, a dla starszych dwa tempa gry pozwalające odkryć Szczecin na dobre!

 

Prestiż  
Październik 2019